Vítejte na vodíkové jachtě Aqua. Jde o opulentní plovoucí pevnost, která je jako stvořená pro filmové padouchy
Na první pohled vypadá jachta jako projekt plovoucí základny zločince chystajícího konec světa. Ve skutečnosti je však poslední koncept plavidla nizozemské společnosti Sinot místem, které nabízí prožití neuvěřitelné dovolené v obklopení opulentního luxusu a jedinečných technických inovací, mezi které patří i vodíkem poháněné motory.
Velké luxusní jachty jsou stále v kurzu a zájemci o tento druh rozptýlení mají z čeho vybírat. V nedávné době jsme vám ukázali první jachtu automobilky Lexus, jachtu jménem Esquel vhodnou na dovolenou i dobrodružnou vědeckou výpravu, ale i jachtu inspirovanou Bentley či koncept supermoderní lodi, která dokáže plout bez kapky paliva.
Mezi společné poznávací znaky těchto plavidel patří kromě neuvěřitelně vysokého luxusu a cenovky také inovativní pohonné systémy, které se v mnoha případech neomezují jen na klasické spalovací motory, ale využívají některých z alternativních pohonů.
Jinak tomu není ani u konceptu 112 metrů dlouhé mořské jachty trefně pojmenované Aqua (Voda), po které se jachta nejen plaví, ale zároveň využívá její prvek v podobě vodíku ke svému pohonu. Ten umožňuje jachtě uplout na jediné natankování vzdálenost až 3 750 námořních mil, což je přibližně 6 947 kilometrů, a tedy dostatečně dlouhá vzdálenost pro přeplutí celého Atlantiku bez jediné zastávky. Pokud vezmeme v potaz monstrózní rozměry plavidla, pak se jedná o skutečně neuvěřitelný rozsah.
Součástí pohonu je dvojice 28 tun vážících vodíkových nádrží, ve kterých je při -253 stupních Celsia uchováván kapalný vodík. Tyto nádrže jsou nasvíceny modrým světlem a umístěny za velkou vitrínu, před kterou je stejně modrým světlem nasvícená vířivka.
Řekněme, že právě zde by mohl náš extrémně bohatý zločinec se sklenkou šampaňského v ruce střádat své plány, jak se vypořádat s vyslaným agentem, který má jeho snahu překazit. Kde přesně vezme padouch 56 tun kapalného vodíku, je otázkou, ovšem pokud si bude moci pořídit takovouto jachtu a bude mít správné kontakty v podsvětí, neměl by to být zase takový problém. Ale od filmových fantazií zpět do reality.
Vodíkové nádrže mohou napájet až 4 MW dva megawattové hnací motory a dva 300kW příďové motory zase slouží pro co nejlepší manévrování při dokování. Maximální rychlost lodi je 17 uzlů, ovšem pro dosažení maximálního doplutí je zapotřebí nepřesahovat rychlost 10 až 12 uzlů. Pro vyrovnanou dodávku energie slouží 1,5MW akumulátor, který dodává okamžitý přísun energie pro pohon lodi a zároveň slouží k napájení veškerých elektrických spotřebičů na lodi.
Nebeský luxus
Jenže samotný vodíkový pohon není tím jediným, co u této lodi způsobuje samovolné klesání čelisti směrem k zemi. Jedinečný je i její design, který sází především na luxus a opulentnost. Na zadní palubě najdeme kaskádovitý vodopád, který se přelévá přes jednotlivé stupně schodů paluby z hlavního bazénu lodi. Netradičním prvkem je i tzv. Aqua Room, tedy prosklená kajuta na úplné přídi lodi s přichystaným posezením, ze kterého je vidět veškerý prostor před lodí i pod ní. Zde by se nejspíše konaly finální momenty souboje mezi naším padouchem a agentem, který mu jde po krku.
Interiér jachty pracuje s přírodními materiály, především luxusními dřevinami a leštěnými kamennými povrchy. Pohovky v obývacím pokoji se soustředí v centrálním kruhu a lze je přesouvat v závislosti na tom, zda chtějí přítomní sledovat film, nebo konverzovat. Jachtě nechybí hned několik ložnic, kosmetický salón, posilovna, wellness centrum a prostory pro VIP hosty.
Mezi vůbec nejkrásnější kajuty patří místnosti určené pro majitele jachty, které zahrnují nádhernou ložnici, příjemnou pracovnu, luxusní koupelnu a „malý“ obývací pokoj. Celý styl vychází z japonského designu a je v dokonalé harmonii s filozofií jachty.
Pokud by zlotřilecký plán našemu padouchovi přeci jen nevyšel, nemusí zoufat. V případě nutnosti rychle opustit jachtu může využít svého helipadu s letounem typu eVTOL a uprchnout před agentem do svého dalšího úkrytu, kterým by mohla být například podmořská restaurace v Norsku. Zde pak může strádat nové plány na odvetu.
https://www.youtube.com/watch?v=fCoU617GJG8
Zda k ní dojde na nějaké z dalších neuvěřitelných lodí, které má Sinot ve své nabídce, je otázkou. Vraťme se však v našich představách zpátky na zem, které se drží i realizace jachty představená na Monaco Yacht Show. Loď se zde sice předvedla tak, jak byla Sinotem navržena, ovšem pouze ve velikosti dvou metrů na délku.
Bude jachta někdy postavena? Těžko říci, ale možné to prý je. Záleží na tom, kolik multimiliardářů toužících po takové pevnosti, Sinot najde. A vůbec se nemusí jednat o padouchy.