Webbův teleskop vyfotil galaxii, která se střetla s jinou. Kvůli kolizi připomíná kolo od vozu

Od Země galaxii dělí pět set milionů světelných let a vědci z NASA předpokládají, že se její tvar v důsledku srážky bude dále měnit.

Jiří BlatnýJiří Blatný

galaxie_koloodvozu_cover

Foto: NASA

Webbův teleskop vyfotil galaxii nazvanou Kolo od vozu

0Zobrazit komentáře

Webbův teleskop nepřestává fascinovat svou schopností zachytit ve vysokém rozlišení vesmírné objekty vzdálené stovky milionů světelných let. Americká vesmírná agentura NASA včera zveřejnila nové snímky galaxie nazvané podle jejího tvaru Kolo od vozu nebo též Zwickyho elipsa, která měří v průměru sto padesát tisíc světelných let a od Země jich je vzdálená pět set milionů.

Podle NASA přináší nové fotografie detaily o jejích hvězdách a o černé díře v jejím středu. Vědci mají za to, že galaxie měla podobně spirálový tvar jako naše Mléčná dráha, to se ale změnilo po kolizi s jinou galaxií, po které se uvolnila část jejích hvězd a vesmírného prachu. Výsledkem je dnešní podoba Kola od vozu.

NASA navíc očekává, že se její tvar kvůli srážce bude ještě měnit. „Stále se vyvíjí. Byť nám snímky ukazují momentální stav, mohou nám zároveň ukázat, jak vypadala v minulosti, a dát nám také představu o její budoucnosti,“ píší vědci v tiskové zprávě.

Vesmírný teleskop Jamese Webba, jak zní jeho celý název, je nejvýkonnějším v historii objevování kosmu. V polovině července NASA zveřejnila jeho první snímky, které ukazovaly vzdálené části vesmíru a poskytovaly tak pohled až třináct miliard let do minulosti.

Vědci na Webbově teleskopu pracovali několik desítek let. Jejich dílo se přitom nezaměří jen na vzdálená místa, svůj objektiv namíří i na planety naší sluneční soustavy. Jeho cíle si definuje vědecká komunita, jež může navrhnout objekt zájmu, který by teleskop mohl zkoumat.

galaxie_koloodvozu_infra-min

Foto: NASA

Galaxie Kolo od vozu v záběru v infračerveném spektru

galaxie_koloodvozu-min_spravne

Foto: NASA

Kolo od vozu je od Země vzdálené pět set milionů světelných let.

Načítám formulář...