Tip na výlet: Boskovice nejsou jen hrad a zámek. Interiér tamní synagogy je malým židovským pokladem

Součástí Boskovic je i staré židovské město, ve kterém se nachází několik set let stará synagoga s jedinečnou výzdobou interiéru.

synagoga-boskovice2

Foto: Placehunter

Objekt stojí na místě původní synagogy

Podobně jako na jiných místech, ani v českých zemích neměla židovská komunita na růžích ustláno. Důkazem toho je i židovské město v Boskovicích, ve kterém obyvatelé žili odděleně od zbytku města a byli omezováni. Památkou na tyto doby je synagoga z roku 1639, která dnes platí za jednu z nejzachovalejších a nejhodnotnějších židovských památek v Česku.

Moravské Boskovice jsou známé především pro svůj malebný zámek a stejnojmenný hrad. Nicméně návštěvníkům by nemělo uniknout zdejší židovské město, respektive to, co z něj do dnešní doby zbylo.

„Židovské město tvořilo asi 100 domů se 138 bytovými jednotkami. Jeho obyvatelé se drželi stranou od zbytku města a byli značně omezováni, v roce 1565 například zákazem podomního obchodu v okolních vesnicích nebo také zákazem opustit ghetto během křesťanských svátků a po setmění,“ popisuje místo cestovatelská aplikace Placehunter.

Součástí města se v roce 1639 stala také barokní synagoga. Ta na první pohled může působit skromným dojmem, ovšem po vstupu se návštěvník ocitne uprostřed nádherně zdobeného interiéru, který nese hebrejské liturgické texty s malbami. Jejich autory byli polští židovští učenci, kteří na výzdobě synagogy pracovali od druhé poloviny 17. století do 18. století.

Synagoga v novogotickém stylu se nachází na severním okraji ghetta, kde nahradila původní renesanční synagogu. Během druhé světové války její prostory sloužily jako skladiště zabaveného majetku místních Židů. Jako sklad sloužila i po válce, a tak se pořádné rekonstrukce dočkala až po revoluci. Dnes se v jejích prostorách nachází expozice věnovaná regionální historii a památkám židovské komunity.

Ubytování na tradiční i extravagantní způsob

Pokud do Boskovic přijedete zdaleka a hledáte zajímavé ubytování v okolí, nabízí se například brněnský Anybody hotel. Jedná se o nevšední bydlení nabízející vysoce stylizované pokoje podle vybraných filmů.

„Bydlet tak můžete třeba uprostřed džungle nebo v romantickém Římě. Tady vás nebude nic a nikdo rušit. Anybody je svět, do kterého se plně ponoříte. Fascinující hry s ohromující vizualitou jednotlivých pokojů byly vytvořené spolu s psychology, role play specialistkami i scenáristy,“ přibližuje místo Amazing Places, nabízející zajímavé ubytování v Česku i zahraničí.

synagoga-ubytovani2

Foto: Amazing Places

Pohled na jeden z pokojů hotelu

Kdo si nepotrpí na extravaganci a dává přednost spíše klasice, ten si přijde na své v Kůlně. Ne, že by zde nabízeli noc mezi hráběmi a dalším zahradním nářadím. Kůlna je poklidný penzion daleko od civilizace obklopený přírodou Moravského krasu.

„Penzion Kůlna je více než jen běžné ubytování u lesa. Je to místo, kde o vás bude skutečně postaráno. Na každém detailu si tu dali záležet, od návrhu stavby a výběru vybavení až po menu pečlivě sestavené zkušeným šéfkuchařem. Cílem je zprostředkovat vám jedinečné služby a výjimečný zážitek, který respektuje vaše individuální požadavky,“ přibližuje penzion Amazing Places.

synagoga-ubytovani5

Foto: Amazing Places

Penzion Kůlna se zázemím