Vltavská filharmonie devatenáctkrát jinak. Přijďte se podívat, jak mohla vypadat

V Centru architektury a městského plánování si můžete prohlédnout hudbu budoucnosti v podání architektonických studií z celého světa.

vltavska-filharmonie-boxed

Foto: CAMP

Do soutěže se přihlásilo celkem 120 týmů z 25 zemí světa

0Zobrazit komentáře

Sto dvacet týmů z pětadvaceti zemí světa, devatenáct soutěžních projektů a jeden vítěz. Tak vypadala mezinárodní architektonická soutěž na novou podobu Vltavské filharmonie. V pražském Centru architektury a městského plánování si od 12. července do 18. září mohou návštěvníci prohlédnout, s jakými konkurenty se utkal vítězný návrh architektonického studia BIG.

Všechny projekty od finalistů, které vybrala odborná porota, jsou v CAMPu prezentovány v Černém sále na velkoplošných obrazovkách, součástí výstavy jsou také fyzické modely a detailní srovnávací prohlížečka na dotykovém panelu. Jde o jedinečnou příležitost prohlédnout si všechny počiny, které vznikly v rámci jedné z nejprestižnějších architektonických soutěží soudobé české historie.

„Vizualizace, technická schémata, fyzické modely, ale také třeba hodnocení jednotlivých návrhů porotou soutěže. To vše je možné na výstavě podrobně prozkoumat a vzájemně porovnat,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. K vidění jsou mimo jiné návrhy od dvou domácích architektonických studií – Atelier M1 v kolaboraci s Barozzi Veiga a Petr Hájek Architekti.

Expozice zahrnuje také podrobné hodnocení mezinárodní poroty. Bílý sál je pak vyhrazen pro vítězný návrh studia BIG, kde se mohou návštěvníci seznámit s kontextem projektu a s celým příběhem, na jehož konci by mohl stát koncertní sál, který si Česká republika jakožto národ skvělých skladatelů zaslouží.

CAMP výstava

Foto: CAMP

Výstava 19 soutěžních projektů je v CAMPU ke zhlédnutí do 18. září

„Praha má několik koncertních sálů, které jsou významné pro svou historickou i architektonickou hodnotu. Jedná se však veskrze o sály, které nevyhovují prostorově ani technicky požadavkům 21. století,“ říká Petr Hlaváček, první náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Hlaváček dodává, že nejmladší koncertní sál, Smetanova síň Obecního domu, je starý více než 100 let. Vltavská filharmonie by tak mohla přinést vítanou změnu nejen v podobě hudebního svatostánku, ale také ukázky progresivní architektury. Vzhledem k tomu, že nový objekt bude vyrůstat nedaleko transformačního území Bubny-Zátory, velkou roli sehraje také jeho propojení s budoucí městskou strukturou.

Díky tomu, že architekti ze studia BIG pojali koncertní síň pro Prahu jako bohatý kulturní prostor uvnitř i venku, Vltavská filharmonie nabídne také vítaný městotvorný přesah. Trojici hudebních sálů doplní zázemí pro orchestr, kreativní centrum Městské knihovny a kavárna. Přinese také nápaditá řešení veřejného prostoru – jednotlivé stupně objektu umožní návštěvníkům vystoupat až na střechu, která plynule naváže na náměstí v nejvyšší úrovni.

Podle aktuálních odhadů bude cena výstavby nové budovy filharmonie dvakrát vyšší, než se čekalo původně. Městští radní v červnu schválili dokument, ve kterém byla stanovena na 9,4 miliardy korun. Příprava projektové dokumentace podle dřívějších informací vyjde na dalších 780 milionů korun, na 2,9 miliardy přijdou úpravy okolí.

Cena se zvýšila kvůli zdražení stavebních prací a materiálů, ale roli hrály také jiné faktory. „Na zvýšení ceny se podílela zhruba z jedné třetiny inflace, taktéž přibližně z třetiny výjimečnost a originalita řešení, například využití veřejného prostoru včetně zakomponování střechy, a potom nárůst podlahové plochy o 16 procent,“ dodává Hlaváček.

Podle něj je navíc samozřejmě nutné počítat s tím, že náklady se budou až do předpokládaného dokončení stavby v roce 2031 ještě vyvíjet, takže odhadovat je nyní přesně s výhledem na dalších devět let nemá praktický význam. Magistrát nyní usiluje o spolufinancování státem a zvažuje také zapojení soukromých investorů.

filharmonie4

Foto: BIG

Vltavská filharmonie v Praze podle návrhu studia BIG

 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym