Tom Cruise, klavír popírající gravitaci a koncerty hvězd. To jsou nejlepší momenty ze zakončení olympiády

V rámci ceremoniálu vystoupili Red Hot Chilli Peppers, zpěvačka Billie Eilish i rapper Snoop Dogg. Celá show vyvrcholila přesunem do Los Angeles.

cruise-oh

Foto: Depositphotos / @Olympics/X / CzechCrunch

Tom Cruise odvezl vlajku z Paříže

0Zobrazit komentáře

Olympijské hry v Paříži skončily. Není ale třeba smutnit, pořadatelé si na jejich závěr přichystali plejádu skvělých hudebních i akčních momentů, kterými vyplnili závěrečný ceremoniál. Francouzští organizátoři předali olympijskou vlajku příštím pořadatelům, převzala ji starostka Los Angeles. A zatímco úvodní ceremoniál se konal na Seině a v jejím okolí, zakončení her bylo tradičně na stadionu. Na Stade de France přišli vlajkonoši 205 výprav, které se her zúčastnily, ale také Tom Cruise a další. Pořadatelé slíbili více než stovku artistů, akrobatů, tanečníků a cirkusových umělců.

Velkou část ceremoniálu vyplnila tajemná postava ve zlatém a také podivná osoba v kápi, se kterou jsme se setkali už během zahajovací akce. Doplnili je ale i akrobati a tanečníci a hlavně příběh o světě, ve kterém nejsou žádné olympijské hry, a tak kruhy musí být objeveny znovu.

Jeden z vrcholů dramatické části show zajistil francouzský tenorista Benjamin Bernheim, který zpíval Hymnus na Apollóna, prastarou skladbu popisující narození řeckého slunečního boha na Délu. K tomu ho doprovodil Alain Roche, který hrál na vertikálně zavěšený klavír, zatímco měl na sobě kabát vyrobený z pásek z VHS kazet.

Z koncertů zaujala například francouzská indie kapela Phoenix s frontmanem Thomasem Marsem (mimochodem manželem slavné filmové režisérky Sofie Coppola). Zazpívali písně Lisztomania nebo If I Ever Feel Better a ze sportovců, kteří předtím na stadion nastoupili i se svými vlajkami, se na chvíli stali nadšení fanoušci. Sice byli upozorněni na to, že mají opustit pódium, ale řada z nich zůstala, pořizovala si selfie a trsala jako každý posluchač na koncertu. Dav uchvátil i DJ Kavinsky se skladbou Nightcall nebo frontman skupiny Vampire Weekend Ezra Koening.

Samozřejmě ale došlo i na předání vlajky. Příští letní olympijské hry se budou konat v roce 2028 v Kalifornii, a tak starostka Paříže Anne Hidalgo předala vlajku losangeleské starostce Karen Bass. Tu při tom doprovodila gymnastická hvězda Simone Biles, která letos na hrách získala tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

A přišel jeden z vrcholů. Zástavy se pak ujal herec Tom Cruise, jenž se spustil na plochu Stade de France, popadl vlajku, usedl na motorku a odjel do noci. Scénu přerušilo předem natočené video, na kterém Cruise kromě motorky vystřídá i padák a z Paříže se jakoby přesune do Los Angeles, kde jsou olympijské kruhy zakomponované do ikonického nápisu Hollywood.

Následně už ceremoniál pokračoval na samotné pláži u Los Angeles. Tam vystoupila kapela Red Hot Chilli Peppers, zpěvačka Billie Eilish i rapper Snoop Dogg, a to spolu s Dr. Dre.

Ceremonie byla pak přesunuta zpět na pařížský stadion, kde vše postupně skončilo. Plavec Léon Marchand přinesl lucernu s olympijským ohněm. Společně se šesti dalšími sportovci plamen uhasil.

Pro Česko byly letní olympijské hry v Paříži těmi historicky nejméně úspěšnými. V pořadí národů skončila česká výprava na 28. místě a domů dovezla pět medailí. O zlato se ve smíšené čtyřhře postarali tenisté Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč, stejně tak jako rychlostní kanoisté Martin Fuksa a Josef Dostál. Bronzem pak překvapilo družstvo kordistů ve složení Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr a také oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Olympiáda v Paříži v průběhu dvou týdnů měla celou řadu virálních momentů, které bavily internet. Americký gymnasta Stephen Nedoroscik, který získal přezdívku Pommel Horse Guy, se stal hvězdou díky svému zábavnému lelkování i ohromujícímu výkonu na koni našíř. Francouzský skokan do výšky zase pohořel v semifinále, když o laťku zavadil svým přirozením. A senzaci vyvolal i dojemný příběh tenistů Siniakové s Macháčem, kteří jen pár dní po údajném rozchodu vybojovali ve čtyřhře zlato.

