Trvalý home office pro šest tisíc lidí. Zaměstnanci Airbnb můžou navždy pracovat na dálku

Firma původně hodlala své zaměstnance dostat zpátky do kanceláří letos v září. Šéf ubytovací služby si to ale rozmyslel.

Iva BrejlováIva Brejlová

brian-chesky

Foto: Airbnb

Brian Chesky, spoluzakladatel a šéf Airbnb

0Zobrazit komentáře

Airbnb, společnost, která zprostředkovává krátkodobé ubytování, poslala své zaměstnance na trvalý home office. Firma se ve skutečnosti částečně inspirovala od svých zákazníků – jeden z pěti lidí, kteří takovou alternativu hotelů volí, ji využívá pro práci na dálku.

Airbnb má celosvětově šest tisíc zaměstnanců a z toho víc než polovinu ve Spojených státech. Nabídka neplatí pro úplně všechny z nich. Nějaký počet funkcí – podle firmy malý – bude muset být kvůli povaze dané práce v kanceláři nebo na určitém místě.

Nicméně podle dlouhého e-mailu, který dle CNN zaslal svým zaměstnancům zakladatel firmy a její šéf Brian Chesky, se všichni ostatní mohou třeba odstěhovat a místa svého pobytu pravidelně měnit – dokud budou mít kvůli daňovým účelům jednu trvalou adresu. Dodal, že trvalá flexibilita umožní společnosti „najímat a udržet si ty nejlepší lidi na světě“ a ne jednoduše ty, kteří jsou „v dojezdové vzdálenosti okolo našich kanceláří“.

Airbnb se podle vyjádření vzpamatovalo z pandemie díky tomu, že miliony lidí z pronájmů poskytovaných platformou pracovali. Ostatně sám Chesky v lednu oznámil, že bude střídat jednotlivá ubytování nabízená na platformě Airbnb a každých několik týdnů se tak stěhovat do jiného města.

Podle něj bude takové chování letos trendem a lidé se „rozptýlí do tisíců měst, kde zůstanou týdny, měsíce nebo třeba i celou sezónu“. Více lidí podle něj začne žít v zahraničí nebo cestovat celé léto, někteří se pak stanou digitálními nomády. A celý takový přístup zabalil do pojmu „decentralizace života“.

Generální ředitel tak nebrání zaměstnancům, aby se přestěhovali třeba úplně mimo Spojené státy. Chce nicméně, aby se předtím případně poradili o vzájemných očekáváních se svými manažery. Společnost hodlá pořádat pravidelná osobní setkání, Chesky v e-mailu hovořil zhruba o každém čtvrtletí po dobu jednoho týdne.

„Flexibilita funguje pouze tehdy, když důvěřujete lidem ve svém týmu,“ řekl s tím, že zaměstnanci ukázali, kolik toho na dálku můžou udělat. „V posledních dvou letech jsme zvládli pandemii, přestavěli společnost od základů, vstoupili na burzu, modernizovali celou naši službu a vykázali rekordní zisky, a to vše při práci na dálku,“ dodal.

Téměř polovina nocí rezervovaných na Airbnb mezi červencem a prosincem byla součástí pobytů trvajících měsíc nebo déle, uvedla firma. V loňském roce využilo platformu 175 tisíc lidí k rezervaci pobytů na tři měsíce nebo déle. Airbnb uvedlo, že na podporu práce na dálku přidala více než 150 aktualizací, včetně ověření bezdrátového připojení k internetu.

Nejde o jedinou firmu, která překopává přístup k zaměstnancům na základě toho, odkud pracují. Různé možnosti, odkud vykonávat zaměstnání, do praxe zavedlo Spotify a kryptosměnárna Coinbase rovnou zavřela své hlavní sídlo. I český Avast ve svém pracovním nastavení udělal velké změny. Některé firmy, jako třeba Google, nabídly určitý kompromis – například tři dny v kanceláři, dva dny kdekoliv jinde. Firma nicméně následně koupila jednu z nejdražších kancelářských budov v historii.

Jiné firmy tak pozitivní zkušenosti s prací na dálku nehlásí. Třeba ředitel Netflixu Reed Hastings si stěžoval, že podle něj zabíjí kreativitu ve firmě založené na rychlém vývoji nápadů.

S přispěním ČTK.