Ve stylu Kobry 11. Česká policie nasazuje do akce zabavené Ferrari 458 Italia

Supersport ve známých barvách má zatnout tipec těm nejagresivnějším řidičům, kteří se prohánějí po českých dálnicích, ale i pomáhat s přepravou orgánů.

ferrari-pcr3

Foto: Policie ČR

Ferrari F142-458 Italia

0Zobrazit komentáře

„Jejich revírem je dálnice. Jejich tempo je vražedné. Jejich protivníci jsou překupníci kradených aut, vrahové a vyděrači…“ Kdo by si nepamatoval na legendární prolog německého seriálu Kobra 11, jehož scénář se v Česku teď stává realitou. Tuzemská policie totiž na piráty dálnic nasazuje mocnou zbraň v podobě zabaveného Ferrari F142-458 Italia, které je schopné jet rychlostí až 325 km/h.

Zatímco v německé kriminálce šlapali policisté kriminálníkům na paty mimo jiné zabaveným Porsche 911, české policii spadl do rukou větší klenot. Ferrari 458 Italia je supersport o výkonu 416 kW s 4,5litrovým vidlicovým osmiválcem a zrychlením z 0 až 100 km/h za 3,4 sekundy, který ve své době pomáhal ladit i slavný závodník Michael Schumacher.

Policie jej získala v rámci zabavení výnosu z trestné činnosti. Vozidlo následně propadlo ve prospěch bezpečnostních složek. V policejní garáži dřímalo dlouhých deset let, než bylo povoláno do služby. Aby ji ovšem mohlo vykonávat, bylo nutné provést oživení a také několik úprav. Ty se týkaly především vzhledu vozidla a také vybavení interiéru.

Náklady na úpravy činily 340 tisíc korun a práce mechaniků vyšla na 130 tisíc korun. Strážníci tak získali nadupaný sporťák s nájezdem dva tisíce kilometrů za cenu, za kterou by nesehnali ani vybavenou Scalu od Škodovky. Na trhu s ojetinami je přitom takové Ferrari s tak nízkým nájezdem k mání za částky okolo šesti milionů korun.

ferrari-pcr2

Foto: Policie ČR

Vůz je schopen překonávat rychlost 300 km/h

Skutečně rychlá prodloužená ruka zákona by měla být nasazována napříč celou republikou a primárně bude mířit na ty nejagresivnější silniční piráty. Vůz by měl sloužit k rozhánění ilegálních závodů vedoucích přes české dálnice, kterých v roce 2019 policie zaregistrovala na tři desítky.

Dále bude dohlížet na legální tuningové srazy, poslouží k pronásledování kradených vozů mířících za hranice a pomůže také jako doprovodný vůz při převozu orgánů. Součástí jeho služby bude i prezentace práce policie, ale v běžném provozu bude k vidění i v rámci prevence.

Za jeho volant by měli usedat speciálně vyškolení policisté, kteří se tak přiblíží kolegům z Německa či Velké Británie, kde se podobné vozy ve flotilách taktéž objevují. Na proslavený dubajský policejní sbor, kde podobných supersportů slouží celá řada, to však prozatím stačit nebude, i když má policie dle svých slov v garážích další podobné kousky a nedávno se dočkala i nových BMW.

Jen za loňský rok měla zadržet majetky z trestné činnosti v celkově hodnotě necelých sedmi miliard korun s tím, že toto konkrétní Ferrari není nejhodnotnějším či nejraritnějším zajištěným vozem. Vozidel bylo zabaveno na 900, ovšem drtivá většina z nich byla prodána. Z výnosů byly následně uhrazeny škody způsobené pachatelem.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym