Větší chudobu než ve slovenských osadách jsem nikdy neviděl. Ajťák se tam přestěhoval z Brna a učí děti
Všichni Romové z osady, kde Čech Martin Halík působí, začali pracovat. Přes 140 dětí naučil číst a psát, teď rozbíhá novou střední školu.
Čech Martin Halík pomáhá slovenským Romům
Pro Slováky nejde o nic nového, hodně Čechů si ale neuvědomuje, jak ve skutečnosti vypadají tamní romské osady. „Když tam přijdete, je to, jako byste se ocitli doslova v indickém slumu,“ přibližuje Martin Halík svůj vlastní zážitek, když do jedné osady v okresu Rimavská Sobota na jihu Slovenska přijel. Softwarový designér, jenž vlastní úspěšnou agenturu a pracoval či pracuje ve firmách jako letenkové Kiwi, kyberbezpečnostní Safetica nebo slevový portál Groupon, se pak rozhodl Romům pomoct. Dělá to posledních osm let a na určitý čas se také přestěhoval přímo do osady. Společně s manželkou již pomohl stovkám lidí.
„Mým snem bylo stát se slavným designérem, vydělávat hodně peněz a přednášet po celém světě,“ vypráví pro CzechCrunch Halík, jehož životní cesta nakonec nabrala trochu jiný směr poté, co se jednou ocitl v romské osadě v obci Klenovec. „Do té doby jsem nikde větší chudobu na vlastní oči neviděl,“ pokračuje jednatřicetiletý podnikatel, jenž se rozhodl tamním rodinám pomoct.
V Klenovci tak žije již osm let a sám říká, že se to z českého pohledu nemusí zdát, ale způsob života Romů na Slovensku ovlivňuje dění i u nás. „Pokud se jejich sociální problémy nevyřeší na Slovensku, tak se postupně přesouvají i do Česka. Na Ostravsku již vznikají první osady a tím, že se do Česka stěhují, zatěžují stát.“
„Díky pomoci se ale z Romů může stát normálně fungující pracovní síla, která podporuje buď slovenskou ekonomiku, pokud zůstanou doma, nebo se zaměstnají v Česku, což pomůže také,“ věří Halík. Jeho aktivity sdružené pod hlavičkou neziskové organizace Kresťanská rómska misia (KRM) přitom dosahují pozoruhodných výsledků.
Všichni Romové z osady, kde působí, začali pracovat, přes 140 dětí naučil číst a psát, další desítky učí i design a IT. „Mládež a otcové rodin přijali odpovědnost za sebe a své rodiny. Romové, kteří předtím žili ze sociálních dávek, teď pracují a chtějí pro své blízké lepší budoucnost,“ přibližuje Halík, jehož mise zdaleka nekončí.
Od grafiky k vlastnímu byznysu
Jak říká sám Halík, vyrůstal v chudé rodině s dalšími pěti sourozenci a jeho otec byl pravoslavný kněz. Protože neměli peněz nazbyt, pokud si chtěl mladý Halík něco koupit, musel si na to vydělat sám. Zjistil přitom, že dobrým zdrojem obživy je tvorba webových stránek, a tak s ní ve svých třinácti letech začal. Tvořil různé weby, dělal registrace z katalogů a rozběhl i vlastní SMS bránu, kterou později prodal.
„Díky tomu jsem si koupil svůj první vlastní počítač, na kterém běžel Photoshop. Protože jsem moc nerozuměl kódovacímu jazyku PHP, řekl jsem si, že musím být dobrým grafikem, abych nemusel nikdy programovat,“ směje se při vzpomínkách na to, jak se dostal k softwarovému designu. Již během studia střední školy si vydělával a práci věnoval tolik času, až mu učitelé vyhrožovali, že jestli nezačne chodit na hodiny, nepřipustí jej k maturitě. Nakonec ale střední dodělal.
K hodně projektům se Halík dostal díky svému staršímu bratrovi Petrovi, jenž vlastní agenturu Proficio, nyní již s více než 150 zaměstnanci v pěti zemích. Díky tomu získal zkušenosti v oboru e-commerce a během maturitního ročníku rozběhl i vlastní startup Arounded pro pronájem osobních aut na podobném principu jako Airbnb s byty. Byznys ale úspěšný nebyl a celý tým pak odkoupil jiný startup Avocode, jenž se před dvěma lety prodal za stovky milionů korun.
Tento příběh se již ale psal bez Halíka, který v mezičase spoluzaložil agenturu Ents, v níž působí dodnes. Zajímavostí je, že právě z této agentury se před lety odlouplo oddělení pro vývoj e-shopů na platformě Shopify do samostatné společnosti Sounds Good Agency, kterou letos odkoupil další český tvůrce e-shopů Shopsys. A samotný Halík dodnes jako designér pracuje pro známé české firmy.
Například v letenkovém vyhledávači Kiwi.com byl prvním šéfem designérů a zažil v něm růst z třiceti na dva tisíce lidí. Poslední dva roky jako jediný designér na částečný úvazek pracoval na novém produktu kyberbezpečnostní Safetiky, aktuálně pak působí v americkém slevovém portálu Groupon, který se snaží zachránit Češi pod vedením investorů Jana Barty, Dušana Šenkypla a dalších lidí kolem finanční skupiny Pale Fire Capital.
Díky této práci Halík jednak živí svou rodinu, zároveň ale značnou část příjmů směřuje do své další aktivity, zmiňované neziskovky KRM. Zatímco loni dary tvořily příjem přibližně padesát tisíc korun, celkové náklady činily přes 750 tisíc korun. „Žádosti o granty mi zatím vždy vzaly více času než ty peníze pomalu sám vydělat,“ přibližuje Halík.
Ke slovenským Romům se Halík dostal přes setkávání mladých křesťanů, kam v Brně chodil již během svého studia i pozdější práce. „Hodně z našich kamarádů chodilo na misie do ukrajinského Doněcku, kde byla frontová linie již v roce 2014 a je tam doteď,“ říká. On sám se pak dostal do okresu Rimavská Sobota na Slovensku, který je jedním z nejchudších v zemi.