Za modernější zemi. Nadace antivirového obra Avastu posílá čtyři miliony korun dobrovolníkům z Česko.Digital

Filip HouskaFilip Houska

nadaceavast_ceskodigital

Foto: Česko.Digital

Technický ředitel Avastu Michal Pěchouček a Eva Pavlíková, šéfka Česko.Digital

0Zobrazit komentáře

Pomohli českým školám v nejkritičtějších covidových měsících, usilují o modernizaci státní správy, dostávají problematiku duševního zdraví k širší veřejnosti a také pomáhají s likvidací injekčních stříkaček pohozených na ulicích. Dobrovolníci z organizace Česko.Digital se snaží z naší země udělat lepší místo, čehož si všímají i velké firmy, které komunitě posílají finanční podporu. Teď přichází rovnou od Avastu. A je opět v řádech milionů.

Na účet Česko.Digital putují čtyři miliony korun od tuzemského antivirového obra, respektive od globální nadace Avastu, kterou loni založil s cílem podporovat přístup k digitálním technologiím a občanskou participaci v digitálním prostoru. Finance má Česko.Digital v plánu investovat do rozvoje a škálování plánovaných aktivit a do posílení zahraniční spolupráce.

„S Nadací Avast sdílíme stejný pohled na to, že je potřeba – i přes technologii – posilovat otevřenost, odpovědnost jedinců, komunit a celé občanské společnosti,“ říká Eva Pavlíková, která Česko.Digital od loňského roku vede. „Naším cílem je pomáhat všechny tyto aktéry propojit a vytvořit ekosystém, ve kterém můžeme spolu hledat efektivní řešení,“ dodává.

Finanční dar ze strany nadace jednoho z největších hráčů na trhu s antivirovými programy, kterého před nedávnem v obřím obchodě koupil jeho americký konkurent, bude rozdělen na tři aktivity. Tou první je postupné zavádění moderních nástrojů do takových oblastí, jež s nimi často nemají zkušenosti a hodí se jim know-how ze stran expertních dobrovolníků, kterých má Česko.Digital přes 4 400.

eva-pavlikova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Pavlíková z Česko.Digital

„Pro lepší organizaci aktivit pracujeme na novém Portálu dobrovolníka, který má za cíl zjednodušit zapojení dobrovolníků, nabízet relevantní obsah a příležitosti každému, kdo se chce jakkoliv zapojit,“ shrnuje plány softwarový inženýr Tomáš Znamenáček, vedoucí projektu. Ruku v ruce s tím jde i obecné zpřehlednění všech důležitých procesů, komunikací počínaje.

Druhou aktivitou je spolupráce Česko.Digital na zaměstnaneckém programu Avastu, který nadace chystá. Komunita pod taktovkou Evy Pavlíkové bude propojovat jak pro bono profesionály z oblasti vývoje, designu a projektového řízení, tak experty kované ve sféře kyberbezpečnosti a ochrany dat z Avastu s neziskovkami a státní správou.

Třetí aktivitou má být posílení digitálních kompetencí a principů transparentnosti, otevřenosti a ochrany dat napříč Evropou. Česko.Digital chce ostatně na podzim tohoto roku zorganizovat setkání, která přinesou inspiraci ze zahraničí a propojení globální sítě občansko-technologických organizací, do nichž se mohou zapojit firmy jako Avast.

„Česko.Digital je velmi důležitá komunita, jejíž dobrovolnické aktivity mají opravdu dopad – ať už na digitalizaci neziskových vzdělávacích projektů, rozvoj občanské společnosti, boj s fake news, nebo na pomoc ve zdravotnictví,“ komentuje Michal Pěchouček, který je členem správní rady Nadace Avast a technický ředitel Avastu jako takového.

„Sám jsem během pandemie viděl a zažil sílu a nečekané možnosti dobrovolného zapojení globální technologické a vědecké komunity do řešení zásadních problémů lidí a jsem moc rád, že Nadace Avast teď může začít systematicky podporovat aktivity rozvíjející digitální svobodu v Česku,“ doplňuje.

K novému partnerství se vyjádřil i samotný ředitel Nadace Avast Shane Ryan: „Díky aktivitám občansko-technologických organizací jako Česko.Digital vzniká propojený moderní digitální svět, ve kterém bude místo pro každého. Oceňujeme, že Česko.Digital rozvíjí digitální občanství a občanskou participaci tím, že se zaměřuje na udržitelná digitální řešení, která pak mají skutečný dopad na občanskou společnost.“

Miliony korun i od jiných

Finanční podpora a návazné spolupráce s různými firmami jsou pro efektivní chod Česko.Digital zásadní. Není tomu tak dávno, co se dobrovolnická komunita spojila s nadací finanční skupiny PPF, aby společně pomáhaly školám i státu s digitalizací. Loni v listopadu Nadace PPF poslala Česko.Digital také čtyři miliony korun.

Stejnou částkou podpořila skupinu expertů i nadace Bakala Foundation Zdeňka Bakaly. Začátkem loňského roku putovaly na účet Česko.Digital peníze tak0 od tuzemské technologické společnosti Livesport, která mu poskytla miliony tři – ty měly sloužit primárně na zlepšení veřejné správy. Později přidala další milion.

ucimeonline1

Foto: Č.D / CzechCrunch

Sbírka projektu Učíme Online

O Česko.Digital jako takovém bylo ale nejvíce slyšet hlavně s příchodem koronavirové pandemie začátkem roku 2020. Tehdy už komunita, kterou původně založil Jakub Nešetřil, zhruba rok fungovala. Jakmile ale covid prakticky uzavřel denní školní vyučování, Česko.Digital přišlo na scénu v plné síle – a školám pomohlo s přechodem na online výuku.

Poté spustilo například iniciativu Učíme online, o kterou za několik týdnů od spuštění projevily zájem stovky škol, učitelů i rodičů. Právě na ni Česko.Digital předloni v květnu získalo pět milionů korun od Nadace České spořitelny. Čistě o vzdělání ale tato komunita není – za zmínku stojí například aplikace Cityvizor pro rychlý přehled hospodaření obcí. Nebo třeba web Jehlomat.cz pro lokalizování odhozených injekčních stříkaček na veřejných prostranstvích či projekt Safezóna, který se zabývá duševním zdravím.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym