Všichni kryptoregulaci nepřežijí. Stavíme skupinu firem, která bude vydělávat, říkají čeští investoři
Investiční skupina LongRiver vidí v přicházející regulaci kryptosvěta příležitost. Chce konsolidovat trh a budovat moderní infrastrukturu.
František Vinopal a Jan Svoboda z investiční skupiny LongRiver
Pro mnoho lidí je regulace termín, který jim vhání děs do očí. Ne však v případě investorů kolem Jana Svobody a Františka Vinopala, kteří ji vnímají jako velkou příležitost. Rozhodli se totiž vsadit na svět postavený na blockchainu a dalších moderních kryptotechnologiích a věří, že dříve nebo později zásadně proniknou do tradičních financí. A právě přicházející regulace kryptoaktiv k tomu má výrazně pomoci. Jejich skupina LongRiver chce být tím, kdo bude klást základní kameny infrastruktury nové generace. Co to přesně znamená?
„Naším cílem je propojit tradiční finanční systém s novou technologickou vrstvou a být mostem pro adopci blockchainových technologií širokou veřejností,“ vysvětluje František Vinopal, který tyto dva světy sleduje již více než tři roky z pozice předsedy České kryptoměnové asociace. Sám přitom prošel i bankami a dalšími tradičními institucemi, a tak moc dobře ví, co obě strany potřebují. Společně se zakládajícím partnerem Janem Svobodou patří mezi hlavní postavy předloni vytvořené skupiny LongRiver.
„Nijak dokonale jsme to neplánovali, ale vznikli jsme v ideální moment,“ říká Svoboda, který spoluzaložil investiční skupinu Prime Fund investující do technologií, a v LongRiveru specializaci ještě více zúžil zejména na infrastrukturní projekty spojené s blockchainem a na něj napojené finanční technologie. Může jít třeba o tokenizační nebo stakingové platformy, NFT tržiště nebo poskytovatele platebních řešení. Některé z nich, jako jsou projekty Stable, Cardanians, Deus, Debaars nebo Jam On Bread, už má skupina v portfoliu.
V LongRiveru se přitom na projekty nedívají tradiční venture kapitálovou optikou, to znamená, že nepotřebují nutně najít firmu, která jim jejich vklad ideálně tisícinásobně zhodnotí. „Náš koncept je odlišný, zaměřujeme se na budování funkčního a jednotného celku, který bude dlouhodobě generovat příjmy,“ popisuje hlavní strategii skupiny Svoboda. Řadu příležitostí jim prý přitom přihraje přicházející regulace, která nevyhnutelně přinese konsolidaci trhu. Jak to bude vypadat a kde se dají hledat nové příležitosti? O tom se bavíme ve společném rozhovoru.
Jak vnímáte aktuálně dění v kryptosvětě? Bitcoin prorazil 100 tisíc dolarů, navíc v Česku prošel očekávaný zákon, který mimo jiné staví kryptoměny na stejnou úroveň jako akcie…
František Vinopal: Je to teď logicky velké téma, ale z mého pohledu nejde o něco neočekávaného. Bylo už delší dobu jasné, že býčí trh nastoupí, jen se čekalo, kdy se to zlomí. Jedním z klíčových momentů byly letos schválené ETF zaměřené na kryptoměny, které přitáhly institucionální investory. To, že se ETF na kryptoměny podařilo prosadit, je historicky významné – jeden z těchto fondů je dokonce druhý nejúspěšnější v historii. Instituce to překvapilo, výsledky překonaly i ta nejodvážnější očekávání.
Co se tím změnilo?
František Vinopal: Velcí správci aktiv, kteří mají obrovský dosah, už kryptoměny vnímají jako legitimní součást portfolia. Spojené státy v tomto směru určují trendy, a tak už tamní penzijní fondy začínají alokovat část prostředků do kryptoměn. Tato vlna postupně přichází i do Evropy. Banky, které se dříve na kryptoměny dívaly skrz prsty, teď mění přístup. U nás například Česká spořitelna začala nabízet možnost investovat do bitcoinu přes ETF. Kryptoměny už nejsou považovány jen za spekulativní aktivum, ale spíš za technologický pokrok, který přináší efektivitu a zlepšení v mnoha oblastech.
Jak jsme na tom tedy aktuálně v Evropě?
František Vinopal: Evropa na to také reaguje. Technicky od 1. ledna 2025 vstoupila v platnost regulace MiCA a v Praze už vzniká centrální depozitář cenných papírů na blockchainu. Očekávám, že letos uvidíme například první dluhopisy vydané na blockchainu. Každý býčí trh má své hlavní téma a tentokrát je to právě tokenizace aktiv, od investičních nástrojů přes komodity až k nemovitostem.
Tato technologie má obrovský potenciál zefektivnit a zlevnit procesy a zároveň je zpřístupnit globálně. To vše přitom zapadá i do konceptu fondu LongRiver, protože naším cílem je propojit tradiční finanční systém s novou technologickou vrstvou a být mostem pro adopci blockchainových technologií širokou veřejností.
Jan Svoboda: Byť přiznáváme, že jsme to nijak dokonale neplánovali, tak jsme vznikli v ideální moment. Loni ještě téma kryptoměn a blockchainu nebylo tak komplexní, ale už bylo jasné, že se blíží velké změny. Na začátku to bylo všechno trochu syrové, ale s postupem času, jak začal trh růst, se situace otočila. Samozřejmě počítáme s tím, že přijde korekce, ale věříme, že se vytvoří nové, vyšší „plató“, na kterém se odvětví bude dále rozvíjet.
Fondů zaměřených na blockchain a podobné technologie u nás tolik není. Jaké zatím sbíráte reakce?
Jan Svoboda: Naše debaty s investory ukazují, že se významně mění přístup k tomuto tématu. Lidé nás sice stále často vnímají skrze krypto, nicméně jako fond přímo do kryptoměn neinvestujeme. Krypto si investoři drží spíše soukromě, ale přesto je to klíčové téma, které veškeré debaty pohání. Investoři už dnes kryptoměny nevnímají jako čistou spekulaci. Vidí, že tato oblast má hodnotu, a chápou to jako logické pokračování finanční evoluce.
Jednou z klíčových událostí je přitom již zmíněná regulace MiCA, která vytváří rámec pro bezpečné fungování kryptoměnového trhu. Pro banky je to příležitost, ale také výzva. Na jedné straně vidí rostoucí zájem klientů o krypto a začínají chápat, že by bylo strategické do této oblasti vstoupit. Na druhé straně přichází regulace, která vše propojí ve správný moment a odstraní důvody k dalšímu váhání.