Bakala Foundation posílá 4 miliony korun do Česko.Digital. Podpoří digitální vzdělávání a péči o duševní zdraví

Peter BrejčákPeter Brejčák

ceskodigital-bakala

Foto: Česko.Digital

Václav Pecha, ředitel Bakala Foundation, a Eva Pavlíková, šéfka Česko.Digital

0Zobrazit komentáře

Komunita IT profesionálů Česko.Digital, která pro bono pomáhá neziskovým organizacím, samosprávám nebo úřadům, uzavřela partnerství s rodinnou nadací Bakala Foundation miliardáře Zdeňka Bakaly. Podpora ve výši čtyři miliony korun se zaměří na dva projekty ­– Učíme online zaměřený na digitalizaci českého školství a Střecha duševního zdraví zabývající se problematikou duševního zdraví dětí.

„Dnešní bezprecedentní situaci lze vnímat jako překážku, nebo jako katalyzátor. Neměli bychom plýtvat prostředky na opětovné budování společnosti známé z minulosti, ale investovat do její transformace pro budoucnost. Digitalizace je nepochybně klíčovou cestou, jak restartovat českou ekonomiku i společnost a posunout je na pokročilejší úroveň,“ vysvětluje důvody partnerství s Česko.Digital zakladatel nadace Zdeněk Bakala.

Projekt Učíme online reaguje na přesun výuky ze školních lavic do domů dětí, kdy školy běžně narážely na digitální propast v domácnostech, což vyústilo v prohlubující se nerovnost v přístupu ke kvalitnímu vzdělání. Od spuštění se do projektu zapojilo přes osm tisíc učitelů a se zprovozněním technologií k online výuce pomohl více než 600 školám. Potřebným rodinám, školám i dětským domovům pak Učíme online věnovalo přes dva tisíce počítačů.

„V roce 2021 chceme nabídnout rozšíření online vzdělávání na všechny typy škol a zaměřit se na dlouhodobé využívání zavedených technologií. Také chceme pomoci prohloubit současnou úroveň digitální kompetence. Naším dalším cílem je předání získaného know-how a jeho systémové zakotvení ve struktuře ministerstva školství nebo jiných programech českého vzdělávacího systému,“ říká Eva Pavlíková, šéfka Česko.Digital.

eva-pavlikova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Pavlíková z Česko.Digital

„Partnerství s Bakala Foundation nám pomůže plně rozvinout potenciál aktivit v rámci Česko.Digital, ať už jde o samotnou práci s komunitou expertních dobrovolníků, nebo realizaci a dosažení cílů obou uvedených projektů,“ doplňuje Pavlíková, která se objevila v našem výběru Innovators 20 a která komunitu IT profesionálů vede od letošního února, kdy vystřídala Jakuba Nešetřila. Pro CzechCrunch zároveň popsala svůj složitý životní příběh.

„Uplynulý rok ve znamení online výuky bezpochyby urychlil proces digitalizace českého školství. Byla by však chyba se domnívat, že s aktuálním návratem dětí do škol přestává digitalizace být zásadním tématem,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation.

„Digitalizace školství – to není jen online výuka. Je před námi ještě dlouhá cesta k dosažení efektivního využívání digitálních nástrojů na všech úrovních českého školství. Podpora kvalitního vzdělávání je důležitým pilířem našeho působení a jsem proto velmi rád, že díky partnerství s Česko.Digital můžeme tento klíčový proces podpořit,“ doplňuje Pecha.

Druhým z projektů, které pak rodinná nadace manželů Bakalových podpoří, je rozvíjející se Střecha duševního zdraví. Zaměřuje se na žáky druhého stupně základních škol s cílem vytvořit pro děti a jejich blízké jednotný webový portál, na kterém najdou možnost prevence i kontakty pro včasnou pomoc při duševní nepohodě nebo složité životní situaci.

Koncept projektu usiluje o propojení organizací a odborníků z různých oblastí péče o duševní zdraví, platforma by se tak měla stát důvěrným online zázemím pro duševní zdraví v Česku. „Jako stejně důležité vnímáme i téma duševního zdraví dětí a mládeže, které si i s ohledem na současnou situaci zaslouží maximum pozornosti. Oba projekty navíc úzce propojuje právě digitalizace,“ říká Pecha z Bakala Foundation, která se dlouhodobě zaměřuje na podporu studentů.

V rámci jejího stipendijního programu již více než 170 českých studentů a studentek vystudovalo nebo studuje na předních univerzitách po celém světě. Nadace nabízí stipendia i pro středoškolské studenty, dále pak podporuje vzdělávací programy v oblasti nezávislé žurnalistiky a moderní architektury.

Pro Česko.Digital jde v poslední době o druhou větší institucionální podporu. V únoru organizace získala tři miliony korun od společnosti Livesport s cílem zlepšit fungování veřejné správy. V březnu pak zmodernizovala web aplikace Cityvizor, kde se dozvíte, jak hospodaří vaše obec, a pracuje i na projektu Nedlužím státu? nahrazujícím nedostatečnou státní komunikaci.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym