Z vězení do Bílého domu. Architektem celního šílenství je MAGA mučedník, který otočil o 180 stupňů

Kdo je Trumpův poradce Peter Navarro, který je hlavním apoštolem celní ofenzivy, jež má Americe vrátit domnělou velikost?

Luboš KrečLuboš Kreč

peter-navarro-mvp-final

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / The White House

Peter Navarro

0Zobrazit komentáře

Aktualizováno: Ani ne 24 hodin po zavedení přísných celních pravidel pro dovoz do USA americký prezident Donald Trump opět otočil a s okamžitou platností ve středu většině zemí celní sazbu na 90 dní opět snížil, konkrétně na deset procent. Pauza se netýká Číny, která zavedla přísná protiopatření, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu nyní hodlá o tarifech jednat a my uvidíme, co přinesou následující dny a hodiny. Vy si mezitím můžete přečíst profil muže, který za touto politikou stojí.

Z Miami na Floridě do Milwaukee ve Wisconsinu to je 2 400 kilometrů. Takže čtyři hodiny letadlem nebo den za volantem. Peter Navarro musel loni v létě zvolit cestu vzduchem – ráno jej totiž propustili z věznice na jihu USA a navečer byl jedním z řečníků republikánského sjezdu na severu země. Splnil tak roli mučedníka hnutí MAGA a utvrdil své postavení v okruhu nejvěrnějších poradců Donalda Trumpa. A také nejvlivnějších, jak nyní zjišťuje celý svět šokovaný podobou obchodních cel, která americký prezident uvalil na všechny bez ohledu, zda jde o spojence nebo protivníky.

Právě pětasedmdesátiletý Navarro, oficiálně Trumpův poradce pro obchod, je jejich architektem a dlouholetým podporovatelem. Zatímco během prvního funkčního období Trumpa v Bílém domě v letech 2017 až 2021 ještě neměli se svým šéfem dost síly je uvést v život, teď jim nic nestálo v cestě. Takže od středy 9. dubna začala nová a v řadě případů brutální dovozní cla do USA platit.

„Prezident Trump je vždy připraven naslouchat. Ovšem těm světovým lídrům, kteří po dekády podváděli a teď slibují nulové bariéry, vzkazuji: tohle je jen začátek,“ napsal Navarro ve svém aktuálním komentáři pro deník Financial Times. V něm se pokusil vysvětlit, jak moc celý svět po desítky let USA obchodně ubližoval, týral a do jak nevýhodné situace nejsilnější ekonomiku planety zahnal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Není to moc radostné čtení, speciálně při vědomí toho, jaký protimluv to je: nejsilnější a nejúspěšnější země světa, která vydělala na systému globalizovaného kapitalismu, vyčítá všem ostatním, že ji zneužívali a trvale poškozovali. A že se jim proto musí pořádně pomstít.

Paradoxem je, že Navarro je sice obhájcem cel posledních 25 let, ale na straně izolacionismu nestál vždy. Naopak v 80. letech byl jeho kritikem a obhájcem maximálně otevřeného obchodu.

donald-trump-crop

Foto: Gage Skidmore/Flickr

Americký prezident Donald Trump

Už v roce 2018 na jeho pozoruhodný myšlenkový posun upozornil analytik think-tanku Cato Institute Pierre Lemieux ve své analýze nazvané Obrat Petera Navarra. V ní připomněl, že ještě v časech prezidenta Ronalda Reagana se absolvent ekonomie na Harvardu do protekcionismu tvrdě strefoval.

„Například připomínal, že protekcionismus z pohledu tvorby pracovních míst nebo redistribuce bohatství šeredně selhává,“ zmínil Lemieux s odkazem na Navarrovu knihu The Policy Game z roku 1984. Jenže postupem času Navarrovo chápání zákonitostí mezinárodního obchodu doznávalo větších a větších změn a vyvrcholilo obratem po vstupu Číny do Světové obchodní organizace v roce 2001.

sp-500_prazsky-index

Přečtěte si takéS&P 500 vs index z Prahy. Část svého portfolia musíte nenávidětPražský index drtí S&P 500. Část svého portfolia musíte nenávidět, teprve pak máte rozložené riziko

To je milník v jeho ideovém světě – poté se Navarro víc a víc utvrzoval v tom, že světový řád, v němž hrála Čína čím dál větší roli, často na úkor USA, není fér. A že je třeba tomu učinit přítrž, protože jinak se z Ameriky stane země, kde nezůstane žádný průmysl a která bude vydaná všanc svým konkurentům a protivníkům. Cla mají zajistit, že se země reindustrializuje a že odrazí čínský nápor.

