Český výrobce zdravotnických lůžek Linet představil unikátní monitorovací systém, který zlepšuje péči o pacienta

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

linet-safetymonitorInsider

Foto: Linet

Zdravotnické lůžko Linet

0Zobrazit komentáře

Od roku 1990 se tuzemský Linet soustředí na vývoj zdravotnických lůžek. Během let se společnost založená Zbyňkem Frolíkem vypracovala ve třetího nejúspěšnějšího hráče v oboru a každý rok vyrobí desítky tisíc lůžek. K nim nyní přidá také unikátní systém SafetyMonitor, který péči o pacienta posouvá opět o krok dál.

Linet vyrábí různé typy lůžek, od těch pro intenzivní péči přes běžnou lůžkovou péči i speciální produkty pro domovy seniorů či léčebny dlouhodobě nemocných. Zejména ve svých nemocničních lůžkách pak bude moci využít nový systém, který umožní na základě integrovaných senzorů přímo v lůžku detailně sledovat informace o pacientovi.

Přední evropský výrobce, který z Česka exportuje do více než stovky zemí po celém světě, na novém produktu spolupracoval v posledních šesti měsících s tuzemskou inovační agenturou Direct People. Společně vytvořili digitální systém, který okamžitě upozorní, jakmile se děje něco nestandardního. Díky tomu může zdravotnický personál rychleji reagovat a v řadě případů i zachránit život.

zbynek-frolik-linet

Foto: Linet

Zbyněk Frolík, zakladatel a majitel Linetu

Pro Linet se nejedná jen o další technologickou vychytávku do jeho portfolia, přičemž využití technologií je jedna z poznávacích značek firmy, ale Zbyněk Frolík s ní chce také ještě zlepšit svou pozici ve Spojených státech. Jako jedinému se mu tam daří držet krok s dominantními hráči Hill-Rom a Stryker a SafetyMonitor má Linetu přinést další zákazníky.

Unikátní monitorovací systém zároveň pro Linet představuje vstup do úplně nového byznysu, kdy k hardwaru – v tomto případě zdravotnickým lůžkům – přibývají také služby. „Pro Linet je spuštění produktu SafetyMonitor důležitým historickým milníkem, protože tím poprvé vstupujeme do oblasti digitálního byznysu a zdravotnických služeb,“ říká Zbyněk Frolík, zakladatel a majitel firmy Linet.

Ostatně rozšíření byznysu směrem ke službám má pomoci Linetu v cíli, dosáhnout do roku 2025 na obrat ve výši 1 miliardy eur (25,6 miliardy korun), přičemž polovinu příjmů by měly zajistit právě služby. V uplynulém obchodním roce, který skončil 31. března, Linet vykázal tržby ve výši 287 milionů eur a předběžný zisk před zdaněním a odpisy činil 48 milionů eur. Letos jsou v plánu tržby 315 milionů eur.

linet-safetymonitor1

Foto: Linet

Monitorovací systém SafetyMonitor od Linetu

Dnes už nicméně není řeč pouze o českém Linetu, ale mezinárodní skupině Linet Group, která zdravotnická lůžka vyrábí vedle tuzemského podniku v Želevčicích u Slaného také v německém Wickede. Celá skupina sídlí v nizozemském Dordrechtu, zaměstnává 1 680 lidí a jen v uplynulém roce prodala přes 110 tisíc lůžek.

Jelikož se jednalo o nejvíce lůžek v historii a Linet podle vlastních slov nadále ukrajuje z podílu svých konkurentů, dává představení další odnože jeho byznysu smysl. Díky službě v podobě SafetyMonitoru dokáže český výrobce monetizovat svá i již stávající lůžka a zdravotnickým zařízením přidat další důvod, proč pořídit právě jeho produkt. Se SafetyMonitorem nyní začne Linet v Evropské unii a v příštím roce také ve Spojených státech.

kellner1

Přečtěte si takéFirmy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začaly na lidech testovat lék proti rakovině. Myším pomohl v 70 % případůFirmy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začaly na lidech testovat lék proti rakovině. Myším pomohl v 70 % případů

Podle Michala Kalouska, CEO inovační agentury Direct People, která Linetu s produktem po letech stojícího vývoje pomohla na svět, může SafetyMonitor významně proměnit české i světové zdravotnictví, a to především proto, že většina zdravotnických systémů po celém světě nemá dostatek personálu. Výsledkem jsou tak rostoucí nároky na množství odvedené práce i její kvalitu a právě SafetyMonitor může mnoho činností usnadnit.

linet-safetymonitor2

Foto: Linet

Monitorovací systém SafetyMonitor od Linetu funguje i na mobilních zařízeních

„Naším cílem proto bylo zvýšit bezpečnost a spokojenost pacientů, ale zároveň ulehčit život zdravotnickému personálu a předcházet jejich vyhoření, které vzniká dlouhodobým přetížením,“ vysvětluje produktový manažer Linetu Lukáš Košnar s tím, že pilotní provoz ve vybraných českých nemocnicích zaznamenal úspěch. Spokojeno s novým produktem bylo 84 % uživatelů.

Díky SafetyMonitoru získá zdravotnický personál přehledné a komplexní informace o všech lůžkách Linetu, což se týká jak přítomnosti pacienta na lůžku, tak třeba i umístění a pohybu lůžka na oddělení. Benefit je tak jak pro samotného pacienta a jeho ošetřující personál, tak i pro provoz celého oddělení a jeho optimalizaci.

Vedle hlídání bezpečného nastavení lůžka a jeho pozice SafetyMonitor dává na jedno místo také další údaje o zdravotním stavu pacienta a jeho životních funkcích, které mohou do systému posílat další napojené systémy, které Linet vyvíjí. Pokud pak dojde k problému, zdravotnický personál je na to okamžitě, ať už na monitoru nebo mobilním zařízení, upozorněn a může jednat.

linet-safetymonitor4

SafetyMonitor od Linetu upozorní například na pohyb pacienta

Diskuze (0)

Novinka

Anonym