Vybudovali a prodali firmy za miliardy, teď investují. Na jednorožce ale nevěří, sází radši na zisk
Fungují jako alternativa venture kapitálu: místo nahánění miliardových jednorožců chtějí pomáhat budovat dlouhodobě zdravé a ziskové byznysy.
Na Slovensku jej není třeba moc představovat, v Česku zatím o tolik známé jméno nejde. Michal Truban spoluzaložil a vedl webhostingovou společnost Websupport, kterou před pěti lety společně s kolegy prodali za desítky milionů eur. Od té doby aktivně působí v politice, stál u zrodu aktuálně největší opoziční strany Progresívne Slovensko a je poslancem parlamentu. Mimo jiné se ale věnuje také investování, a společně se Zdenkem Zvadou rozbíhá nový fond.
Cílem fondu Flying Founders je pomoci zakladatelům stavět rostoucí a hlavně profitabilní slovenské i české firmy postavené na modelu SaaS, tedy software jako služba. „Nechceme nahánět miliardové jednorožce, ale budovat kvalitní společnosti, které budou cash flow pozitivní od svých začátků,“ vysvětluje pro CzechCrunch Zdenko Zvada. On sám má podobně jako Truban se škálováním startupů hodně zkušeností.
Kromě zmiňovaného Websupportu Truban nebo Zvada stáli u zrodu, investovali do nebo aktivně podporovali například slovenskou aplikaci pro fakturace Billdu, jež se koncem loňska prodala také s cenovkou v desítkách milionů eur. Mezi další příklady patří slovenská platforma pro zákaznickou zkušenost NiceReply, ale i český datově marketingový ROI Hunter či zdejší pomocník pro zákazníky e-shopů Outfindo.
Jak popisuje sám Zvada, během kariéry nasbírali dostatek zkušeností s rozběhem a budováním SaaS byznysů od nuly k tržbám ve stovkách milionů korun. A také byli u prodejů firem, kdy dohromady cenovky u transakcí překonaly miliardu korun. „Nešlo přitom o úplně unikátní a přelomové nápady, na které se často zaměřují startupoví investoři. To totiž neznamená, že z projektů nemohou vyrůst hezké byznysy, které se prodají za pěkné sumy. I díky těmto zkušenostem jsme si uvědomili, že venture kapitál nemusí být vhodný pro každý typ firmy,“ vysvětluje Zvada důvody, proč se rozhodli rozběhnout Flying Founders.
Nový fond tak funguje na pomezí venture kapitálu nebo private equity, kdy investuje přímo výměnou za podíl ve firmě. Prostředky přitom mohou být využity jako růstový kapitál, ale i jako tzv. buyout, tedy vyplacení alespoň části podílu zakladatele či třeba původních investorů. „Předpokládáme, že v investicích často půjde o kombinaci obojího,“ doplňuje Zvada.
Zaměření ve fondu mají hlavně na zmiňované SaaS byznysy, které již generují roční opakující se tržby (ARR) ve výši sto tisíc až dva miliony eur (2,5 až 50 milionů korun), přičemž výše samotných investic by se měla pohybovat na úrovni sto až šest set tisíc eur (2,5 milionu až patnáct milionů korun) výměnou za minoritní podíl. Oba zakladatelé počítají s tím, že takovým způsobem v příštích letech vybudují menší portfolio pěti až deseti firem.
„Podíly v nich chceme držet dlouhodobě, bez tlaku na další investiční kola anebo s vidinou exitu. Počítáme s tím, že se nám investice vrátí díky profitabilitě firem a výplatách dividend,“ zdůrazňuje Zvada. Navíc ve Flying Founders chtějí jednotlivým zakladatelům nabídnout přímo také podíl v samotném fondu, aby byli motivováni hledat synergie, a vzájemně tak podporovali růst celého portfolia.