Uznávám, že není originální. O to nám ale nešlo, říká návrhářka české olympijské kolekce

Čeští reprezentanti se za pár měsíců v Paříži představí v oblečení z dílny Veroniky Paulenové. „Cílili jsme hlavně na komfort a funkčnost,“ říká.

Filip HouskaFilip Houska

alpine-pro

Foto: Alpine Pro

Veronika Paulenová z Alpine Pro

0Zobrazit komentáře

Olympiáda je hlavně o sportovních výkonech, zároveň je ale krásnou ukázkou módního vkusu jednotlivých zemí. Obzvlášť během slavnostního zahajovacího ceremoniálu, kde se sportovci prezentují v úborech, za nimiž často stojí uznávaní návrháři. Ale nejen během něj, důležité je i oblečení, v němž se reprezentanti ukazují v olympijské vesnici a na sportovištích. Stejně jako všichni ostatní, také Česká republika vyráží na olympiády v nových národních kolekcích, často se na ně ale snáší kritika za umírněnost a plochost. A jinak tomu není ani letos. Za vším je ale tvůrčí záměr.

Už od roku 2009 je partnerem českého olympijského týmu značka Alpine Pro, známá pro své outdoorové oblečení, která má v návrzích a výrobě kolekcí pro reprezentanty klíčové slovo. Styčnou osobou je designérka Veronika Paulenová, která aktuální edici vdechla podobu, v níž se budou sportovci za pár měsíců na olympijských hrách v Paříži pohybovat. Nejde tak o výběr pro zahajovací ceremoniál, ale o kolekci pro volnočasové aktivity.

„Před vznikem každé kolekce hledáme spojitost a propojení mezi naší republikou a pořadatelskou zemí – a chceme pomocí ní vzdát hold,“ říká Paulenová pro CzechCrunch. Úbor, v němž se čeští sportovci představí, vychází hodně z historie a sahá až do roku 1924, tedy přesně sto let od momentu, kdy v Paříži proběhla poslední olympiáda. A je to znát i na zvoleném designu.

„Naši sportovci nás tehdy reprezentovali s vlajkou na hrudi. Je ale o to významnější, že jsme na ní získali první zlatou medaili, a to díky Bedřichu Šupčíkovi v gymnastické disciplíně šplh na laně bez přírazu (která už dnes jako olympijská neexistuje – pozn. red.). Tady vznikla naše inspirace. Hrdě odkazujeme na sportovní výpravu z roku 1924,“ pokračuje Paulenová.

Protože jde o záležitost, která má Českou republiku reprezentovat na nejvyšší sportovní scéně, má svá jasná pravidla. Promlouvá do ní Český olympijský výbor, který Alpine Pro poslal první zadání na novou kolekci už předloni v červnu s tím, že ještě v září téhož roku firma první návrhy vytvořila a ukázala sportovní komisi ke schválení.

„Návrhy se pak upravovaly podle jejich komentářů a následně jsme nechali ušít první vzorky, které sportovci testovali a dále komentovali. Takto otestované a okomentované vzorky se mohly poslat do finální výroby,“ dodává Paulenová. Představení kolekce proběhlo loni koncem listopadu, kdy ji česká veřejnost poprvé spatřila. A samozřejmě se rozhořely debaty…

Nikdy se nedá zavděčit všem, a proto se kolem oblečení seskupily dva tábory. Jednomu se líbí a oceňuje návrat ke kořenům, druhý nerozumí tomu, proč je vzhled stále tak plochý a pro mnohé neoriginální. „Určitě uznávám, že kolekce postrádá dávku originality, na druhou stranu jde o věci, ve kterých se sportovci budou pohybovat po celou dobu na olympijských hrách – a někteří i po nich,“ říká Paulenová.

Abychom se vyhnuli kolizi mezi Czech Republic a Czechia, zvolili jsme neutrální zkratku CZE.

„Proto je kolekce spíše umírněnější a více zaměřená na komfort uživatele. Samozřejmě sleduji trendy ve sportovní módě a snažím se je vždy ve svých návrzích uplatňovat, tady jsme ale cílili hlavně na to, aby se v nich sportovci cítili pohodlně a oblečení bylo funkční. Máme zde určitá pravidla. A také se musíme řídit prodejem, tedy tím, co se nejlépe prodává,“ dodává návrhářka.

Zcela jiná situace je v případě slavnostní kolekce, ve které se sportovci poprvé představí na zahajovacím ceremoniálu, jenž se letos uskuteční na plavidlech na řece Seině. „Ta by měla zaujmout celý svět,“ zmiňuje Paulenová a odkazuje se na českého módního návrháře Jana Černého, mimo jiné stážistu z věhlasného domu Louis Vuitton, který ji navrhuje.

„Už jsem měla možnost něco málo z jeho návrhů vidět a jsem zvědavá, jak to bude vypadat jako celek na celé české výpravě a také v prostředí, ve kterém se bude ceremoniál konat,“ pokračuje Paulenová, která je zároveň příznivkyní kolekcí pro národní tým Kanady, jež považuje „vždy za jedny z nejlepších“.

