Ve tmě poslala k zemi íránské drony. Teď jako první Američanka v letectvu dostala Stříbrnou hvězdu

Třetí Američanka od druhé světové války dostala Stříbrnou hvězdu za chrabrost. Mezitím se v USA vede debata, zda by ženy měly vůbec bojovat.

lacie hester

Reprofoto: ABC News/Video

Lacie Hesterová

0Zobrazit komentáře

Letos na jaře se v izraelském vzdušném prostoru utkaly americké stíhačky F-15 s íránskými útočnými drony. Americká armáda o události mluví jako o největší vzdušné bitvě za posledních padesát let. Pro Spojené státy šlo také o první větší střet s dálkově řízenými drony, ze kterého nakonec vyšly vítězně. Mimo jiné i díky Lacie Hesterové, která za to minulý týden dostala třetí nejvyšší ocenění americké armády – Stříbrnou hvězdu. A to zrovna ve chvíli, kdy pravděpodobně budoucí ministr obrany sděluje světu, že ženy nepatří do bojových jednotek.

Lacie Hesterová je operátorkou zbraňových systémů, tedy člověkem, který ve stíhačce zaměřuje a sestřeluje nepřátele a určuje trasu letu. Když se společně s pilotem Benjaminem Coffeym jednoho sobotního večera v půlce dubna připravovali na další rutinní šestihodinovou službu ve vzduchu, netušili, s čím se budou v následujících hodinách potýkat. Natož že jim dojde veškerá munice. „Mohlo to být jen další létání v kruhu a čekání,“ řekla minulý týden stanici CNN Hesterová. Jenže nakonec nebylo.

Na nějakou formu odpovědi Íránu vůči Izraeli čekali tehdy Američané už zhruba čtrnáct dní. Byla by to odplata za izraelský útok na komplex íránských diplomatických budov v Damašku ze začátku dubna, při kterém bylo zabito několik vysoce postavených velitelů Íránských revolučních gard. Američané ale netušili, kdy odveta přijde a jak bude velká. Proto drželi na blíže nespecifikované blízkovýchodní vojenské základně neustále dvě letadla ve vzduchu a několik na zemi.

V sobotu třináctého dubna ale čekání skončilo. Írán tehdy poslal na Izrael přes tři sta dronů a balistických střel. A pro Hesterovou a její spolubojovníky začala největší vzdušná bitva od války ve Vietnamu. V již zmíněném rozhovoru popsali, jak složitá noc to byla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Útočné drony jsou (oproti stíhačkám, pozn. red.) poměrně levné a pro nepřítele bylo jednoduché je použít. Vyslal jich velké množství a my jsme s nimi museli bojovat, abychom ochránili civilní obyvatelstvo a naše spojence. Přitom jsme zatím boj s nimi moc netrénovali,“ řekl například pilot Timothy Causey, který se také akce zúčastnil. „I když jsme od tajných služeb měli informace o tom, kolik zhruba dronů můžeme očekávat, překvapilo nás, když jsme je všechny viděli,“ citoval Hesterovou server ABC.

Situaci komplikoval i boj v naprosté tmě a nízké výšce, kde se stíhačkám drony špatně zaměřovaly. A také fakt, že stroje F-15E Strike Eagle, se kterými Hesterová s Coffeym létají, unesou pouze osm raket vzduch-vzduch, které jsou v boji proti dronům nejefektivnější. Navíc se museli potýkat ještě s jedním problémem. Dvojici se jedna ze střel zasekla. Jde o poměrně nebezpečnou situaci, protože by mohla vybuchnout v letadle. Vrátili se tedy na základnu, kde přistáli mezi troskami popadaných dronů. Následně s jinou stíhačkou znovu vzlétli do boje.

Americkému letectvu se podařilo sestřelit na osmdesát dronů a střel a Izraelci společně se spojenci zneškodnili 99 procent všeho, co bylo vypáleno. Hesterová část útoku i koordinovala. Spolu s Coffeym tak byli minulý týden oceněni Stříbrnou hvězdou za chrabrost v boji proti nepříteli. Jde o třetí nejvyšší ocenění, které lze v americké armádě získat. Hesterová je zároveň první členkou amerických vzdušných sil a teprve třetí ženou od konce druhé světové války, která medaili získala.

Ženy ano, ale jen někde

Informaci o Stříbrné hvězdě pro Hesterovou ale střídají v americkém tisku vyjádření Petea Hegsetha. Bývalého vojáka a politického komentátora televizní stanice Fox News si vybral budoucí prezident USA Donald Trump jako ministra obrany. Už nyní ale poskytuje rozhovory, na začátku listopadu se například objevil v podcastu Shawna Ryana. „Otevřeně říkám, že bychom neměli mít ženy v bojových rolích. Neučinilo nás to efektivnější. Neučinilo nás to smrtelnější. Udělalo to boj složitější,“ řekl podle agentury AP.

