Ve střílečkách hrál světovou ligu, deprese ho ale dohnala k sebevraždě. Odkaz Twistena pomůže dětem

Známý esportový hráč Karel „Twisten“ Ašenbrener spáchal v létě sebevraždu. Jeho rodina založila nadaci, aby pomohla dětem s psychickými problémy.

Luboš KrečLuboš Kreč

twist

Foto: Twisten Foundation

Karel „Twisten“ Ašenbrener

0Zobrazit komentáře

Příznaky úzkostí a depresí trpí podle nejnovějších výzkumů okolo třetiny dospívajících. Jejich okolí se jim ale nezřídka posmívá. Právě se stigmatem psychických problémů jako něčeho, co není vážné, chce bojovat nová nadace Twisten Foundation. Založila ji rodina úspěšného esportového hráče Karla „Twistena“ Ašenbrenera, který trpěl depresemi a v létě spáchal sebevraždu.

Čeští středoškoláci na tom, aspoň co se týče psychické kondice, nejsou nejlépe. Z nejnovější studie Národního ústavu duševního zdraví vyplynulo, že až 40 procent žáků devátých tříd základních škol má příznaky střední až těžké deprese a že 30 procent z nich trpí úzkostí. Psychické obtíže zároveň víc doléhají na dívky než na chlapce.

Data pro výzkum se sbírala na vzorku šesti tisíc dětí letos na jaře a šéf ústavu Petr Winkler označil výsledky za alarmující: „Většina duševních onemocnění vzniká v dětství a adolescenci, které tak představují nejen období zvýšeného rizika, ale především období, která jsou enormně důležitá pro systematickou, cílenou a na evidenci založenou prevenci a včasnou intervenci.“

A ještě Winkler dodal: „Při chronickém nedostatku dětských psychologů a psychiatrů, který není možné ani při nejlepší vůli a vysokých investicích vyřešit v horizontu několika let, se musíme zaměřit právě na preventivní složku systému péče o duševní zdraví.“ S prevencí chce pomoct i nadace Twisten Foundation, která má za cíl zlepšit péči a pomoc mladým lidem s psychickými obtížemi.

Karel „Twisten“ Ašenbrener byl známý a úspěšný profesionální hráč střílečky Valorant. Působil nejprve v českých esportových týmech eSuba a Entropiq a pak se dostal do sestavy německého BIG a následně francouzského Vitality. Po celou dobu, co se věnoval hraní, zápolil s depresemi.

Ty ovšem neměly s gamingem nic společného, psychické obtíže jej trápily déle. Ostatně zhruba rok a půl před svou sebevraždou se z vážných problémů vyznal v obsáhlém příspěvku na internetu. Mimo jiné v něm uvedl: „S úzkostí a stresem bojuju už více než rok a půl. Nikdy předtím jsem nenavštívil doktora, protože jsem měl pocit, že to není třeba… Postupně se to ale proměnilo v depresi.“

twistan

Foto: Twisten Foundation

Karel „Twisten“ Ašenbrener

Twisten, který by 4. prosince oslavil dvacáté narozeniny, otevřeně hovořil o tom, jak začal navštěvovat psychologa, jak začal užívat léky, které mu od úzkostí pomáhaly, i jak důležité bylo, že o svých problémech začal hovořit s jinými lidmi. Nadace, kterou založila jeho rodina, chce v jeho odkazu pokračovat.

„Zvyšování duševní gramotnosti považuji za klíčové, zároveň je nutné pracovat na destigmatizaci psychických problémů, protože zejména mladí kluci o svých emocích nebo problémech nemluví a mluvit nechtějí,” prohlásila Karlova matka Ivana.

Ta už v létě ve velmi emotivním příspěvku na sociálních sítích odmítla, že by synovy obtíže pramenily z hraní počítačových her. „Náš syn bojoval se svou nemocí a bojoval statečně. Stejně jako bojoval za tým Vitality nebo předtím za BIG. Svůj život ukončili i jiní sportovci. Fotbalisté, hokejisté, trenéři. Depresemi trpí i tenisté, lyžaři, plavci. Deprese není nemoc, kterou někdo chytne hraním počítačových her,“ napsala tehdy na Facebook.

veronika-opatrna_final

Přečtěte si takéChatbot pomůže s prvním krokem při psychických problémechKdyž potřebujete psychickou podporu, ale nevíte, kde hledat. Pomoct chce český chatbot

V zakládací listině organizace Twisten Foundation je mimo jiné cíl poskytovat finanční podporu na úhradu soukromých služeb odborníků pro děti ze sociálně slabých rodin, pořádání edukativních programů, podílení se na natáčení podcastů či videí, jež budou vzdělávat společnost v této oblasti, a také finančně podporovat ty, kdo se o pomoc v boji s psychickými problémy mladých lidí budou zasazovat.

Do základního jmění vložila jeho matka a otec 250 tisíc korun, další miliony korun by měly přitéct jednak díky podpoře Twistenova klubu Vitality, jednak díky české společnosti Sazka, která uspořádá 15. prosince charitativní esportový turnaj, jehož výtěžek poputuje právě na konto nadace. Sazka navíc prostředky následně zdvojnásobí. „Jsme připraveni poslat až milion korun,“ řekl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů Sazky.

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

SAZKA

Moderní loterijní společnost, založená na špičkových technologiích, výjimečná svými produkty…

Klíčoví lidé

ales-vesely-2

Aleš Veselý

CEO