Zahájení na Seině, bouřlivá atmosféra a skatepark jako ze sna. Čeští sportovci vyhlížejí olympiádu v Paříži

Co nabídnou letošní olympijské hry? Například zahajovací ceremoniály pojaté nevšedním stylem a atmosféru daleko lepší než v Tokiu, těší se reprezentanti.

olympics

Foto: CzechCrunch

Úvodní ceremoniál her v Paříži bude velkolepý a na řece

0Zobrazit komentáře

Letní olympiáda a paralympiáda v Paříži se kvapem blíží. Do spuštění zbývá přibližně půl roku, a tak se přípravy pomalu, ale jistě dostávají do vrcholné fáze. Hry budou malým reparátem posledních dvou olympiád poznamenaných především covidovou pandemií. Stadiony bez diváků byly smutnou podívanou, a Paříž proto hodlá světu připomenout, o jak velkolepý svátek sportu se jedná. Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru, tak například prozradil, že se můžeme těšit na zahajovací ceremoniál, který se bude v případě olympioniků konat přímo na řece Seině. Paralympionici se jej pak dočkají na slavném bulváru Champs-Élysées.

Na ceremoniál se zvlášť těší běžkyně Kristiina Sasínek Mäki, a to i proto, že se zde čeští sportovci představí v nové zahajovací kolekci. Sama zatím nemohla prozrazovat detaily, ale bude podle ní úplně jiná než ty předchozí. Ať už se bude líbit, nebo nebude, tak určitě zaujme,“ naznačila Mäki i možnou kontroverzi, kterou může kolekce, navržená mladou hvězdou české návrhářské scény Janem Černým, přinést. Už delší dobu je nicméně známo olympijské odění od Alpine Pro, které budou sportovci nosit ve volném čase i na medailové ceremoniály.

To skateboardista Maxim Habanec se těší hlavně na samotný skatepark. „Vím, že teď zním jak malý skejťák, ale ty skateparky, které se staví na olympiádu, jsou hrozně velké. Já jsem teď v jednom jezdil v Tokiu, a je to jako když vás někdo vpustí do snu. Nekonečná jízda v parku, který je třikrát až čtyřikrát větší než klasický skatepark, a dá se tam zkoušet všechno možné,“ řekl s úsměvem na tváři Habanec.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skateboarding se v Tokiu představil coby olympijský sport vůbec poprvé. Osvědčil se, a to i přesto, že Japonsko podle asi nejznámějšího českého skateboardisty není pro jeho sport zemí zaslíbenou, a Paříž by proto mohla být v některých ohledech daleko lepší. „Ať už mám Japonsko sebevíc rád, tak Paříž bude určitě daleko víc uvolněná,“ říká.

„Pro mě jako pro skejťáka je Japonsko místem, kde si položím skate na ulici na zem a už za mnou běží nějaká security, abych ho zvedl. Japonci rádi dodržují pravidla a speciálně pro Čechy tím bude Paříž daleko lepší,“ vysvětluje Habanec, který musí podle svých slov předvést velmi dobrý výkon na nadcházejících závodech v Dubaji, aby si mohl dopřát i pohodovou atmosféru v Paříži.

Na pořádnou olympijskou atmosféru se těší i paralympijská sportovkyně Anna Luxová, která ráda vzpomíná na své vůbec první hry v Londýně. „Byl to silný zážitek. Bylo mi patnáct a tehdy přišlo strašně moc lidí. Stadion byl úplně narvaný. Osmdesát tisíc lidí, kteří fandili bez rozdílu věku, pohlaví, handicapu.“ 

red-bull-steep-street_1

Foto: Jakub Zeman/Red Bull Content Pool

Maxim Habanec

„Bylo jedno, kolik máte rukou, nohou. Moc bych si přála, aby to bylo v Paříži něco podobného. Ale nejdřív se tam musím dostat,“ dodává s úsměvem Luxová, která si v loňském roce odvezla z Tokia bronz v hodu koulí. Kovů však mohlo být možná i víc, jak nedávno prozradila v Karlínských 20.

O to větší tlak však na sebe v letošním roce cítí. A to nejen v otázce kvalifikace na samotnou paralympiádu, ale hlavně v zopakování svých minulých výkonů. Minule jsem získala bronz o jeden centimetr, což nikdo nečekal. Vyhrát cokoliv je nesmírně obtížné, ale o to náročnější je úspěch zopakovat. Takže já k tomu přistupuji s velkým respektem a pokorou, protože mám hodně vyrovnané soupeřky,“ uzavírá Luxová.

České olympioniky a paralympioniky pozvala na jedno místo Toyota, která je generálním partnerem našich sportovců na hrách v Paříži. S vybranými reprezentanty nachystala také svou letošní olympijskou kampaň.