Kryptoměnová směnárna Coinbase zavře své ústředí. Chce ukázat, že se dá pracovat odkudkoliv

Filip HouskaFilip Houska

coinbase

Foto: Coinase/Canva Pro

CEO kryptoměnové burzy Coinbase Brian Armstrong

0Zobrazit komentáře

Coinbase postavil svůj byznys na kryptoměnách, které mají oproti fiat měnám celou řadu specifik. Jednou z nich je i decentralizace, kdy nemohou být kontrolovány žádnou centrální autoritou, například bankou. A vzhledem k tomu, že je tento přístup v největší americké kryptosměnárně hluboce zakořeněn, svým způsobem se promítne i do jejích kanceláří. Coinbase totiž zavírá své hlavní sídlo a ještě více bude podporovat práci odkudkoliv.

Rozhodnutí o permanentním zavření hlavního ústředí v kalifornském San Francisku oznámil Coinbase na svém Twitteru. Nejde ale o žádnou novinku – o vyřazení hlavních kancelářských prostor uvažoval jeho šéf Brian Armstrong už před časem. Teď to ale vypadá, že se k tomuto poměrně razantnímu kroku odhodlal a chce, aby jeho společnost byla především „remote first“, respektive uzpůsobena pro práci na dálku.

Brány sanfranciského sídla Coinbase se zavřou příští rok s tím, že do budoucna bude firma pracovat na rozšíření svých lokálních kanceláří po celém světě. Vyloženě tak nevyzývá zaměstnance, kterých má být až 1 700, k práci z domova nebo coworkingových center, ale naopak se bude jejich činnost snažit podpořit vybudováním menších kanceláří, kde budou mít ideální zázemí k práci.

„Zavření naší sanfranciské kanceláře je důležitý krok k tomu, aby žádnou z našich poboček nešlo považovat za pomyslnou centrálu společnosti. Kariérní postup tak bude založen výhradně na schopnostech pracovníků, nikoliv na místě, kde pracují,“ píše Coinbase, který minulý měsíc vstoupil na americkou burzu Nasdaq a stal se první veřejně obchodovatelnou společností v oboru směny kryptoměn.

Právě i vstup na burzu, kde se akcie společnosti pod tickerem COIN aktuálně obchodují na úrovni 256 dolarů (5 450 korun) za kus, byl jedním z klíčových momentů, které Coinbase v posledních několika měsících zažil. Odvíjí se navíc od úspěšného loňského roku, kdy zájem o kryptoměny opět vzrostl a díky tomu firma utržila 1,3 miliardy dolarů, tedy téměř 28 miliard korun, při čistém zisku okolo 322 milionů dolarů.

S ohlášením novinky v podobě zavření hlavního sídla Coinbase podle všeho věří, že na tyto tržby a zisk neměly lokality, odkud se pracovalo, příliš velký vliv. Navíc s příchodem koronavirové pandemie se podobně zachovaly i jiné společnosti, například Twitter, Facebook, Dropbox, Spotify nebo Salesforce. I ony začaly trend home office více podporovat. Naopak Apple veřejně oznámil, že už chce, aby se zaměstnanci do kanceláří vrátili.

Ve výčtu firem, které koketují s různými modely pracovního nastavení, nechybí ani Google. Ten navíc od září tohoto roku najede na nový hybridní model, kdy budou muset být zaměstnanci minimálně tři dny v týdnu v kanceláři a zbylé dva dny klidně doma nebo kdekoliv jinde. A nelze zapomenout ani na český Avast, jenž v reakci na pandemická opatření od nového roku zavedl práci odkudkoliv.