Yemi A.D. a Aspen spouští sérii akcí Moonshot. O budoucnosti vzdělávání promluví Švejnar, Plaga nebo Laurenčíková

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Yemi A.D. ve spolupráci s Aspen Institute spouští sérii konferencí na téma vzdělávání

Už rok jsou vzdělávací systémy po celém světě vystaveny tlakům, na které se mohly jen stěží předem připravit. Pandemie koronaviru odhalila nové i dlouhotrvající problémy, které trápí i české školství, a znásobila potřebu rozsáhlé transformace. Alespoň tak nastálou situaci viděl i český kreativec Yemi. A.D. Dal proto hlavy dohromady s organizací Aspen Insitute Central Europe a vznikl nápad uspořádat první českou edici konference Moonshot. CzechCrunch je mediálním partnerem úvodní akce s podtitulem Future of Education i série setkání, která budou následovat.

O budoucnosti naší země rozhoduje kvalita vzdělání. Jenže to české není již dlouho v dobré kondici a pandemie mu zasadila další ránu,“ říká Yemi s tím, že je třeba proto školství transformovat. „Moonshot bude virtuálním místem pro všechny, kteří se na této proměně chtějí podílet nebo alespoň pochopit, kde je zakopaný pes,” doplňuje.

Pořadatelé se snažili přijít s co možná nejrůznorodějším panelem řečníků. Ve dvouhodinovém programu se tak představí například profesor z Kolumbijské univerzity Jan Švejnar, ministr školství Robert Plaga, youtuber Karel „Kovy“ Kovář, odborná konzultantka z nadačního fondu Eduzměna Lucie Plešková nebo Klára Laurenčíková, speciální pedagožka pro inkluzi. Na vůbec první konferenci Moonshot loni vystoupila i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

moonshot

Foto: Moonshot

Yemi A.D. a Aspen Institute organizují sérii akcí Moonshot

První virtuální setkání Moonshot by Aspen CE se zaměří konkrétně na dvě oblasti vzdělávání, které rozebere v panelových diskuzích. Tou první je pedagogický leadership. Právě na ten totiž ředitelé škol často nemají čas a místo toho se musí věnovat administrativní zátěži, kterou pandemie koronaviru ještě zvýšila.

„Zároveň chybí střední článek v řízení školství, který by umožnil ředitelům se více věnovat pedagogickému leadershipu. Pedagogický leadership je jedna z nejdůležitějších činností ředitelů, protože má výrazný dopad na kvalitu výuky a na vzdělávací výsledky škol,“ říká anotace akce.

Druhým velkým tématem konference bude tzv. upskilling, jehož základem je celoživotní vzdělávání. Jeho cílem je vytvořit zaměstnanost i v rychle se měnící době. Upskilling podle pořadatelů nabírá na důležitosti zejména teď, tedy v době postupující robotizace a automatizace.

V tomto bodu programu tak bude řeč například o propojení byznysové sféry se státní správou, vytvoření platformy pro komunikaci mezi zástupci státu, byznysu, vzdělávacích institucí a akademické sféry nebo o tom, jak motivovat zaměstnance napříč firmami, aby si rozšiřovali kvalifikaci. Program pak bude zahrnovat i expertní příspěvky Moonshot Stories a Master Class nebo blok nazvaný Vision of the future.

moonshot_madleine

Foto: Moonshot

Yemi A.D. a Madeleine Albrightová, jež vystoupila na první loňské konferenci

„Aspen Institute CE se otázkám vzdělávání věnuje dlouhodobě. Jako jeden z klíčových parametrů pro změnu kvality našeho školství a vzdělávání vnímáme pedagogický leadership a rovněž reskilling a upskilling. I těmto tématům se budeme věnovat na konferenci Moonshot by Aspen CE – nové virtuální platformě, kde chceme předkládat a diskutovat témata, která jsou zásadní pro prosperitu naší společnosti,“ říká Milan Vašina, výkonný ředitel Aspen Institute Central Europe.

Konference Moonshot by Aspen CE s podtitulem Future of Education se uskuteční online už v úterý 23. března od 14:00. Registrovat na akci se lze přímo na jejím webu.