Za modernější zemi. Nadace antivirového obra Avastu posílá čtyři miliony korun dobrovolníkům z Česko.Digital

Filip HouskaFilip Houska

nadaceavast_ceskodigital

Foto: Česko.Digital

Technický ředitel Avastu Michal Pěchouček a Eva Pavlíková, šéfka Česko.Digital

0Zobrazit komentáře

Pomohli českým školám v nejkritičtějších covidových měsících, usilují o modernizaci státní správy, dostávají problematiku duševního zdraví k širší veřejnosti a také pomáhají s likvidací injekčních stříkaček pohozených na ulicích. Dobrovolníci z organizace Česko.Digital se snaží z naší země udělat lepší místo, čehož si všímají i velké firmy, které komunitě posílají finanční podporu. Teď přichází rovnou od Avastu. A je opět v řádech milionů.

Na účet Česko.Digital putují čtyři miliony korun od tuzemského antivirového obra, respektive od globální nadace Avastu, kterou loni založil s cílem podporovat přístup k digitálním technologiím a občanskou participaci v digitálním prostoru. Finance má Česko.Digital v plánu investovat do rozvoje a škálování plánovaných aktivit a do posílení zahraniční spolupráce.

„S Nadací Avast sdílíme stejný pohled na to, že je potřeba – i přes technologii – posilovat otevřenost, odpovědnost jedinců, komunit a celé občanské společnosti,“ říká Eva Pavlíková, která Česko.Digital od loňského roku vede. „Naším cílem je pomáhat všechny tyto aktéry propojit a vytvořit ekosystém, ve kterém můžeme spolu hledat efektivní řešení,“ dodává.

Finanční dar ze strany nadace jednoho z největších hráčů na trhu s antivirovými programy, kterého před nedávnem v obřím obchodě koupil jeho americký konkurent, bude rozdělen na tři aktivity. Tou první je postupné zavádění moderních nástrojů do takových oblastí, jež s nimi často nemají zkušenosti a hodí se jim know-how ze stran expertních dobrovolníků, kterých má Česko.Digital přes 4 400.

eva-pavlikova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Pavlíková z Česko.Digital

„Pro lepší organizaci aktivit pracujeme na novém Portálu dobrovolníka, který má za cíl zjednodušit zapojení dobrovolníků, nabízet relevantní obsah a příležitosti každému, kdo se chce jakkoliv zapojit,“ shrnuje plány softwarový inženýr Tomáš Znamenáček, vedoucí projektu. Ruku v ruce s tím jde i obecné zpřehlednění všech důležitých procesů, komunikací počínaje.

Druhou aktivitou je spolupráce Česko.Digital na zaměstnaneckém programu Avastu, který nadace chystá. Komunita pod taktovkou Evy Pavlíkové bude propojovat jak pro bono profesionály z oblasti vývoje, designu a projektového řízení, tak experty kované ve sféře kyberbezpečnosti a ochrany dat z Avastu s neziskovkami a státní správou.

Třetí aktivitou má být posílení digitálních kompetencí a principů transparentnosti, otevřenosti a ochrany dat napříč Evropou. Česko.Digital chce ostatně na podzim tohoto roku zorganizovat setkání, která přinesou inspiraci ze zahraničí a propojení globální sítě občansko-technologických organizací, do nichž se mohou zapojit firmy jako Avast.

„Česko.Digital je velmi důležitá komunita, jejíž dobrovolnické aktivity mají opravdu dopad – ať už na digitalizaci neziskových vzdělávacích projektů, rozvoj občanské společnosti, boj s fake news, nebo na pomoc ve zdravotnictví,“ komentuje Michal Pěchouček, který je členem správní rady Nadace Avast a technický ředitel Avastu jako takového.

„Sám jsem během pandemie viděl a zažil sílu a nečekané možnosti dobrovolného zapojení globální technologické a vědecké komunity do řešení zásadních problémů lidí a jsem moc rád, že Nadace Avast teď může začít systematicky podporovat aktivity rozvíjející digitální svobodu v Česku,“ doplňuje.

K novému partnerství se vyjádřil i samotný ředitel Nadace Avast Shane Ryan: „Díky aktivitám občansko-technologických organizací jako Česko.Digital vzniká propojený moderní digitální svět, ve kterém bude místo pro každého. Oceňujeme, že Česko.Digital rozvíjí digitální občanství a občanskou participaci tím, že se zaměřuje na udržitelná digitální řešení, která pak mají skutečný dopad na občanskou společnost.“

Miliony korun i od jiných

Finanční podpora a návazné spolupráce s různými firmami jsou pro efektivní chod Česko.Digital zásadní. Není tomu tak dávno, co se dobrovolnická komunita spojila s nadací finanční skupiny PPF, aby společně pomáhaly školám i státu s digitalizací. Loni v listopadu Nadace PPF poslala Česko.Digital také čtyři miliony korun.

Stejnou částkou podpořila skupinu expertů i nadace Bakala Foundation Zdeňka Bakaly. Začátkem loňského roku putovaly na účet Česko.Digital peníze tak0 od tuzemské technologické společnosti Livesport, která mu poskytla miliony tři – ty měly sloužit primárně na zlepšení veřejné správy. Později přidala další milion.

ucimeonline1

Foto: Č.D / CzechCrunch

Sbírka projektu Učíme Online

O Česko.Digital jako takovém bylo ale nejvíce slyšet hlavně s příchodem koronavirové pandemie začátkem roku 2020. Tehdy už komunita, kterou původně založil Jakub Nešetřil, zhruba rok fungovala. Jakmile ale covid prakticky uzavřel denní školní vyučování, Česko.Digital přišlo na scénu v plné síle – a školám pomohlo s přechodem na online výuku.

Poté spustilo například iniciativu Učíme online, o kterou za několik týdnů od spuštění projevily zájem stovky škol, učitelů i rodičů. Právě na ni Česko.Digital předloni v květnu získalo pět milionů korun od Nadace České spořitelny. Čistě o vzdělání ale tato komunita není – za zmínku stojí například aplikace Cityvizor pro rychlý přehled hospodaření obcí. Nebo třeba web Jehlomat.cz pro lokalizování odhozených injekčních stříkaček na veřejných prostranstvích či projekt Safezóna, který se zabývá duševním zdravím.