V Česku a na Slovensku náhle končí prodejní aplikace Letgo. Fungovat bude jen do konce března

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Prodejní aplikace Letgo

0Zobrazit komentáře

Přišlo to jako blesk z čistého nebe a bez varování, ale od dubna přestává v České republice, na Slovensku a v dalších zemích fungovat prodejní aplikace Letgo, která si za pár let získala značnou popularitu. Co je na celé věci ještě podivnější, je způsob, jakým původem americké Letgo svůj odchod z několika trhů střední a východní Evropy komentuje. Na webu jen vyvěsilo oznámení, že od příštího měsíce už nebude k dispozici.

Prodejní služba Letgo by měla mít v České republice přes dva miliony uživatelů, přičemž podle oficiálních čísel za loňský rok je jich více než 1 milion měsíčně aktivních. Drtivá většina uživatelů využívala především mobilní aplikaci, přes kterou šlo velice snadno a rychle prodat jakékoliv zboží. Letgo se zaměřovalo především na obchody v blízkém okolí a patřilo na většině trhů, kde fungovalo, mezi nejrychleji rostoucí aplikaci svého druhu, a to jak na iOS, tak na Androidu.

Populární prodejní službu v roce 2015 založili Alec Oxenford a Jordi Castello, k nimž se pak přidal ještě Enrique Linares, a za tu dobu si ji po celém světě stáhlo přes 75 milionů uživatelů. Letgo se navíc dařilo i na poli financování. Během let vybrali podle Crunchbase na pěti investičních kolech celkem 975 milionů dolarů. Posledních 500 milionů dolarů z loňského roku posunulo hodnotu Letgo zhruba na 1,5 miliardy dolarů.

letgo-founders

Zakladatelé Letgo Alec Oxenford, Enrique Linares a Jordi Castello

Proto je nyní zpráva o tom, že Letgo zavírá své aktivity na svých středoevropských trzích poměrně překvapivá. Uživatelé v České republice, na Slovensku, ve Slovinsku nebo Chorvatsku od včerejšího dne na webu Letgo najdou následující sdělení: „Je nám líto, ale Letgo nepřijímá nové inzeráty a po uplynutí tohto měsíce nebude Letgo ve vaší zemi k dispozici.“

Významnou zprávu o ukončení celé služby nedoprovází žádné oficiální podrobnější vyjádření a mluvčí Letgo Jonathan Lowe nakonec pro CzechCrunch uvedl jen následující: „Mohu potvrdit, že po skončení tohoto měsíce Letgo nebude v České republice fungovat. Nad rámec toho nebudeme situaci komentovat.“

netflix-bear-grylls-you-vs-wild

Přečtěte si takéNetflix naváže na úspěšný Black Mirror dalším interaktivním seriálem s dobrodruhem Bearem GryllsemNetflix naváže na úspěšný Black Mirror dalším interaktivním seriálem s dobrodruhem Bearem Gryllsem

Do konce března je ještě možné na českém Letgo uzavírat obchody v rámci již vystavených inzerátů, ale nové inzeráty již na platformu nahrát nejdou. Od dubna by pak měla služba včetně mobilní aplikace přestat fungovat úplně. Podle informací CzechCrunche zatáhli za brzdu investoři, mezi něž patří například Naspers či Accel a kteří se rozhodli odejít ze střední Evropy a dalších okolních trhů, aby se mohli soustředit zejména na rozvojové země.

letgo-konec

Zdá se, že Letgo zůstává funkční například v Nizozemsku, Turecku, Norsku, Itálii, Portugalsku či Španělsku, kde se prozatím neobjevilo podobné oznámení jako na českém a dalších webech, ale není vyloučeno, že se bude strategie firmy se sídlem v New Yorku a Barceloně nadále měnit. Odchod z České republiky je překvapivý i z toho důvodu, že Letgo tu v loňském roce rozjelo významnou marketingovou kampaň pro získání dalších uživatelů, která běžela v televizi, rádiu, outdooru i na internetu a zapojení do ní byli i influenceři v čele s Leošem Marešem.