Třetí jednorožec z Česka. Startup Mews získal obří investici a jeho hodnota překonala miliardu dolarů

Hotelový startup Richarda Valtra nabral dalších více než sto milionů dolarů. Po Rohlíku a Productboardu míří do stáje miliardových jednorožců.

Peter BrejčákPeter Brejčák

MEWS x Richard.

Foto: Mews

Richard Valtr, zakladatel startupu Mews

0Zobrazit komentáře

Je teprve třetím z Česka, komu se to podařilo. Startup Mews zakladatele Richarda Valtra, který vyvíjí software pro hotely a ubytovací zařízení, uzavřel své další investiční kolo, v němž byl oceněn na více než miliardu amerických dolarů. Tím splnil podmínku, aby se stal takzvaným jednorožcem, jak se startupy s miliardovou hodnotou v dolarech označují. Do stáje bájných zvířat s rohem na hlavě a zároveň s českým pasem se přidává k Rohlíku a Productboardu.

Podle informací CzechCrunche, které potvrdila také oficiální komunikace Mews, teď startup uzavřel další investici, čímž rozšířil takzvanou sérii C o dalších 110 milionů dolarů, v přepočtu 2,6 miliardy korun. Původně kolo oznamoval v prosinci 2022, kdy mu investoři poslali 185 milionů dolarů (4,2 miliardy korun). V té době šlo o čtvrtou nejvyšší částku, která směřovala do startupu českých zakladatelů.

Tehdejší valuace Mews byla na dostřel od magické miliardy dolarů, když se zastavila na hodnotě 865 milionů. Jeho valuace ale aktuálně vyrostla na 1,2 miliardy dolarů (28 miliard korun). Současné investiční kolo vede Kinnevik, společně s dalšími stávajícími investory Revaia, Goldman Sachs Alternatives a Notion Capital, novým investorem se pak stává LGVP. Startup, který CzechCrunch zařadil do výběru CC25, tedy firem, které se vyplatí sledovat, již od investorů získal dohromady 335 milionů dolarů, což je 7,8 miliardy korun.

Mews poskytuje ubytovacím zařízením systém pro správu rezervací, check-inů a vyřizování požadavků jejich hostů. Umí řešit kompletní management hotelu včetně personálu. Jen během posledního roku přes Mews proteklo na 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) ve formě ročních čistých příjmů. Nicméně firma dlouhodobě nekomentuje, zda je v zisku. Důležitou součástí platformy je platební systém Mews Payments, který je pro startup největším zdrojem příjmů, objem zprostředkovaných plateb nyní přesahuje osm miliard dolarů (187 miliard korun).

richard-a-matthijs-min

Foto: Mews

Ředitel Mews Matthijs Welle a zakladatel Richard Valtr

O ambicích, že se Mews jednou miliardovým jednorožcem stane, se mluví minimálně od roku 2019. Tehdy totiž nabral první velké finanční kolo ve výši přesahující 750 milionů korun. O rok později ale startup dostal velkou ránu. Kvůli pandemii koronaviru, jež zastavila globální cestovní ruch a zasáhla řadu hotelů a penzionů, musel rychle reagovat a propustil 40 procent z tehdejších přibližně 400 zaměstnanců.

Po interní transformaci se ale Mews opět vrátil k růstu, překonával své rekordy a v roce 2020 začal také akvírovat jiné firmy. Od té doby oznámil již dohromady osm akvizic, naposledy v letošním lednu, což dělá pod hlavičkou vlastního investičního fondu. Podle posledních dostupných informací dnes startup zaměstnává přes 900 lidí a jeho platformu ve více než osmdesáti zemích využívá přes pět tisíc ubytovacích zařízení. Obsluhuje tak 350 tisíc pohostinských prostorů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mews v roce 2012 v Praze zakládal Richard Valtr, jenž vystudoval filozofii na prestižní University College London a původně si svou kariéru budoval v umění a kinematografii. Když se pak za svým snem chystal stěhovat do Spojených států, dostal nabídku od svého otce, ať mu v Praze pomůže s rodinným byznysem, a začal budovat luxusní pětihvězdičkový hotel Emblem. A právě tam si uvědomil potenciál digitalizace hotelnictví.

V Praze Mews provozuje svou kancelář s nejvyšším počtem zaměstnanců. Další kanceláře má v Londýně, Bruggách, New Yorku a také v Amsterdamu, kam si před lety přesunul i své oficiální sídlo. Nejde tak o ryze český startup, v CzechCrunchi ale takovým způsobem označujeme všechny startupy, které zakládali Češi. A ve stáji bájných jednorožců jsou takové kromě Mews dva.

Prvním byl online supermarket Rohlik.cz zakladatele Tomáše Čupra, jenž miliardovou valuaci překonal v létě 2021 a jehož hodnota má být na úrovni 1,2 miliardy dolarů. Dalším přírůstkem v únoru 2022 byl Productboard zakladatelů Huberta Palána a Daniela Hejla s hodnotou 1,725 miliardy dolarů.

Budovat skvělé týmy pomáhá v ČEZu, Spořce i Notinu, které do něj investuje desítky milionů

Český startup Talentpilot na palubu přibírá strategického partnera, který zároveň vykoupil původní investory – fond Depo Ventures a StartupYard.

Peter BrejčákPeter Brejčák

talentpilot_founders-min

Foto: Talentpilot

Zakladatelé Talentpilotu Luděk Mohr, Tom Zrubecký a Aleš Kopecký

0Zobrazit komentáře

Po nenavýšení mzdy je druhým nejčastějším důvodem ke změně práce špatné firemní prostředí nebo nedostatek možností kariérního růstu. Na této tezi staví český startup Talentpilot platformu, která chce tvořit lepší pracovní prostředí tím, že posoudí osobnostní typy lidí i jejich zdroje motivace. Využívají jej značky jako ČEZ, Česká spořitelna či Notino, které se do firmy rozhodlo investovat desítky milionů korun. Zároveň dochází k vyplacení původních investorů včetně Depo Ventures. Podívejte se na sumář všech podstatných informací.

Startup: Talentpilot (původně Supertalent, rebrandoval se loni)

Co dělá: Pomocí generativní umělé inteligence a psychodiagnostických dotazníků analyzuje motivaci lidí a tyto informace zasazuje do prostředí dané organizace. „V obchodních týmech najdete většinou dravý typ osobností, naopak na IT odděleních se setkáte spíše s lidmi, kteří nejsou tolik soutěživí. A každý z nich potřebuje trochu jiný přístup,“ dodává jeden ze zakladatelů Tom Zrubecký.

Zakladatelé: V roce 2020 startup založili Luděk Mohr, Tom Zrubecký a Aleš Kopecký. Na trh vstoupili v roce 2022.

talentpilot_team-min

Foto: Talentpilot

Tým Talentpilotu

Jaký je cíl: „Když v desetičlenném týmu budete mít devět dravců, kterým nevadí pracovat přesčas, tak s nimi nebude spokojený někdo, kdo přesčas pracovat nechce. Cílem Talentpilotu je pomáhat budovat ideální prostředí pro každého, na základě jeho hodnot, osobnosti a motivací. Pokud zaměstnavatel ví, na čem jeho zaměstnancům záleží, je mnohem snadnější pracovat s jejich rozvojem k naplnění jejich potenciálu,“ vysvětluje Zrubecký.

Jak je startup velký: Platforma registruje přes 25 tisíc uživatelů, mezi výrazné klienty kromě Notina patří například Česká spořitelna, skupina ČEZ, náborářská společnost Titans, Raiffeisenbank či J&T Banka.

Kdo investuje: Největší online prodejce kosmetiky v Evropě Notino, který nyní v Talentpilotu drží dvacet procent. Historicky investoval například také do Zásilkovny, respektive skupiny Packeta, jež se v prosinci prodala za osm miliard korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proč investuje: „V Talentpilotu vidíme potenciál stát se celosvětově úspěšnou platformou a naší investicí mu chceme pomáhat růst, stejně jako nám jejich inovativní přístup také pomáhá růst,“ komentuje Chief People a Legal Officer v Notino Michal Daniel.

Kdo exituje: V rámci transakce dochází i k exitu původních investorů včetně nejmenovaného andělského investora, akcelerátoru StartupYard a fondu Depo Ventures, který do Talentpilotu investoval 2,5 milionu korun v roce 2022. „Nejde sice o klasický startupový exit, ale zároveň je to jeden z možných scénářů, jak může startup jako Talentpilot dál rozvíjet svůj potenciál. Se zhodnocením, kterého jsme dosáhli, jsme spokojeni. Investovali jsme do velmi raného startupu, což s sebou nese jisté riziko, ale vyplatilo se nám to,“ komentuje Jan Krahulík, partner Depo Ventures.

O jakou částku jde: Transakce se pohybuje v řádu středních desítek milionů korun.

Co Talentpilot chystá dál: Vize Talentpilotu je dlouhodobá, jeho ambicí je vybudovat světovou platformu postavenou na modelu generativní umělé inteligence. Aktuálním cílem je zpřístupnit platformu zahraničním zájemcům.

Vše o startupových investicích