Z Vimperku na Havaj a dál. Cyklo aplikace Rouvy koupila australskou konkurenci a jezdí se s ní Ironman

Společnost Rouvy zprostředkovává cyklistům realistické videoprojížďky na trenažérech. Teď se po Vueltě stala oficiálním partnerem i série Ironman.

Luboš KrečLuboš Kreč

samkovi

Foto: Rouvy

Petr (vlevo) a Jiří Samkovi

0Zobrazit komentáře

Sice se o nich tolik nemluví, ale bratři Petr a Jiří Samkovi, kteří stáli u vzniku cyklistické aplikace Rouvy, jsou příkladem globálního technologického úspěchu z Česka. Konkrétně z Vimperku, kde jejich startup začínal v areálu bývalých kasáren. Dnes s nimi šlapou stovky tisíc lidí po celém světě, obrat počítají ve stovkách milionů korun a jsou či byli oficiálním partnerem věhlasných závodů Tour de Suisse a Vuelta a nově i Ironman.

Ironman a jeho poloviční varianta Ironman 70.3 patří k nejtěžším sportovním závodům světa. A také nejprestižnějším – kromě domovské Havaje se triatlonová série rozšířila na většinu kontinentů a pravidelně se jejích zastávek účastní tisíce profesionálních i amatérských závodníků. Ti musí v případě plnohodnotného Ironmana uplavat 3,9 kilometru, uběhnout 42,2 kilometru a na kole ujet 180,2 kilometru.

Ti, kdo budou nyní na Ironmana trénovat, budou mít díky pětiletému kontraktu s Rouvy k dispozici oficiální tratě ve virtuální podobě. A vlastně nejen oni. „Každý si může v prostředí domova opakovaně vyzkoušet cyklistickou část závodu, ověřit správně zvolené tempo a budovat rutinu, která je potřebná k úspěšnému dokončení tak těžkého závodu,“ říká Petr Samek, který český startup vede.

Série závodů Ironman se každoročně účastní statisíce lidí z celého světa a část z nich jsou nováčci. Právě ti jsou lukrativní cílová skupina pro Rouvy. Už teď si na domácích trenažérech mohou projet trasy Ironman 70.3 v Mont Tremblantu, Zell Am See či Jönköpingu. Další budou přibývat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cílem Rouvy je s pomocí Ironamana posílit především na zámořských trzích, kde je triatlonová komunita mimořádně silná a kde působí i hlavní konkurenti. Jednoho z nich, australskou platformu FulGaz s 20 tisíci platícími zákazníky, nyní česká firma koupila. „Patří k našim menším konkurentům. Jsou silní v USA a Austrálii,“ vysvětluje Samek strategii akvizice.

Rouvy sice oficiální čísla o tom, kolik má uživatelů, nezveřejňuje, nicméně podle odhadu CzechCrunche by se po spojení s FulGazem mohl počet předplatitelů přiblížit 200 tisícům. Měsíční předplatné vyjde na 333 korun. Těch, kteří si Rouvy aspoň někdy vyzkoušeli a jsou registrovaní v databázích společnosti, je pak hodně přes dva miliony globálně.

nahled

Foto: Rouvy

Náhled obrazovky při závodu Ironman 70.3 v Zell am See

Už během jara získají předplatitelé k dispozici i dlouho očekávaný nástroj s názvem Rouvy Route Creator, který nyní běží v beta testovací podobě. V podstatě jde o to, že si lidé nasadí na helmu či na příď auta GoPro kameru s GPS a nasnímají si svou oblíbenou trať. Speciální software ji pak zpracuje a budou ji jezdit na domácím trenažéru včetně stoupání či klesání.

Ostatně přesně takhle Rouvy v úplných začátcích vzniklo: Petr a Jiří Samkovi jsou vášniví cyklisté a přes zimu je štvalo, že musí šlapat na trenažéru ve sklepě a koukat do zdi, případně na film. Proto si začali natáčet své oblíbené cesty a pak je převáděli po úpravách do vlastního cyklistického softwaru. A v roce 2017 se z toho začala ve Vimperku rodit firma.

„Dlouhodobě se nám daří meziročně růst o více než 40 procent a za rok 2024 jsme ještě úspěšnější. Naši uživatelé, cyklisté, jsou velmi spokojení a to nám samozřejmě významně pomáhá i v organickém růstu,“ dodává Petr Samek. On i jeho bratr už v Rouvy, respektive mateřské společnosti VirtualTraining, ale nedrží kontrolní podíl, majoritu prodali v roce 2021 investiční skupině Pale Fire Capital v čele s Janem Bartou a Dušanem Šenkyplem.

Právě s jejich pomocí začalo Rouvy agresivněji cílit na zahraniční expanzi, a to včetně nynější akvizice australského FulGazu. Hodnotu obchodu nechtěla žádná ze stran přiblížit, Petr Samek nicméně prozradil aspoň loňské ekonomické výkony své firmy – tržby překonaly 400 milionů korun, předloni to bylo „jen“ 266 milionů, zároveň se už překlopila do zisku.

