Třetí Duna je oficiálně v přípravách. Režisér před ní ale možná zpracuje scénář nukleární války

Denis Villeneuve má v plánu natočit celou trilogii Duny, ale ne nutně najednou. Zajímá se proto o adaptaci knihy sledující reálné scénáře nukleární války.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

duna-paul

Foto: Vertical Entertainment

Paul Atreides v druhé Duně vyhlásí válku celému vesmíru

0Zobrazit komentáře

Duna: Část druhá je kritický i divácký hit, počítá se proto s pokračováním. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Mnozí diváci, kteří do kina vyrazili na Dunu: Část druhou s očekáváním završení příběhu, byli poněkud frustrování. Film nekončí zdaleka tak neúplně jako první část, věci ale nechává velmi otevřené. Režisér a scenárista Denis Villeneuve si od začátku přál, aby mohl natočit trilogii a dlouho o třetím díle, který by adaptoval knihu Franka Herberta Spasitel Duny, mluví. Pro server Variety teď měla produkční společnost Legendary potvrdit, že na pokračování se skutečně aktivně pracuje.

Sám Villeneuve pro magazín Empire už loni v srpnu řekl, že třetí Dunu začal psát. Naposledy se ale vyjadřoval ve smyslu, že by si od epického sci-fi rád na chvíli odpočinul a film natočí jen v případě, že bude v jeho očích lepší než druhá část. V současnosti není známý žádný oficiální rozvrh prací, a je tak možné, že se režisér před návratem na planetu Arrakis vydá ještě jinam.

paul-a-chani

Foto: Vertical Entertainment

Timothée Chalamet a Zendaya jako Paul Atreides a fremenka Chani ve snímku Duna: Část druhá

Teď to vypadá, že by to s nejvyšší pravděpodobností mohlo být k adaptaci nefikční knihy Nuclear War: A Scenario od finalistky Pulitzerovy ceny Annie Jacobsen. Kniha v detailech popisuje co možná nejrealističtější scénář, co by se stalo v případě vypuknutí nukleární války. Vychází přitom z desítek rozhovorů s vojenskými i civilními experty, kteří nukleární zbraně vyvíjeli, měli přístup k plánům na útok i obranu a byli zodpovědní za případná rozhodnutí.

Villeneuve má nyní se studiem Legendary, které drží práva na zfilmování knihy, jednat o tom, zda by se na projektu podílel jako producent, scenárista, nebo i režisér.


Co ukazují trailery

Gretchen v podání Hunter Schafer je mladá dívka, která se s novou rodinou svého otce neochotně přestěhuje do resortu v německých Alpách. Krásné výhledy a klidnou atmosféru ale kazí velice podivní místní a hrůzostrašné přízraky. Cuckoo má podle ohlasů patřit k nejoriginálnějším hororům roku.


Co hýbe světem filmu a televize

Chystá se pátý Matrix

Už čtvrtý Matrix podle původních záměrů sester Wachovských neměl vzniknout, ve Warner Bros. ale chtěli navázat na obrovsky úspěšnou franšízu. Teď se má situace podle všeho trochu jinak – za studiem přišel scenárista a režisér Drew Goddard, který pracoval na Daredevilovi nebo Marťanovi a řekl, že má dobrý nápad, jak se do světa kyberpunkové ikony vydat znovu. Má tak jít o první filmový Matrix, který vznikne bez přímého kreativního vkladu původních tvůrkyň. Více zde.


Co si pustit

Kurt Cobain: Montage of a Heck

SkyShowtime  |  Dokumentární  |  2015  |  132 min.  |  ČSFD

Screenshot

Reprofoto: Collider Extras/YouTube

Dokument Kurt Cobain: Montage of Heck

Dnes je to přesně 30 let od smrti Kurta Cobaina, jednoho z nejvýraznějších hudebníků 20. století, a Montage of a Heck jsou – snad vyjma poslechu hudby Nirvany – nejintenzivnější dvě hodiny, jaké s ním může obyčejný člověk strávit. Dokument, který obsahuje řadu dříve nezveřejněných záběrů, zápisů z deníků a výpovědí blízkých, Cobainův život shrnuje od narození až k jeho tragickému konci. Představuje alespoňmalý vhled do toho, proč Cobain změnil život tolika lidem.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.