Že taková úvaha má spoustu slabých míst a nelogičností, je jedna věc. Jiná je, že v Trumpovi a lidech typu Steva Bannona našel Navarro oddané posluchače. A stal se jakýmsi jejich ekonomickým ideologem. Zároveň podobně jako oni klouzal hlouběji po spirále hnutí MAGA čili Make America Great Again, které mísí klerikalismus s izolacionismem a notnou dávkou konspirací a dezinformací.

elon

Foto: CzechCrunch (vygenerováno v Midjourney)

Elon Musk je nejbohatším člověkem světa

Ostatně právě kvůli tomu skončil Navarro loni na čtyři měsíce ve vězení, z nějž se v den svých 75. narozenin vydal rovnou na sjezd republikánů, kde formálně stvrdili Trumpa jako prezidentského kandidáta. Zavřený byl za pohrdání soudem a Senátem, který jej chtěl vyslechnout kvůli útoku Trumpových fanoušků na Kapitol 6. ledna 2021.

Jenže Navarro, který působil ve vysoké funkci v Bílém domě už při prvním Trumpově mandátu, to odmítl a na jednání se ani přes soudní výzvu nedostavil, což je v USA trestný čin. Navíc s ním ministerstvo spravedlnosti vedlo spor kvůli tomu, jak zacházel s citlivými informacemi a jak k jejich posílání používal soukromý e-mail (což je hřích, kteří republikáni mimochodem neustále předhazují třeba Hillary Clintonové a dalším).

akciove-trhy-mvp

Přečtěte si takéDeset věcí, které musíte vědět o propadech na akciových trzíchVšude září rudá, ale Buffett to zase odhadl. 10 věcí, které musíte vědět o propadech na akciových trzích

„Odsoudili mě. Zavřeli mě. Ale víte co? Nezlomili mě. A nezlomí ani Donalda Trumpa!“ hřímal v červenci ve Wisconsinu a podobně za amerického prezidenta horuje i nyní. Dostává se tím do čím dál bizarnějších sporů, protože s celní válkou nesouhlasí ani řada jinak blízkých Trumpových spolupracovníků. Hodně proti nim vystupuje známý investor Bill Ackmann.

Asi nejviditelnější je ale nesoulad mezi Navarrem a Elonem Muskem, který se nijak netají tím, že sice kulturní války vést chce, ale obchodní ne. Nechal se už slyšet, že mezi USA a EU by měla být nulová cla, zatímco Trump na Evropu uvalil 20 procent. Navarro kontroval, že Musk nevyrábí auta, ale jen je montuje, a proto potřebuje díly ze zahraničí. Načež nejbohatší muž světa podle CNBC opáčil: „Navarro je hloupý jako pytel cihel.“

Jak to celé dopadne a zda nakonec Trump couvne, se ještě uvidí. Jisté je, že akciové trhy jsou ve volném pádu a zažívají největší poklesy od startu covidové pandemie. Zděšení je pochopitelné, protože se množí zprávy o tom, jaký dopad budou cla mít na ekonomiku a americké zákazníky.

Trump i jeho ekonomický poradce Navarro ale zatím vzkazují, že to je jen vlna, kterou je nutné přežít. A po ní že bude následovat ekonomická bonanza. A že ostrá opozice vůči rozpínavosti Číny, na kterou míří bezprecedentní 104procentní cla, je na místě.

Před týdnem roztleskával Trumpova cla, teď miliardář z Wall Street otočil. Vyděšených hlasů přibývá

Bill Ackman připouští, že to, co vymyslel Donald Trump se svým týmem, má ze všeho nejvíc potenciál USA poškodit. Není sám, kdo začíná bít na poplach.