Olympiáda ale přinesla kromě zábavy i silnou dávku kontroverze. Bezesporu nejvíce rezonoval případ alžírské boxerky Imane Khelifové, a to kvůli její vysoké hladině testosteronu. V zápase s Italkou Angelou Carini se v Paříži stala alžírská boxerka jednoznačnou vítězkou, což vedlo k dalším debatám na sociálních sítích o její genderové identitě.

Někteří uživatelé v reakci na podle nich údajně nespravedlivý zápas zpochybňovali pravidla soutěží a Khelifovou označovali za muže, a to i přesto, že je biologickou ženou. Khelifová se po několika dnech plných transfobních poznámek rozhodla podat ve Francii kvůli obtěžování na internetu žalobu a ve své disciplíně nakonec vybojovala na olympiádě zlato.

Olympijská Mission: Impossible. Tom Cruise má na závěr her naživo předvést své kaskadérské umění

Cruise spojí coby vlajkonoš Paříž a Los Angeles, kde bude příští olympiáda. Na ceremoniálu kromě něj vystoupí Billie Eilish nebo Red Hot Chili Peppers.

tom-cruise

Foto: Midjourney

Slaňující Tom Cruise v Paříži podle představ umělé inteligence

0Zobrazit komentáře

Olympijské hry v Paříži spějí ke konci a stejně jako ten zahajovací, má být i závěrečný ceremoniál co možná nejvelkolepější – a jeho ozdobou se má stát Tom Cruise. Hollywoodská hvězda totiž převezme olympijskou vlajku, kterou svým osobitým a adrenalinem napumpovaným stylem symbolicky přenese na místo konání příštích her v roce 2028, tedy do Los Angeles.

Vyšplhat na nejvyšší budovu světa, viset ve vzduchu z letícího letadla nebo na motorce skočit z útesu a pak přistát s padákem – to všechno jsou pracovní povinnosti Toma Cruise. Ten má ve svém repertoáru skutečně bohatou paletu kaskadérských kousků, které si z valné většiny při natáčení dělá sám, podobně jako například slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo.

Svůj nejnovější výkon Cruise ovšem nepředvede na stříbrném plátně, ale rovnou před zraky celého světa během zakončovacího ceremoniálu olympijských her v Paříži. Herec, který v červenci oslavil šedesáté druhé narozeniny, by se měl slanit z výšky 42 metrů ze střechy stadionu Stade de France, kde ceremoniál proběhne.

Samotné slanění bude ale jen částí jeho exhibice. Adrenalinové kousky by měly pokračovat v rámci předem vytvořeného snímku, ve kterém bude Cruise projíždět na motorce ulicemi Paříže a následně zamíří do letadla směřujícího do Kalifornie. Svou pouť by měl zakončit u ikonického nápisu Hollywood nad Los Angeles, které se stane hostitelem letních olympijských her za čtyři roky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Po celou dobu u sebe bude mít olympijskou vlajku, a stane se tak symbolickým vlajkonošem, který převáží olympijskou tradici z jednoho místa konání do druhého. V Los Angeles prapor předá sportovcům, kteří ho pronesou novým domovským městem.

S nápadem na tuto show přišel za Mezinárodním olympijským výborem prý Cruise sám. A není to poprvé, co se se sportovním svátkem spojil – už v roce 2004 byl jedním z členů štafety v Los Angeles, která nesla oheň směřující do tehdejšího dějiště olympijských her, tedy do Athén. Vidět byl ale i na těch letošních, kdy si nenechal coby divák na tribuně ujít zahajovací ceremoniál a také se zašel podívat na několik sportovních utkání. Mezi nimi byly některé závody plavců i ženská gymnastika, kde fandil nezdolné Simone Bilesové.

stade-de-france

Foto: Foto: Depositphotos

Stade de France a jeho střecha, ze které by se měl Tom Cruise slaňovat

V Paříži si navíc stihnul od francouzské ministryně kultury Datiové vysloužit jmenování rytířem Čestné legie. Ve městě – a v Londýně – také strávil kvůli pracovním povinnostem značnou část první poloviny tohoto roku, natáčel v nich totiž další pokračování Mission: Impossible, v níž pravidelně předvádí svou neohroženost.

Kromě Cruise přinese zakončovací olympijský ceremoniál výlet do historie i budoucnosti olympijských her a také řadu hvězd – vystoupit mají, i když údajně na dálku opět z Los Angeles, Billie Eilish, Snoop Dogg nebo Red Hot Chili Peppers. Diváky vezme taky do starověkého Řecka, takže se možná dočkáme podobných výjevů jako při zahajovacím ceremoniálu, kdy se několik následujících dnů probíralo vystoupení zpěváka převlečeného za boha Dionýsa nebo umělecká choreografie, která podle některých připomínala dílo Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho.

Podobně jako na zahajovacím ceremoniálu by i 11. srpna na Stade de France měla vystoupit celá řada světoznámých umělců, akrobaté, tanečníci a cirkusoví umělci. Diváci se ze starověkého Řecka přes jednotlivé dějinné epochy přenesou až do postdystopické pustiny, která má nastínit budoucnost lidstva.