Tisíc tun zelených listů a výhonků ročně. U Kodaně se otevřela největší vertikální farma v Evropě

Rostliny pěstované ve vertikálních regálech

Foto: YesHealth Group

Jak zaručit, aby měla neustále se rozrůstající lidská populace dostatek potravin a nebylo nutné plodiny dovážet přes půl světa? Odpověď se rýsuje v technologii vertikálního farmaření, díky níž lze pěstovat na relativně malém prostoru velké množství plodin, a to v přesně regulovatelných podmínkách. Jedna taková farma vyrostla i v Dánsku s tím, že za rok zvládne vyprodukovat odhadem až tisíc tun rostlin, což z ní činí doposud největší projekt tohoto typu v Evropě.

Pokud by plodiny prodávané v tuzemských supermarketech měly schopnost mluvit, češtinu bychom ze sekce s ovocem a zeleninou slyšeli jen sporadicky. Namísto toho by převládala španělština, italština, arabština, hindština a další jazyky, které by prozrazovaly, že má daná plodina za sebou tisíce kilometrů v nákladních kontejnerech. Tento problém se však netýká jen Česka, ale prakticky většiny evropských států. Dánsko nevyjímaje.

Právě v zemi, která dala světu LEGO, by se to mohlo brzy změnit. U Kodaně totiž byla dokončena první fáze projektu největší vertikální farmy v Evropě, za kterou stojí mimo dánské firmy Nordic Harvest také tchajwanská společnost YesHealth Group. Ta má po mnohaletém vývoji technologie hydroponických farem na svém kontě realizaci největší vertikální farmy na Tchaj-wanu a také v Číně.

yeshealth-group-vertikalni-farma1

Vizualizace systému vertikální zahrady

Foto: YesHealth Group

Objem roční produkce dánské farmy by se měl dostat až na jeden tisíc tun plodin. Za normálních okolností by pro takovou produkci bylo nutné zabrat rozsáhlou zemědělskou plochu. V tomto případě se však celý proces růstu rostlin odehrává v jedné jediné hale, která se rozprostírá na ploše necelých sedmi tisíc metrů čtverečních. Konkrétně v tamních regálech, kde probíhá proces tzv. hydroponie.

Ve srovnání s klasickými formami pěstování plodin vyžadují hydroponické zahrádky minimální množství vody a není nutné užívat pesticidy. Semena nejdříve klíčí v gelu a po vytvoření kořenového systému rostou ve vodě s přídavkem biohnojiva vyrobeného ze zbytků dříve vypěstovaných rostlin. Celý proces růstu probíhá v uzavřeném systému, jenž dokáže efektivně hospodařit s vodou a díky absenci okolních vlivů je výsledek pěstování velice snadno regulovatelný.

Rostliny, které rostou přibližně dva až tři týdny, dostávají naprosto vyváženou dávku živin a světla produkovaného více než dvaceti tisíci LED zdroji. Tyto světelné zdroje si tchajwanská společnost sama vyvíjí, jelikož je elektřina v případě vertikálních farem jedním z největších nákladů. I proto byla tato farma navržena zároveň jako větrná elektrárna, což se v případě plochého Dánska vyloženě nabízí.

Energie získávaná z větru tam navíc neslouží pouze pro umělé osvětlení, ale bude pohánět i automatizovanou obsluhu, která se bude ve finální podobě starat o celkem čtrnáct regálových konstrukcí sahajících od podlahy ke stropu, ve kterých budou rostliny pěstovány. Ať už půjde mátu, bazalku, koriandr nebo špenát.

yeshealth-group-vertikalni-farma3

Od bylinek se chce kodaňská farma dostat až k bobulovinám a kořenové zelenině

Foto: YesHealth Group

První saláty a bylinky, které lze sklízet až patnáctkrát za rok, byly dodávány do místních komerčních kuchyní. Další sklizeň by ale již v lednu měla putovat do dánských supermarketů s tím, že by cena plodin měla být srovnatelná s cenou potravin v biokvalitě.

Stella Tsai, generální ředitelka YesHealth Group, ovšem dodává, že finální cenovka by měla časem klesat a být konkurenceschopnější i vůči plodinám klasickým. Počáteční roční produkce by měla odstartovat na 200 tunách s tím, že bude neustále navyšována. Od salátů a bylinek se chce společnost postupně dostat až k bobulovinám a kořenové zelenině.

jakub-fay-growlight-boxed-min

Přečtěte si takéBudoucnost zahradničení hned vedle ledničky. Jakub Fay staví hydroponické zahrady s čerstvým salátem i bylinkami

YesHealth uvádí, že pro uspokojení celkové poptávky země s přibližně 5,8 miliony obyvatel po plodinách, které jsou v její vertikální farmě pěstovány, by stačilo vybudovat podobné haly na rozloze rovné přibližně dvaceti fotbalových hřišť.

Společnost chystá rozšířit své pole působnosti i do dalších evropských zemí, kde bude konkurovat například německému startupu Infarm, který chce saláty a bylinky pěstovat přímo v regálech obchodních domů. YesHealth Group plánuje v expanzi pokračovat i do jiných států, jako je Singapur, Filipíny, Dubaj, Saúdská Arábie či Jihoafrická republika.

yeshealth-group-vertikalni-farma5

Celá farma je stále v procesu výstavby. Nyní je dokončena její první sekce

Foto: YesHealth Group

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.