Za sportovní klub nikdo nezaplatil tolik jako za Chelsea. Prohlédněte si nejdražší týmy v dějinách
Anglický fotbalový klub stál přes tři miliardy dolarů. Žebříčku nejdražších sportovních organizací dosud vévodil baseball či basketbal.
Roman Abramovič. To bylo poslední dvě dekády synonymum pro Chelsea. Do londýnského fotbalového klubu přišel ruský miliardář v roce 2004 a postupně z něj díky masivním investicím vytvořil jedno z nejúspěšnějších mužstev na světě. A teď z něj udělal také to vůbec nejdražší. Prodej, který v případě sportovního klubu vůbec poprvé přesáhl tři miliardy dolarů, má však několik paradoxů. Abramovič ho dobrovolně prodat nechtěl, navíc z něj kvůli sankcím nemá dostat ani dolar. Američanům každopádně ukázal, že také v Evropě může být sport velký byznys.
Pokud se totiž podíváme na přehled historicky nejdražších sportovních klubů (pozor, neplést si s jejich hodnotou, která se může od prodejní ceny lišit), až dosud předním příčkám dominovaly výhradně americké organizace, jak se v zámoří sportovní mančafty tradičně označují. Teď ovšem jejich nadvládu nabourala Chelsea, která se po necelých dvaceti letech rozloučila se svým ruským majitelem. Toho totiž nejen britská vláda podezřívá z napojení na ruský režim Vladimira Putina, a proto na něj uvalila sankce.
Kvůli nim musel nakonec Roman Abramovič svůj klub urychleně prodat, protože jen tak mohl zajistit jeho další fungování. V ostře sledovaném, téměř tříměsíčním procesu, který by za běžných okolností trval tak třikrát déle, si nakonec vybral skupinu amerických investorů vedenou Toddem Boehlym a skupinou Clearlake Capital. Ti za Chelsea zaplatili 2,5 miliardy liber (3,1 miliardy dolarů), přičemž se zavázali k dalším investicím ve výši 1,75 miliardy liber. Historicky největší obchod má zajistit pro londýnský klub další úspěšná léta.
A jaké byly ty dosud nejdražší nákupy sportovních klubů? Najdete mezi nimi baseballové i basketbalové organizace a zástupce amerického fotbalu. Klasický fotbal, ten evropský, kterému ve Spojených státech říkají soccer, je teď v tomto výběru díky Chelsea poprvé.
Chelsea FC (fotbal)
Rok: 2022
Cena: 3,1 miliardy dolarů (71 miliard korun)
Kupec: Todd Boehly, Clearlake Capital a spol.
New York Mets (baseball)
Rok: 2020
Cena: 2,4 miliardy dolarů (nyní 55 miliard korun, tehdy 52 miliard korun)
Kupec: Steve Cohen
Nejdražším nákupem sportovního klubu v dějinách se ještě donedávna mohl chlubit Steve Cohen, zakladatel hedge fondu Point72 Asset Management. Ten si v roce 2020 došel za 2,4 miliardy dolarů pro baseballové New York Mets, které koupil od rodiny Wilponových.
Brooklyn Nets (basketbal)
Rok: 2019
Cena: 2,35 miliardy dolarů (nyní 54 miliard korun, tehdy 54 miliard korun)
Kupec: Joe Tsai
Basketbalový klub Brooklyn Nets kupoval Joseph Tsai, spoluzakladatel asijského internetového obra Alibaba, postupně. Nejprve v roce 2017 zaplatil první miliardu dolarů, za kterou získal od ruského miliardáře Michaila Prochorova podíl ve výši 49 procent. V roce 2019 pak zaplatil dalších 1,35 miliardy dolarů a ovládl celou organizaci. Dalších 700 milionů dolarů pak přidal za nákup Barclays Center, kde Nets hrají své zápasy.
Carolina Panthers (americký fotbal)
Rok: 2018
Cena: 2,28 miliardy dolarů (nyní 52 miliard korun, tehdy 50 miliard korun)
Kupec: David Tepper
Nejdražším nákupem v historii amerického fotbalu je deal z roku 2018, kdy se David Tepper rozhodl koupit tým Carolina Panthers. Americký miliardář a manažer hedge fondu Appaloosa Management kupoval celou organizaci od jejího zakladatele a původního vlastníka Jerryho Richardsona a zaplatil za ni přes 2,2 miliardy dolarů. Předtím Tepperovi patřil podíl v dalším týmu amerického fotbalu Pittsburgh Steelers, kterého se ale po nákupu Panthers zbavil. Své sportovní aktivity posléze rozšířil o fotbalový klub Charlotte FC.
Houston Rockets (basketbal)
Rok: 2017
Cena: 2,2 miliardy dolarů (nyní 51 miliard korun, tehdy 48 miliard korun)
Kupec: Tilman Fertitta
Když v roce 2017 kupoval Tilman Fertitta basketbalovou organizaci Houston Rockets, taktéž zlomil rekord. Restaurační magnát tehdy předchozímu majiteli Lesliemu Alexanderovi zaplatil 2,2 miliardy dolarů. Amerického miliardáře, který prostřednictvím společnosti Landry’s podniká v pohostinství i hazardu, proslavila také reality show Billion Dollar Buyer, která běžela v televizi CNBC.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsLos Angeles Dodgers (baseball)
Rok: 2012
Cena: 2 miliardy dolarů (nyní 46 miliard korun, tehdy 38 miliard dolarů)
Kupec: Guggenheim Baseball Management
Nejstarší zápis v žebříčku nejdražších nákupů sportovních klubů, které přesáhly dvě miliardy dolarů, je z roku 2012. Tehdy zachraňovala baseballový klub Los Angeles Dodgers od bankrotu skupina investorů pod hlavičkou Guggenheim Baseball Management, mezi nimiž byli i Mark Walter, Todd Boehly či legendární basketbalista Magic Johnson. Boehly s Walterem nyní koupili také Chelsea a mají podíly v basketbalových Los Angeles Lakers a Sparks.
Los Angeles Clippers (basketbal)
Rok: 2014
Cena: 2 miliardy dolarů (nyní 46 miliard korun, tehdy 42 miliard dolarů)
Kupec: Steve Ballmer
Když byl z NBA doživotně vyloučen za své rasistické výroky Donald Sterling, majitel basketbalového klubu Los Angeles Clippers, rozhodl se ho vykoupit Steve Ballmer. Bývalý šéf Microsoftu v roce 2014 zaplatil dvě miliardy dolarů.