Trump toužil, aby ho velcí byznysmeni vzali mezi sebe. To se nikdy nestalo, byl pro ně jako klaun

Vztah amerického prezidenta s byznysmeny není tak hladký a ideální, jak se na první pohled může zdát. K těm nejvyšším kruhům nikdy nepatřil.

Luboš KrečLuboš Kreč

zabza_x-3Komentář

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / <a href="https://depositphotos.com/home.html"Depositphotos

Donald Trump přivádí investory k šílenství

0Zobrazit komentáře

Glosa Luboše Kreče Zamotaná a nepřehledná celní válka, do které uvrhl globální ekonomiku Donald Trump, tvrdě dopadá i na americké velkopodnikatele z financí či technologií. Ty samé, kteří stáli 21. ledna při jeho inauguraci v prvních řadách a kteří v médiích zlehčovali, že s těmi cly to přece nebude tak strašné. Teď už nejspíš znovu chápou to, co dřív věděli jasně: že Trump nikdy nebyl jedním z nich.

Americký časopis Forbes sestavuje respektovaný žebříček nejbohatších lidí světa. Než se stal v roce 2017 poprvé prezidentem USA, snažil se v něm Donald Trump až komicky být vidět. Přifukoval před reportéry své jmění, vymýšlel si, tlačil, že k němu nejsou fér a že odvádí špatnou práci. Tak strašně moc mu záleželo na tom, aby patřil mezi ty opravdu velké kluky a holky.

Umístění ve vyšších patrech žebříčku je přece jen otázka jistého statusu. A právě ten Trumpovi chyběl – dlouhé roky, v podstatě celou svou byznysovou kariéru, byl vnímaný jako pouťová atrakce, jako celebrita, se kterou je fajn si užít večírek. Ale nikdy ho nebrali jako opravdu velkého a úspěšného byznysmena.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže on celou dobu moc a moc chtěl do jejich klubu patřit. A když se stal prezidentem, konečně se mu to splnilo a miliardáři z Wall Street i ze Silicon Valley jej museli začít brát vážně. V prvním funkčním období měl kolem sebe ještě řadu spolupracovníků, kteří vyšli z těchto kruhů a kteří mu bránili v realizaci těch nejzhůvěřilejších nápadů. Teď už v jeho okolí skoro nikdo takový nezbyl.

Jakmile z Bílého domu v roce 2021 odešel, opět se od něj odvrátili. A teď celý svět spolu s těmito miliardáři, které chtěl mít Trump po většinu života za své kamarády a nejbližší kumpány, zjišťuje, jak pokřivený pohled na ekonomiku má a jak těžko se mu vysvětluje, že trh s realitami na Manhattanu je něco jiného než globální obchod.

dkasper

Přečtěte si takéTři kamarádi mají z investic globální byznys. Trump ho dál roztáčíTři kamarádi propadli investicím už na střední a mají z nich globální byznys. Trump ho dál roztáčí

Elon Musk, šéf banky JP Morgan Chase Jamie Dimon, investor Bill Ackmann, finančník Steve Schwarzman z Blackstone… Ti všichni začali v posledních dnech bít na poplach, protože je vyděsila sveřepost a umanutost, s níž vyhlásil Trump cla pro všechny a na všechno. Že jich pak část pozastavil, na situaci nic nemění, mezinárodní obchod už nebude takový, jako byl.

Byznysoví titáni už nejspíš chápou, že Donald Trump si našel jiné kamarády, jimž se zpovídá a s nimiž chce být za dobře – naštvané a životem zklamané Američany a Američanky, kteří v něm vidí svou vstupenku do života, který byl, ale už není. A kteří miliardáři z jednoho či druhého pobřeží ve skrytu duše pohrdají.

Dnešní Donald Trump je totiž úplně jiný než ten zpřed osmi let. A jiný, divočejší, bude i jeho mandát. Nejspíš už to chápou i ti, kteří nevěřili, že by se to mohlo stát. A kteří ho, vcelku pochopitelně, nechtěli nikdy vzít do party.

Komentář vznikl pro stanici ČRo Plus.

Pochybný festival nebude, co se nevešlo do Kingdom Come 2 a tenistka Muchová o svém přístupu k financím

Jako každou neděli vám přinášíme pravidelný přehled toho nejzajímavějšího, co jsme v končícím týdnu na CzechCrunchi napsali a natočili.

weekly-042025

Foto: Warhorse Studios / CzechCrunch / Direct

Co zajímavého jsme pro vás tento týden připravili?

0Zobrazit komentáře

Ještě než se pustíte do pečení mazanců, nádivek, tvoření beránků a vydáte se na rodinné návštěvy, jsme tu s tradičním přehledem toho, co se tento týden dělo a co jsme pro vás v CzechCrunchi sledovali. Hned v pondělí jste si mohli přečíst velký rozhovor s tenistkou Karolínou Muchovou o jejím přístupu k financím. „Ty první peníze jsem opravdu většinově vracela. A doteď, pokud něco materiálního chci, tak mám svůj systém,“ říká v něm například. A pro ty, kteří minulý víkend na pražském Comic-Conu nestihli debatu s Martinem Klímou z Warhorse Studios, jsme přinesli přehled toho, co se nevešlo do Kingdom Come 2. Bylo toho ale ještě mnohem víc, tak se na to pojďme podívat.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

🎾 Z prvních výher splácela půjčky. Teď už ani nekoukám, kolik za turnaj dostanu, říká tenistka Muchová

⚔️ Co jsme z Kingdom Come 2 vystřihli? Draculu, únos Zikmunda, 35 questů a tlusťochy, říká šéf z Warhorse

🏢 Hotel Fairmont, za nímž stojí tři miliardáři, se otevřel. Do podobného projektu už nepůjdu, říká Baudiš

Na pokračování otřesného festivalu prodával lístky za stovky tisíc. Jenže neproběhne a není divu proč

🪑 V Opavě vyrábí nábytek, co boduje ve světě. V září je spláchla povodeň, teď se Todus předvedl v Miláně