Luboš KrečLuboš Kreč

trump

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Donald Trump vygenerovaný v Midjourney

0Zobrazit komentáře

Na Wall Street patří Bill Ackman k legendám – založil známý hedgeový fond Pershing Square, patří k nejvýraznějším zástupcům aktivistického investování, má jmění přes osm miliard dolarů… A dosud platil za hlasitého podporovatele Donalda Trumpa, ještě minulý týden obhajoval jeho celní ofenzivu. Teď ale zařadil zpátečku a potvrzuje, jak moc Trump vyděsil byznysmeny, kteří mu dlouho tleskali.

I v Česku bylo ten argument slyšet často a hlasitě: Trump to s uvalováním cel nemyslí vážně, je to jen budování vyjednávací pozice, nelze jej brát doslovně, vždyť to je obchodník. Jenže to, s čím 47. americký prezident vystoupil minulý týden v Bílém domě (včetně pochybného výpočetního vzorečku), vyslalo šokovou vlnu nejen napříč trhy, ale i napříč jeho příznivci.

A Bill Ackman patřil dlouho k těm nejprominentnějším. Před volbami se za Trumpa bil na sociálních sítích, především na X, kde má 1,7 milionu sledujících. A ještě minulý týden tamtéž obhajoval, že cla jsou vlastně správný krok, který přiměje obchodní partnery, aby šli Americe v ústrety.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže přes víkend si jeden z nejzkušenějších burziánů Manhattanu vše rozmyslel a publikoval rozsáhlý příspěvek, z nějž je patrné, že má strach, co bude následovat. Trump a jeho blízcí včetně ministra průmyslu Howarda Lutnicka dávají najevo jen pramálo pochopení pro to, co se děje ode „Dne osvobození“, jak nazvali oznámení brutálních cel z 2. dubna.

Burzy včetně těch amerických totiž zažívají největší sešup od startu epidemie covidu, a že začátek roku 2020 byl pořádná jízda. Varování, že americká ekonomika míří do recese, přibývá. Celní odpověď už oznámila Čína, chystá se na ni Evropská unie… Jenže Trump se momentálně podle svých vyjádření tváří, že ví, co dělá, že nikomu uhýbat nebude a že není prostor pro další jednání. Oficiálně mají cla začít platit 9. dubna.

Jsme silní, ale celý svět nepřetlačíme, zaznívá proto čím dál hlasitěji z USA. Dokonce i Elon Musk se už nechal slyšet, že za něj by bylo ideální, kdyby mezi Amerikou a EU nebyla cla ani na jedné straně. „Prezident má nyní příležitost cla o 90 dní pozdržet a vyjednat a vyřešit neférová cla,“ napsal zase Bill Ackman.

Ve své stati na X vysvětlil, že to, co Trump udělal, když cla uvrhl na všechny bez výjimky a bez větší logiky, je nebezpečné, protože to může připravit Ameriku o důvěru a dobrou pověst: „V byznysu je klíčová spolehlivost a podmínkou spolehlivosti je důvěra.“ Zakladatel Pershingu dochází k tomu, že nová cla jsou ekvivalentem nukleární obchodní války.

„Kteří šéfové firem a které správní rady budou mít zájem dělat u nás investice a dělat s námi velké obchody, když se budeme nacházet uprostřed jaderné ekonomické války?“ ptá se Bill Ackman, který v jiném příspěvku zároveň ostře napadl ministra obchodu Lutnicka, jehož ještě před týdnem podporoval, jakožto neamericky se chovajícího politika.

Souběžně s Ackmanovou tirádou na sociálních sítích vystoupil se silným prohlášením také aktuálně nejvlivnější bankéř USA Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase. „Je pravděpodobné, že to povede k inflaci. Nahoru půjdou nejen ceny dováženého zboží, ale i toho domácího,“ prohlásil Dimon, který varoval i před rizikem recese.

Byl to přitom právě velký byznys, který se těsně před volbami a hlavně po nich sešikoval za Trumpem. Ti všichni ale nyní zjišťují, že Donald Trump a jeho tým mysleli vážně všechno, co v kampani slibovali – už to nejsou reaganovští republikáni z jeho prvního funkčního období v letech 2017 až 2021, ale tvrdí izolacionisté, nepřátelští vůči globalizovanému světu.