Velké spojení na poli rozvozu potravin. Turecký Getir v miliardovém obchodě kupuje německého konkurenta

Služeb pro bleskurychlý rozvoz potravin je tolik, že je čas ke konsolidaci. Může za to i rapidní růst těchto platforem během covidu.

Filip HouskaFilip Houska

getir_1

Foto: Getir

Kurýři startupu Getir

0Zobrazit komentáře

Objednávka potravin během pár minut z telefonu? Dnes prakticky žádný problém, a to ani na českém trhu, kde potraviny rozvážejí služby typu Dáme jídlo nebo Wolt. Podobný trend se samozřejmě, hlavně díky covidu, rozjel i za hranicemi. Vznikla celá řada služeb, které nabízejí prakticky totéž. Proto není divu, že postupně dochází ke konsolidaci. Teď k jedné došlo – a má hodnotu přes jednu miliardu dolarů.

Turecký startup Getir oznámil, že kupuje svého německého konkurenta Gorillas. Jak uvádí server Financial Times, obchod se pohybuje okolo hranice 1,2 miliardy dolarů, tedy více než 27 miliard korun, a jeho cílem je sjednotit dvě oblíbené rozvozové služby, které primárně ve svých zemích (v Turecku a Německu) zažily velký růst zejména během let 2020 a 2021, kdy poptávka po dovozu potravin kvůli pandemii rostla.

„Trhy jdou nahoru a dolů, zákazníci ale naše služby milují a pohodlí zůstane. Odvětví superrychlého doručování potravin bude v příštích letech neustále růst a společnost Getir bude v této kategorii, kterou před sedmi lety vytvořila, zaujímat vedoucí postavení,“ řekl v souvislosti s obchodem zakladatel Getiru Nazim Salur a podprahově zmínil i momentální nepříliš lichotivou tržní situaci, která těmto startupům nepřeje.

Zatímco před dvěma roky se ze strany investorů do služeb, které zvládnou lidem ve městech dovézt potraviny a jiné doplňky v rámci desítek minut, posílaly obrovské peníze, po opadnutí těch nejhorších pandemických časů se vývoj začal měnit. Ukázalo se, že lidé stále chtějí potraviny nakupovat i fyzicky v obchodech, proto služby tohoto typu už tolik nevyužívali. Rozvozové startupy proto musely krátit stavy, jelikož neudržely masivní růstové tempo z předchozích období.

Právě německý Gorillas se ocitl ve značných problémech v první polovině roku, kdy musel kvůli tržní situaci seškrtat pracovní kapacity, což se promítlo do propuštění asi tří stovek zaměstnanců. Stalo se tak zhruba sedm měsíců poté, co od investorů včetně mateřské společnosti české služby Dáme jídlo získal téměř jednu miliardu dolarů (24 miliard korun), což jeho hodnotu vystřelilo až na tři miliardy dolarů. Podobně jako Gorillas musel reagovat i turecký konkurent Getir.

Ten zhruba ve stejném období jako Gorillas také redukoval zaměstnanecké řady, změny se dotkly až čtyř tisíc pracovníků napříč trhy, kde startup působí. Vedle domácího Turecka má zastoupení i ve Velké Británii, Itálii, Francii, Španělsku, Nizozemsku, Portugalsku a také v Německu, kde chce nyní svou pozici nákupem Gorillas posílit. Hodnota obou spojených firem se odhaduje na deset miliard dolarů – kdyby se spojily před rokem, mohla být o přibližně pět miliard dolarů vyšší.