Záběry z Buči děsí svět a Ukrajina dál potřebuje naši pomoc. Zakladatel Seznamu posílá 100 milionů

Konflikt na Ukrajině ani zdaleka nekončí, a proto je zapotřebí nepolevovat ve snaze zemi pomoci.

ivo-lukacovic-wind

Foto: Archiv Iva Lukačoviče

Zakladatel Seznamu a Windy.com Ivo Lukačovič

0Zobrazit komentáře

Drastické záběry z města Buča dokazují, že válka na Ukrajině nekončí. Ovšem zatímco sinusoida odhalených válečných zvěrstev páchaných na ukrajinském civilním obyvatelstvu stoupá směrem vzhůru, křivka zápalu pomoci Ukrajině začala pozvolna klesat. Neplatí to však pro zakladatele Seznamu Iva Lukačoviče, který oznámil, že na pomoc Ukrajině posílá 100 milionů korun.

Je to více než pět týdnů, co se rozhořel konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. V České republice, stejně jako v dalších koutech Evropy, se okamžitě zvedla vlna solidarity spojená s přijímáním uprchlíků a zasíláním finančních darů, která však s vleklostí konfliktu může pozbývat své síly.

Jenže pomoc je neustále potřeba. Dokazují to nejnovější záběry z města Buča na severozápadním předměstí Kyjeva. Kontrolu nad oblastí, která padla do rukou ruských vojsk, před pár dny opět získala ukrajinská armáda a na místo přijel i starosta Kyjeva Vitalij Kličko, aby na vlastní oči spatřil hrůzu, kterou po sobě ruští vojáci zanechali.

Záběry z ulic, na kterých ležela těla mrtvých civilistů – a někteří z nich měli svázané ruce za zády – otřásly celým světem a naplno ukázaly surovost války. A tím, kdo na ně zareagoval, je i Ivo Lukačovič, zakladatel společnosti Seznam. Ten na svém účtu na Twitteru oznámil, že po zhlédnutí snímků posílá na pomoc Ukrajině 100 milionů korun z „vlastní kapsy“. Měly by posloužit pro nákup zbraní.

Lukačovič přitom již v únoru zaslal na pomoc Ukrajině 23 milionů korun a nebyl sám. Milionové částky poslali i další – například Alza, Pale Fire Capital, Rohlík či Livesport. Další čeští podnikatelé se navíc přidali s pomocí ve formě nabídky ubytování pro uprchlíky, kterých do České republiky mělo dorazit již přes 300 tisíc.

Pokud i vy chcete v podpoře Ukrajiny pokračovat, můžete k tomu využít například platformu Donio, finanční dary poslat organizaci Člověk v tísni či si vybrat některou z dalších online sbírek na portálu Darujme.cz. Samotnou ukrajinskou armádu pak lze podpořit například také skrze portál Supportukraine. A stále jsou potřeba i volné ubytovací kapacity pro uprchlíky, které lze poskytnout například na platformě Uprchlíci vítejte.