Ženy mají podle něj v armádě své místo, ale ne ve speciálních jednotkách, dělostřelectvu, pěchotě a obrněných jednotkách. V jiném podcastu pak podle serveru NBC News řekl, že „ženy mají životy dávat, ne je brát“. O letectvu a konkrétně i Hesterové se ovšem nezmiňoval.

elon-musk-map

Přečtěte si takéElon Musk míří do vlády Donalda Trumpa, na starost dostane efektivitu. Obranu má vést veterán z Fox NewsElon Musk míří do vlády Donalda Trumpa, na starost dostane efektivitu. Obranu má vést veterán z Fox News

Debata to ale není nová, naposledy si jí Američané prošli před osmi lety. Předtím Američanky nemohly sloužit na libovolných pozicích v armádě, v roce 1948 jim byl zakázán vstup do bojových jednotek. K částečnému uvolnění došlo až začátkem devadesátých let, kdy bylo ženám povoleno sloužit jako pilotky bojových letadel a na letadlových lodích. K definitivnímu zrušení zákazu došlo až v roce 2016.

Vyjádření Petea Hegsetha tak vyvolalo bouři nevole mezi Američankami, které nasazovaly za svou zemi život ve válečných konfliktech a nemuselo to být přímo na frontě. „Kde si myslíte, že jsem přišla o nohy, v hospodské rvačce? Jsem si docela jistá, že se to stalo v boji,“ reagovala například demokratická senátorka Tammy Duckworthová, bývalá pilotka vrtulníku, která při službě v Iráku přišla o obě dolní končetiny. Narážela tím na to, že každý voják, nehledě na specializaci, se může ocitnout v boji. „To jen ukazuje, jak moc je (Hegseth, pozn. red.) odtržený od reality moderního válčení, pokud si myslí, že můžeme držet ženy za jakousi pomyslnou linií,“ dodala.

Kde si myslíte, že jsem přišla o nohy, v hospodské rvačce? Jsem si docela jistá, že se to stalo v boji.

Podobně jako letos Lacie Hesterová dostala Stříbrnou hvězdu za statečnost před šestnácti lety i Monica Lin Brownová z Texasu. Ta kdysi sloužila v Afghánistánu jako zdravotnice. V dubnu 2007 zachránila životy svých spolubojovníků poté, co kolona vozidel najela na bombu. Po výbuchu, který zranil pět vojáků v její jednotce, Brownová proběhla nepřátelskou palbou k poškozenému vozu. Jednoho z vojáků pak vlastním tělem chránila před střelbou Tálibánu. O několik dní později ale armáda Brownovou z místa, kde sloužila, stáhla. Podle tehdejších nařízení se totiž jako žena nesměla účastnit akcí s bojovou jednotkou.

Navzdory tomu ale americká armáda při akcích v Afghánistánu ženy jako zdravotnice u bojových jednotek běžně využívala, upozornil list The Washington Post. Částečně i kvůli komunikaci a péči o místní ženy, které by se od mužů ošetřit nenechaly. A v případě Brownové i proto, že na místě jiný zdravotník nebyl. Deník v souvislosti s tím cituje závěry studie výzkumné organizace Rand Corporation z roku 2007, která říká, že už tehdy se nebojovalo podél jedné jasné linie. A že představa, že ženy budou aktivní ve válce pouze někde v týlu, je nereálná.

V Česku jsou pravidla jiná

Oproti tomu v Česku je situace výrazně odlišná a podobná debata se tu nevede. V české armádě jsou všechny pozice otevřené ženám. Ty ale musí splnit přijímací kritéria, která se liší podle náročnosti jednotlivých odborností. „V současné době nalezneme vojákyně u výsadkářů, máme palubní střelkyně, zbrojířky nebo řidičky bojové techniky. Jedná se ale o jednotky žen,“ říká pro CzechCrunch Magdalena Dvořáková z Generálního štábu Armády ČR.

V české armádě je aktuálně 14,3 procenta žen a jejich počet se zvyšuje. Ve srovnání s jinými aliančními státy jsme dokonce v lehkém nadprůměru (průměr činí podle dat z roku 2021 10,4 procenta). „Statistiku zastoupení žen po jednotlivých odbornostech nevedeme. Nicméně můžeme konstatovat, že ženy slouží především v týlových odbornostech – logistika, personalistika, finanční, spojovací, zdravotní služba. U bojových jednotek je zastoupení žen opravdu spíše v řádech jednotlivců,“ doplňuje Dvořáková.

Obul jsem tenisky, ve kterých ještě nikdo na světě nechodil. Jsou z Brna, ale mají kalifornský vibe

Skinners vyrazili na Kickstarter s novým modelem barefootových tenisek. CzechCrunch s nimi měl tu čest dlouho před tím, než byly odhaleny.

Filip HouskaFilip Houska

skinners-globetrotter-czechcrunch-2

Foto: Skinners / CzechCrunch

Skinners Globetrotter

0Zobrazit komentáře

Není vůbec snadné najít barefootové tenisky, které vypadají stylově a moderně. Jednoduše proto, že mají svá specifika, která líbivému designu trochu ubírají. To ale neznamená, že neexistují. Zrovna teď se totiž rozjíždí nová globální kampaň brněnské firmy Skinners, pomocí které chce toto stigma nabourat – a současně představit inovativní materiál pro výrobu bot. A když jsem je jako první zákazník na světě nazul, vycítil jsem, že může jít o zajímavý počin, který si oblíbí americké Silicon Valley. Z jednoho prostého důvodu.

