Tři dobré zprávy pro lepší náladu. Taťka Elon, prasata zachraňující nemocné a pár překvapivých čísel
Američtí lékaři začnou více testovat transplantace prasečích orgánů u lidí a český průmysl v květnu šlapal lépe, než se čekalo.
Inflace, válka na Ukrajině, nedostupné bydlení, recese, sucho a klimatická změna, další pandemická vlna na obzoru… Špatných zpráv je všude kolem víc než dost. Na svět se ale dá koukat i pozitivníma očima. Nebo aspoň s humorem a nadsázkou. Proto pro vás vybíráme trojici zpráv a událostí, které by vám mohly zvednout náladu. Nechybí v nich rodina Elona Muska, prasečí transplantace a nečekaně dobrá data z ekonomiky.
Pomoc od prasat
Letos na jaře celý svět sledoval příběh amerického pacienta, kterému lékaři transplantovali srdce z prasete. Muž operaci přežil a vstoupil tím do dějin. Po dvou měsících od zákroku sice zemřel, i tak ale šlo o unikátní úspěch. Příčinou smrti totiž nejspíš nebylo to, že by tělo sedmapadesátiletého Američana odmítlo geneticky upravené prasečí srdce, ale že orgán byl infikovaný nebezpečným virem. Nebýt toho, o čemž se nyní v odborných kruzích čile diskutuje, byl by David Bennett možná mezi námi.
Každopádně xenotransplantace, jak se říká transplantacím orgánů mezi různými živočišnými druhy, jsou čím dál víc sledované téma. Třeba i kvůli tomu, jak se zvětšují možnosti genových úprav. A teď to vypadá, že by zelenou mohly dostat první klinické studie, které by dokázaly ukázat v širším měřítku a na větším počtu dobrovolníků, zda to je opravdu tak bezpečný a perspektivní směr, jak se řada vědců a doktorů domnívá.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPodle magazínu Nature se odborná rada amerického lékového úřadu FDA vyslovila pro povolení klinických testů transplantací prasečích orgánů do lidských pacientů. Dosud, podobně jako tomu bylo o Davida Bennetta, to bylo možné jen v naprosto výjimečných a bezvýsledných případech. Loni například v Americe transplantovali speciálně upravené prasečí ledviny do dvou pacientů, kteří byli předtím prohlášeni za mrtvé, protože jim nefungoval mozek a byli jen uměle drženi při životě na dýchacích přístrojích.
Testy na primátech se v případě transplantací prasečích orgánů osvědčily a o tom, že například prasečí chlopně by mohly pomáhat pacientům, se debatuje také mnoho let. Nicméně ještě bude dlouho trvat, než – a zda-li – se z nich stane standard v lidské medicíně. Klinická studie je ale nutným a klíčovým krokem na této cestě.
Musk do každé rodiny
Lidská společnost potřebuje k dlouhodobé a udržitelné reprodukci sebe sama, aby ženy v průměru rodily 2,1 dítěte. Když je číslo porodnosti nižší, vymíráme. Tolik statistika. Chudší asijské nebo africké národy jsou v plusu, bohatší západní země naopak většinou v minusu. Průměrná rodina v Evropské unii má 1,6 dítěte, přičemž nejlépe jsou na tom Francouzi s koeficientem 1,84, nejhůře naopak Malťané s 1,2. Češi patří s hodnotou 1,7 do první pětky. Aspoň podle Eurostatu.
Američané jsou na tom o kousek lépe než Evropané, ale také zůstávají pod dvojkou a jejich civilizace stejně jako ta naše spoléhá na příliv imigrantů, kteří naše data rok co rok vylepšují. V USA mají ale ještě jednu přednost – Elona Muska. Ten kudy chodí, tam upozorňuje, že největším ohrožením lidstva není globální oteplování, ale že se rodí málo dětí a že postupně ztratíme schopnost přirozené obměny a že vymřeme.
Honored to meet @Pontifex yesterday pic.twitter.com/sLZY8mAQtd
— Elon Musk (@elonmusk) July 2, 2022
A nejbohatší muž světa jde rovnou i příkladem. S minimálně třemi ženami už zplodil minimálně devět dětí. Mimochodem čtyři své syny vzal nedávno, vcelku symbolicky, na privátní návštěvu papeže Františka. O jeho pěti dětech s kanadskou spisovatelkou Justine Wilsonovou i dvou se zpěvačkou Grimes se vědělo, nová jsou dvojčata, která podle serveru Business Insider počal s manažerkou firmy Neuralink. Ta patří stejně jako Tesla nebo SpaceX do jeho byznysového impéria.
Takže nejenže Musk lidstvo zachrání tím, že ho začne exportovat na Mars, začal i s jeho reprodukční záchranou svým zdánlivě nekontrolovaným plozením dětí. Provolání „Jen houšť a víc Musků“ je na místě, ne?
Pozitivní data z ekonomiky
Po několika měsících vesměs depresivních zpráv, které přicházely z ekonomiky a od statistiků, se objevil závan optimismu. Byť vachrlatý a nutno si přiznat, že není radno se k němu příliš upínat. Ale znáte to, v době rostoucí inflace, zvyšování úroků a opakujících se varování před nástupem recese se tonoucí chytne čehokoli.
O co jde? Český průmysl v květnu po třech měsících poklesu meziročně stoupl o 3,3 procenta. Ještě lepší je, že tomu pomohl hlavně nárůst výroby aut, který se po více než roce poprvé přiblížil k hodnotám z počátku roku 2021. Automobilový průmysl je tahoun české ekonomiky a dlouhodobé problémy spojené především s nedostatky v dodavatelských řetězcích tak ohrožovaly celé hospodářství.
Dařilo se ovšem většině průmyslových odvětví, meziročně stoupla i stavební výroba. „Pozitivním překvapením byla hodnota květnových zakázek, přesto je třeba být velmi opatrný ve výhledu,“ řekl k tomu ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Průmysl podle něj ukazuje, že je schopen poměrně flexibilně výrobu oživit. Ale poslední měsíce řada firem i ekonomických indikátorů poukazuje na omezení růstu spojené například s vysokými cenami energie či celkovými nejistotami, dodal.
Zároveň začaly nepatrně klesat ceny pohonných hmot a v tomto trendu budou pokračovat nejspíš i v dalších měsících. Důvodem je, že padá hodnota ropy na trzích, takže benzin i nafta by do konce měsíce mohly zlevnit až o korunu.
A do třetice přišla zajímavá zpráva ze stavebnictví, a to že v květnu začala výstavba 5 309 nových bytů, což je meziroční nárůst o 24 procent a nejvíc od roku 2006. Do toho se objevují informace, že ceny stavebních materiálů začínají nepatrně klesat – na úroveň před covidem se už nikdy nedostanou, ale prostor pro zlevnění tu i v době drastických cen energií je. Čilá výstavba je důležitá – jednak uvolní napětí na trhu s bydlením, jednak to je signál, že není tak zle.
S využitím ČTK.