Ve Švédsku vyrostl exkluzivní plovoucí lázeňský hotel. Z venkovního bazénu nabídne výhled na polární záři

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

articbath

Foto: Johan Kauppi

Vnější pohled na unikátní hotel Artic Bath

0Zobrazit komentáře

Na světě je pouze několik míst, kde je možné vidět polární záři, jeden z neúchvatnějších pravidelných meteorologických úkazů. Zhlédnutí slunečního větru prolétávajícího zemskou atmosférou směrem k magnetickým pólům planety vyžaduje většinou vycestovat do blízkého polárního kruhu a je tedy přirozené očekávat možnost se v blízkosti pozorovacího místa ubytovat. Ve Švédsku nyní takové místo vzniklo.

Jmenuje se Arctic Bath (polární koupel) a má podobu plovoucího hotelu kombinovaného se saunou, přičemž pluje jen několik desítek metrů od pobřeží řeky. Hotel bude umístěn na řece Lule na severu Švédska a zdejší architekti Bertil Harström a Johan Kauppi ho navrhli jako dokonalé místo pro wellness aktivity za sledování polární záře na nebi.

Uprostřed kruhové plochy hlavní budovy hotelu se bude nacházet venkovní bazén využívající přímo vodu z řeky, jejíž teplota bude přesto i v zimě, kdy řeka zamrzá, udržovaná kolem 4 °C.

arctic-bath-hotel-3

Foto: Johan Kauppi

Budovy hotelu budou v létě na řece plavat, v zimě zamrznou do ledu

Ačkoliv bude bazén nejspíše hlavní atrakcí podniku, Arctic Bath nabídne také čtyři sauny, lázeňský pokoj, klubovnu, obchod, bar a restauraci. Nedaleko kruhové hlavní budovy s wellness zařízením bude v létě plavat na vodě a v zimě stát zamrzlá v ledu druhá část se šesti pokoji pro hosty s velkými okny (šest dalších bude umístěno také na pobřeží).

Pokoje jsou zařízeny pouze minimalisticky a neobsahují o mnoho víc než holé dřevěné stěny, postele, křesla, klimatizaci, krb pro zahřátí a výhled na okolní přírodu a nebe.

linet-safetymonitor

Přečtěte si takéČeský výrobce zdravotnických lůžek Linet představil unikátní monitorovací systém, který zlepšuje péči o pacientaČeský výrobce zdravotnických lůžek Linet představil unikátní monitorovací systém, který zlepšuje péči o pacienta

Z hlediska estetiky je kromě netypického tvaru nejvýraznější množství dlouhých polen po celém vnějším obvodu a na střeše téměř kompletně dřevěné budovy. Nápadně připomíná obrovské hnízdo, architekti se ale pro jeho podobu inspirovali především dobou, kdy byly dřevěné klády ve velkých objemech dopravovány po řece a občas při tom vznikaly zácpy.

arctic-bath-hotel-1

Foto: Johan Kauppi

Arctic Bath nabídne kombinaci horkých a studených lázní

Celá budova je pak navržena s důrazem na minimální až nulový negativní dopad na životní prostředí.

Podobně jako zamrzající řeka se bude v průběhu měnících se ročních období obměňovat také nabídka lázeňských služeb a jídel, vycházejících z lokální kuchyně a ingrediencí. V teplejších měsících budou organizovány i mimohotelové aktivity v přírodě. Celá zkušenost z návštěvy vychází ze čtyřech základních pilířů, jak popisuje magazín Luxury Travel Advisor: správné stravy, pravidelného cvičení, duševního klidu a kvalitní péče o tělo a tvář.

Po šestnácti měsících od původního představení je nyní konečně možné si objednávat rezervace, a to od otevření v únoru příštího roku do února roku 2021. Vzhledem k velikosti a exkluzivitě hotelu se pochopitelně dá očekávat poměrně velký zájem i přes cenu ubytování, která vyjde minimálně na 4 500 korun pro jednu osobu za noc.

arctic-bath-hotel-4

Foto: Johan Kauppi