„Nevěřil bych, že tenisky mohou být tak lehké. Ten design mi ale něco připomíná,“ řekl jsem Petru Procházkovi, zakladateli značky Skinners, při otevření nového butiku na pražském Chodově. Na nohou jsem měl zbrusu nový model s názvem Globetrotter, se kterým nyní brněnský startup zamířil na crowdfundingový portál Kickstarter.

S přístupem, kdy firma vymyslí produkt a pak ho představí lidem, aby si ho s předstihem koupili a tím podpořili výrobu, mají Skinners četné zkušenosti. Ostatně jejich ponožkoboty, pro které jsou v komunitě takzvaných barefooťáků stále známí, před pár lety Kickstarter naprosto ovládly. Teď je ale Procházkův podnik v jiné pozici, na alternativní design se tolik nezaměřuje.

skinners

Přečtěte si takéKvůli investicím jsme obětovali zisk, hlásí ponožkoboty SkinnersKlesly prodeje i výroba. My ale nekončíme, hlásí ponožkoboty Skinners a vysvětlují červená čísla

„Chceme dělat tenisky, které sice plní princip barefootu, tedy kdy má noha přirozeně volný pohyb a není deformována, ale zároveň vypadají jako sneakers. Nebo minimálně jako designové kecky, které si obuje kdokoliv,“ zmiňuje Procházka. Jejich nová silueta to potvrzuje, jen stěží totiž poznáte, že jsou na barefootové platformě postaveny.

Vzhled je to první, co vás zaujme. A nemůžu si nechat pro sebe, že vypadají trochu jako tenisky od Allbirds, kdysi ohromně virální značky se sídlem v San Francisku, která pobláznila jak Silicon Valley, baštu technologických fanatiků, tak širokou veřejnost. Lidé milovali jejich minimalistický design, užívali si bačkůrkovskou chůzi… Před třemi lety byly zkrátka fenoménem.

Dokážu si představit, že právě Globetrotter je tím modelem, který by fanouškům Allbirds udělal radost. Ostatně i to, jak jsou tenisky pohodlné při běžné chůzi, může být příjemným benefitem pro přesouvání se z kanceláře do kanceláře, respektive na kratší vnitřní i venkovní vzdálenosti. Zároveň nejsou extravagantní, takže sednou k většině outfitů.

Novinka přichází v černé, tmavě modré, rudě červené, šedé, bílé, jemně fialové, béžové a zelenkavé barevné kombinaci včetně stejně barevných tkaniček, což opět rozšiřuje pole využití. Velkým plusem je u globetrotterů i jejich nízká hmotnost a flexibilita, kdy jste schopni kecky srolovat a přihodit do batohu. Jejich váhu prakticky neucítíte.

Novinka z brněnských dílen působí letním, stylovým, kalifornským dojmem. Vynikne v kancelářích i u plážových barů.

Toho Skinners docílili skrze materiál vyrobený z celulózy, která je extrahovaná z jehličnanů a eukalyptu. S nadsázkou lze tedy říct, že jsou tenisky utkané ze dřeva, přesněji řečeno z jeho vláken, což přispívá mimo jiné k vyšší prodyšnosti. Já v nich chodil v chladném počasí a výhody poznal po pár dnech. A ani mi v nich nebyla zima, byť pochopitelně do mrazu a sněhu určené nejsou.

Na co je ale třeba před koupí myslet, je jejich měkkost. Opět jde o subjektivní dojem, já ale cítil skoro každou nerovnost na ulici, když jsem došlápl. Nedokážu si představit, že bych v nich vyrazil na nezpevněnou stezku někam do hor (je otázka, jestli jsou na túry vůbec určené). Pro standardní chůzi ve městě jsou ale z mého pohledu ideální.

Roli v nových teniskách hraje i vložka, kterou lze pro skutečně pravý barefootový zážitek vyjmout. Já to nezkoušel, protože jsem se chtěl defaultnímu barefootovému zážitku právě vyhnout, ale ta možnost tady je. „Věřím, že si díky této funkci budou čvachtat jak ortodoxní barefooťáci, tak ti, kteří o barefootové obuvi teprve přemýšlejí,“ doplňuje Procházka pro CzechCrunch.

Všeobecně na mě novinka z brněnských dílen působí letním, stylovým, kalifornským dojmem, která vynikne v kancelářích i v okolí plážových barů. A nebýt oné měkkosti, která je na můj vkus až příliš vysoká, určitě bych v nich chodil pravidelně. V běžném prodeji tenisky zatím nejsou, do něj se dostanou v příštím roce. Přes Kickstarter je možné si pár ale předobjednat za zhruba dva tisíce korun s očekávaným doručením v dubnu.

af-bf-3

Přečtěte si takéNahradil jsem Air Force 1 za barefooty. A byl jsem mile překvapenMěl jsem je za boty pro objímače stromů, pak si mě získaly. A skoro jsem poslal tenisky Nike k šípku