Tesla propustí 9 % zaměstnanců, výrobu Modelu 3 to ale ohrozit nemá

Jiří SvobodaJiří Svoboda

elonmuskxx

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Tlaky investorů a zákazníků si v americké automobilce Tesla vyžádaly poměrně radikální krok. Její šéf Elon Musk na Twitteru včera oznámil, že propoustí přibližně 9 % všech svých zaměstnanců, v absolutních číslech to znamená, že o práci přijde 4 100 lidí. Musk však ujišťuje, že už tak zpožděnou výrobu Modelu 3 tyto škrty neohrozí.

Ve většině případů se totiž dle Muskových slov v této „těžké ale nutné reorganizaci“ bude jednat o pracovníky v administrativě, čímž Tesla chce snížit náklady, zefektivnit práci, zjednodušit strukturu řízení, ale zároveň neohrozit produkci vozů. Jak napsal Musk v emailu svým zaměstnancům, v minulosti automobilka vytvořila mnoho pozic, což vyústilo v duplikaci některých funkcí, které, „ačkoliv dávaly smysl v minulosti, je nyní těžké obhájit“.

daimler

Přečtěte si takéVýrobce vozů Mercedes-Benz chystá vlastní elektrické kamiony s dojezdem až 400 kilometrůVýrobce vozů Mercedes-Benz chystá vlastní elektrické kamiony s dojezdem až 400 kilometrů

Šéf Tesly dále vypověděl, že opatrně posoudí každou pracovní pozici a musel udělat i několik „velmi, velmi nepříjemných telefonátů“. „Museli jsme nechat jít některé opravdu dobré lidi, ale jsem si jistý, že rychle najdou nová místa,“ napsal Musk. Kladl přitom důraz na to, že je stále sháňka po dalším perosnálu do produkce a že současná těžká rozhodnutí dělá proto, aby je už nikdy nemusel dělat znovu.

Jak reportuje server televize CNBC, Tesla od začátku roku naopak rozšířila svoje řady o více než osm tisíc pozic a, počítáno bez probíhajících škrtů, zaměstnává přibližně 46 tisíc lidí. Mezi čtyřmi tisíci propuštěnými tak budou například někteří regionální manažeři, jejichž absencí chce Musk docílit zploštění manažerské struktury, lepší komunikace a menšího množství byrokracie.

model-3

Tesla Model 3

Aktuální cíle Tesly jsou pak jasné: do třetího čtvrtletí letošního roku chce být firma profitabilní a vyrábět 5000 Modelů 3 za týden, čehož by měla být schopná už tento měsíc. Jak si vede aktuálně není jasné, nicméně za dobu co je firma veřejně obchodovatelná, vykázala zisk jen ve dvou čtvtletích a ještě v dubnu vyráběla jen 2000 kusů týdně. Podle amerického analytika Brada Ericksona, na kterého odkazuje CNBC, by však mohla Tesla za druhé čtvrtletí vykázat výrobu až třiceti tisíc Modelů 3, přičemž jeho původní odhad činil 20 tisíc.

Na burze Tesla roste

Přestože například dubnová analýza deníku The Economist tvrdí, že Tesla potřebuje nabrat na investicích další 2,5-3 miliardy dolarů, investory současný vývoj Tesly patrně netrápí. Od minulého týdne totiž její akcie zaznamenávají konstantní růst na současných 342,77 dolarů za akcii.

Výroba dalších modelů je však zatím na vážkách. Kamion Tesla Semi by se měl začít vyrábět už začátkem příštího roku a kdy bude k dispozici sportovní Tesla Roadster s cenovkou 250 tisíc dolarů, není v tuto chvíli jasné. Kromě toho také Tesla minulý měsíc odhalila plány na produkci Modelu Y i vlastní sítě pro sdílení aut.

roadster

Chystaný Tesla Roadster

Foto: TED Conference / Flickr, Tesla

Diskuze (0)

Novinka

Anonym