Virgin Hyperloop One odhalil v Dubaji prototyp hyperloopu s luxusním interiérem
Kalifornský startup Virgin Hyperloop One, který pracuje na revolučním dopravním systému hyperloop, představil ve Spojených arabských emirátech první prototyp své vysokorychlostní kapsle. Ta klade důraz zejména na luxusní interiér a vysokou bezpečnost, přičemž nechybí ani integrace zábavních prvků. Model má být jasnou ukázkou, jak by reálná hyperloopová přeprava mohla v Dubaji již za dva roky vypadat.
Na prototypu spolupracoval Virgin Hyperloop One, do kterého v říjnu minulého roku vstoupil britský miliardář Richard Branson, s dubajským úřadem pro silniční dopravu a německou automobilkou BMW. I když zevnějšek odhaleného modelu nevypadá nijak zajímavě, vnitřek je tím, co má cestující hlavně přilákat.
Bílý interiér, který je podsvícen kombinací červené a modré barvy, je založen zejména na poskytnutí co největšího komfortu pro cestující. To mají dokazovat hlavně sedadla v krémově béžovém provedení od designérů z BMW, na jejichž opěrkách budou vestavěny interaktivní obrazovky se zábavním systémem. Obecně má být v hyperloopu i dostatek prostoru pro natažení nohou.
Jelikož má tato revoluční doprava cestovat rychlostí až 380 kilometrů za hodinu, kterou Virgin Hyperloop One před několika měsíci v rámci testování překonal, velký důraz je kladen také na bezpečnost. Cestující budou muset být například celou dobu připoutáni, což je podle dubajského výkonného ředitele pro železniční projekty Abu Alhassana důvodem, proč mají být sedačky maximálně pohodlné.
Prototyp kapsle je nyní vystaven v obchodním centru City Walk v Dubaji pro širokou veřejnost, která do něj může vlézt a vyzkoušet si, jak se uvnitř sedí. O to se jako první ostatně postaral korunní princ Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Do reálného provozu by pak měla podle velmi ambiciózních plánů vstoupit v roce 2020, a to na dvanáctiminutové trase mezi Dubají a Abu Dhabi.
Hyperloop jako vize standardní přepravy
Na hyperloopového systému, který v roce 2013 představil Elon Musk a nabídl jej jako „open source“, prokazatelně pracují zejména tři startupy. I když o Hyperloop Transportation Technologies není v poslední době příliš slyšet, Virgin Hyperloop One a The Boring Company, za nimž stojí právě Musk, postupují poměrně rychle.
U The Boring Company to dokazují například nedávno zveřejněné plány tras, ukázka speciálního tunelu pod Los Angeles nebo povolení výstavby mezi New Yorkem a Washingtonem D.C.
Foto: Virgin Hyperloop One; The Boring Company