Trh nemovitostí v Brně zamrzl. Ve čtvrtém kvartálu se prodalo jen 95 nových bytových jednotek

Poptávka po nových bytech v Brně od začátku roku 2022 klesá a s tím i jejich průměrná cena. A situace se nejspíš ještě nějakou dobu nezmění.

leonhard-niederwimmer-unsplash

Foto: Leonhard Niederwimmer / Unsplash

V prosinci bylo v brněnské nabídce nových bytů 1547 jednotek – o 505 více než na začátku roku

Nových bytů v brněnské realitní nabídce přibývá – ty, které v ní již nějakou dobu prodlévají, mizí jen pomalu. Podle dat společnosti Trikaya tak ve čtvrtém kvartálu loňského roku došlo k poklesu průměrné ceny za metr čtvereční jednotek v novostavbách, přesto se prodalo jen 95 bytů. Prodejní cena v porovnání s předchozími roky sice stále rostla, v posledním čtvrtletí však klesla na 131 176 korun, což je o dvě procenta méně než dosavadní rekordní hodnota z druhého kvartálu letošního roku, která činila 130 400 korun.

„Čtvrtý kvartál uplynulého roku potvrdil nejvýraznější realitní trend loňska – zamrzání trhu nejen s novostavbami. Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než kvartál předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Dobře to podle něj ilustruje skutečnost, že se loni v lednu prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady. V posledním kvartálu roku se prodalo jen 95 bytů, číslo přitom mohlo být ještě nižší. V listopadu totiž došlo k uzavření řady smluv, které byly rozjednány v průběhu roku. Bezmála třetina, konkrétně 30 bytů, byla prodána v jediném projektu Nad Arboretem developerské společnosti Properity.

Celkem se nových bytů v roce 2022 prodalo 618. Nejvíce rovnou v lednu, kdy teprve začínalo ochlazování hypotečního trhu – dohromady se tak prodalo 188 jednotek. Poté ale číslo dramaticky kleslo na 62 jednotek a po zbytek roku se každý měsíc drželo na dvouciferné úrovni. Nejméně bytů se prodalo červenci – pouze 16 –, v prosinci pak jen 22.

properity-1

Foto: Properity

V posledním kvartále se prodalo 30 bytů v rámci projektu Nad Arboretem

V nabídce bylo na konci roku 1 547 nových bytů, zatímco ještě v lednu to bylo jen 1 042. S tím tak začala klesat reálná cena novostaveb. V porovnání se třetím čtvrtletím šlo sice o osmiprocentní nárůst, jelikož cena stoupla ze 120 900 korun za metr čtvereční na 131 176 korun, v porovnání se druhým čtvrtletím však došlo k poklesu.

I průměrná nabídková cena nových bytů v Brně naskočila na klesající křivku. Po stagnaci na konci roku 2021 se mírně vyhoupla, od třetího kvartálu roku 2022 však klesla nejprve na 126 500 korun za metr čtvereční, na konci roku se už držela mírně pod hranicí 125 tisíc korun.

„S mírnou prodlevou za mizející poptávkou jsme loni pozorovali stagnaci až klesání cen novostaveb, které bylo nejmarkantnější právě ve čtvrtém kvartálu. Nešlo o výrazný propad, spíše o mírný pokles, který se navíc netýká všech typů novostaveb,“ dodává Lamka. Nejméně dotčené jsou nemovitosti na lukrativních lokalitách a ty, které splňují současné požadavky na energetickou náročnost.

Nadcházejících dvanáct měsíců se pak v Brně nejspíš ponesou v duchu nastoleném koncem roku minulého. Lze předpokládat, že stoupající nabídka bude i nadále tlačit na pokles cen, byť zřejmě nebude nějak drastický.

„Na trhu s rezidenčními nemovitostmi budou v nejbližší době za delší konec provazu tahat kupující. V prostředí nebývale vysokých sazeb hypotečních úvěrů a mimořádně chladné spotřebitelské nálady nyní nebude snadné nacházet kupce,“ uzavírá hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Realitní skupina Trikaya monitoruje trh novostaveb v Brně již od roku 2013. Údaje v pravidelně publikovaných analýzách čerpá ze statistické databáze vycházející ze všech nabízených bytů v brněnských novostavbách. Zdrojem dat jsou online uveřejňované ceníky jednotlivých developerských projektů a developerů.

snimek-obrazovky-2023-01-10-v-15-27-26

Foto: Trikaya

Vývoj počtu prodaných nových bytů v Brně