Virgin Galactic zavezla na hranici vesmíru první turisty. Bývalý olympionik na let čekal osmnáct roků

Raketa posádku vynesla do výška přibližně 88 kilometrů. Firma Brita Bransona má prý stovky dalších zájemců. Lístek vyjde na stovky tisíc dolarů.

Jiří BlatnýJiří Blatný

virgin-galactic-1

Foto: Virgin Galactic

Vesmírná loď Virgin Galactic při letu s první turistickou posádkou

0Zobrazit komentáře

Léta příprav tento týden vyvrcholila ve splněný sen a stav beztíže. Alespoň pro šestičlennou posádku, která se podívala na okraj vesmíru v lodi společnosti Virgin Galactic. Ta do takové výšky kosmické turisty dovezla vůbec poprvé ve své historii. Překročila totiž hranici osmdesáti kilometrů, která platí za jednu z hranic vesmíru. Na palubě byla mimo jiné matka s dcerou a bývalý sportovec, který si lístek koupil už v roce 2005. Firma Brita Richarda Bransona chce lety do vesmíru podnikat každý měsíc a přidat se tak ke společnostem Blue Origin a SpaceX miliardářů Jeffa Bezose a Elona Muska v odvětví vesmírného turismu.

Virgin Galactic létá do vesmíru od roku 2018 a za tu dobu vzhůru vyslala celkem sedm exkurzí. Ta aktuální ovšem byla první s platícím pasažérem, napsala agentura AP. Na palubě byl totiž i někdejší olympionik Jon Goodwin, který startoval na letních hrách roku 1972 v Mnichově. Dnes je mu 80 let a trpí Parkinsonovou chorobou. Bývalý kanoista byl v roce 2005 mezi prvními zákazníky, za lístek tehdy zaplatil dvě stě tisíc dolarů. Dnes společnost miliardáře Bransona chce za cestu 450 tisíc (skoro deset milionů korun).

Let odstartoval v čtvrtek z pouště v americkém Novém Mexiku okolo deváté hodiny ranní místního času, tedy v pět hodin odpoledne středoevropského letního času. O hodinu později Virgin Galactic oznámila přistání své rakety. Pasažéři se dostali do výšky asi 88 kilometrů, tedy o několik kilometrů nad hranici, kde podle americké armády začíná vesmír, a několik minut si mohli užít stav beztíže.

Miliardář Branson byl v roce 2021 součástí prvního vesmírného letu své firmy, který zahrnoval plnohodnotnou posádku. Na té poslední byli kromě Goodwina na palubě také dva piloti a vítězka losování Keisha Schahaffová z Antiguy a Barbudy se svojí dcerou. Virgin Galactic uvedla, že na seznamu zájemců o let na okraj vesmíru má aktuálně na osm set jmen.

Společnost uplatňuje jiný systém ve srovnání s Blue Origin a SpaceX, které pro turistické lety používají plně automatizované moduly startující přímo ze zemského povrchu. Virgin Galactic chce zákazníky přepravovat v raketě, která se ve výšce kolem 15 kilometrů odpoutá od nosného letadla a za pomoci raketových motorů dokončí stoupání k okraji vesmíru. Pasažéři při tom mají několik minut, kdy se mohou vznášet v kajutě a vychutnávat si pohled na Zemi, než se jejich letoun vrátí a snese se na přistávací dráhu.

Vesmírné ambice měla i sesterská společnost Virgin Galactic s názvem Virgin Orbit. Ta chtěla podobným způsobem na oběžnou dráhu vypouštět družice. Po nezdařilém startu z Velké Británie v první polovině tohoto roku se však dostala do finančních problémů a začátkem dubna ukončila činnost.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym