Velký den pro Beat Saber. Český VR hit prodal už 2 miliony kopií a chystá hudbu s Timbalandem

Producent Timbaland bude součástí nového hudebního balíčku do VR hry Beat Saber

Foto: Beat Games/CzechCrunch

Imagine DragonsPanic at the Disco! nebo výběr elektronických skladeb od uznávaného vydavatelství Monstercat. Český titul Beat Saber, který si vydláždil cestu z tuzemského rybníčku her ve virtuální realitě až do vlastnictví Facebooku, nabízí hudební line-up vskutku světových kvalit. Právem proto tvůrci nově pokořili dva velké milníky a zároveň ohlašují dalšího umělce – legendárního hudebního producenta Timbalanda.

Neuplynuly ani dva roky, co je Beat Saber na trhu, a už by se jeho příběh dal sepsat do knihy. Ze zábavné hry založené na rozsekávání letících krychlí do rytmu hudby se česko-slovenské trojici ve složení Ján Ilavský, Jaroslav Beck a Vladimír Hrinčár podařilo udělat produkt celosvětového rozměru.

Pod značkou Beat Games prakticky nadefinovali nový subžánr virtuální reality a jejich snahy byly rázem oceněny na několika prestižních akcích včetně herních Oscarů. Nehledě na to, že fanoušci jejich titul posunuli na první příčku v žebříčku nejprodávanějších VR her za rok 2019 na platformě Steam.

beatsaber_zuck

Tvůrci Beat Saberu spolu s šéfem Facebooku, Markem Zuckerbergem

Foto: Beat Games

Zlom nastal loni v listopadu, kdy Beat Saber koupil Facebook, respektive divize Oculus Studios. Podle spolutvůrce hry Jaroslav Becka, kterého jsme si pozvali do našeho CzechCrunch Podcastu, takový úspěch původně nikdo v týmu ani v nejmenším nepředpokládal. I přes velkolepou akvizici se však Beat Saber drží svých norem a staví aktualizace hry hlavně na novém obsahu.

Už je to nějaký čas, co do portfolia hudebních balíčků zahrnuli populární americkou kapelu Imagine Dragons, aby následně sjednali spolupráci s Panic at the Disco!, což ideálně rozmělňovalo důraz na vlastní i cizí elektronické skladby, na nichž Beat Saber původně stál. Nyní se tvůrci rozhodli zavítat do smíšených vod rapu, popu a taneční hudby.

Na oslavu 10 milionů prodaných songů přichází Timbaland

Dnešní den bude na nástěnce tvůrců zaznačen výraznou barvou. Beat Saber v první řadě pokořil dva miliony prodaných kopií, k čemuž jim bez pár dní stačil rok od prolomení milionové hranice, a také dokázal prodat přes deset milionů skladeb v rámci svých placených balíčků. Na symbolickou oslavu navíc tvůrci ohlašují další velkou zprávu.

Sjednali totiž exkluzivní spolupráci s legendárním producentem, zpěvákem a rapperem Timothym Mosleyem, kterého zná hudební svět především pod pseudonymem Timbaland. „Spolu s Jánem jsme byli dlouhodobými fanoušky Timbalanda a to, že s ním nyní můžeme produkovat skladby pro Beat Saber, je splněný sen,“ píše Beck na svém Facebooku.

Nový balíček s legendou globální hudební scény, který poznal mainstreamový vrchol díky spolupracím s Missy Elliott, Jay-Zem nebo Ludacrisem, bude dostupný od 26. března. Součástí bude zatím pět zcela nových skladeb s předními interprety vytvořených přímo na míru rytmickému pojetí Beat Saberu. K dispozici budou ve stejný den i na Spotify a Apple Music.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.