Ciao, Ferrari! Elegána Lewise Hamiltona přivítali v nové stáji, mají mu platit miliardy ročně

Pět milionů lajků za necelých čtyřiadvacet hodin. Britský jezdec nastupuje do Ferrari a pochlubil se fotkou před továrnou v Itálii.

Filip HouskaFilip Houska

lewis-hamilton

Foto: Scuderia Ferrari

Lewis Hamilton

0Zobrazit komentáře

Lewis Hamilton není jen pilotem formule 1, je to i celosvětová sportovní ikona s obrovským vlivem, která se navíc umí dobře obléct. A proto když na sebe vzal tmavý oblek, přes který přehodil stylový kabát, ukázalo se, že mu italská elegance nebude cizí. Obzvlášť v momentě, kdy má vedle sebe supersport F40 a za sebou továrnu, kde vznikla italská chlouba na čtyřech kolech. Taková kompozice jedné z dosud nejvirálnějších fotek letošního roku stačila k tomu, aby světu oficiálně ukázal, že se stává součástí závodní rodiny Ferrari.

V únoru to bude rok, co britský závodník oznámil, že po dvanácti letech opustí Mercedes a vyrazí na Apeninský poloostrov, aby oblékl červenou a na okruzích reprezentoval barvy Ferrari. Tehdy šlo o velkou sportovní zprávu, která plnila titulní strany i proto, že mu Ferrari slíbilo pohádkový, na poměry F1 nevídaný roční plat.

Celý svět poté očekával, kdy Lewis Hamilton poprvé navštíví Maranello, malé město v severní části Itálie, kde má Ferrari svůj domov. A ten moment právě nastal. V ústředí stáje, která je s počtem 248 výher nejúspěšnějším týmem F1 v historii, se Hamilton setkal s předsedou Johnem Elkannem, výkonným ředitelem Benedettem Vignou a šéfem stáje Fredem Vasseurem – a poté měl mít prohlídku po fabrice.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lewis Hamilton (@lewishamilton)

„Jsou dny, které si člověk pamatuje navždy. A dnešní den, můj první jakožto jezdce Ferrari, je jedním z nich,“ napsal Hamilton na Instagram. Za necelých čtyřiadvacet hodin od zveřejnění získala fotografie, kde Hamilton stojí před tamní fabrikou s vozem Ferrari F40 po svém boku, téměř pět milionů srdíček a desítky tisíc komentářů. Lidé v nich vesměs oslavují vstup do nové éry jeho závodní kariéry, v rámci níž od svého profesionálního debutu v roce 2007 posbíral množství úspěchů.

Spolu s Michaelem Schumacherem je jediný, kdo se kdy stal sedminásobným šampionem formule 1. Šestkrát právě v Mercedesu, svůj první triumf v roce 2008 ukořistil v McLarenu, kde začínal. Prvenství drží mimo jiné v počtu vyhraných Velkých cen (105) a pódiových umístění (202). A na sociálních sítích patří jednoznačně k nejsledovanějším jezdcům F1.

navrh-bez-nazvu-4

Přečtěte si takéLewise Hamiltona čeká po 12 letech poslední závod za MercedesHamiltona čeká poslední závod za Mercedes. Nejúspěšnější pilot F1 v týmu po 12 letech končí

Ostatně se nabízí srovnání třeba s argentinským fotbalistou Lionelem Messim, který je držitelem nejlajkovanější fotky na Instagramu v historii. A také Cristiano Ronaldo má několik zářezů ve dvacítce nejúspěšnějších instagramových příspěvků. Na jejich skóre zřejmě Hamilton s novou fotkou nedosáhne, i tak jde ale o statement, který je ve sportovním odvětví významný.

„Měl jsem štěstí, že jsem ve své kariéře dosáhl věcí, o kterých jsem si nikdy nemyslel, že jsou možné, ale část mého já vždycky snila o závodění v červené barvě. Nemůžu být šťastnější. Dnes začínáme novou éru v historii tohoto ikonického týmu a já se nemohu dočkat, jaký příběh společně napíšeme,“ pokračoval dál Hamilton v oficiálním prohlášení.

Angažmá ve Ferrari bude pro čerstvě čtyřicetiletého závodníka současně i velmi lukrativní. Jak píše expert a komentátor formule 1 Vincenzo Landino, ročně by měla stáj Hamiltonovi vyplácet až sto milionů dolarů, v přepočtu necelých 2,5 miliardy korun, čímž by se zařadil minimálně do TOP 3 nejlépe placených sportovců na světě. Nehledě na to, že mu miliony dolarů plynou i z různých spoluprací, které má například s Tommym Hilfigerem nebo Pumou.

Během středy by měl britský pilot poprvé usednout do monopostu od Ferrari a projet si soukromý okruh Fiorano, aby se postupně připravoval na novou sezónu. Ta startuje 16. března v Austrálii.