Začátek pomalejší, ale rosteme. Factcool, Bonami, Astratex a Spokojený pes hodnotí letošní rok

Přední osobnosti české e-commerce v anketě přibližují, jakých výsledků aktuálně dosahují a jaké mají nastavené priority pro letošní rok.

Peter BrejčákPeter Brejčák

e-commerce_special_3

Foto: CzechCrunch

Petr Král z Factcool, Pavel Vopařil z Bonami, Miroslav Tesař z Astratexu a Tomáš Haškovec ze Spokojeného psa

0Zobrazit komentáře

V Česku na internetu prodá – v rámci specializovaných obchodů – více zboží než oni jen málokdo. CzechCrunch oslovil s prosbou o zhodnocení jejich aktuální situace zástupce několika e-shopů, které se umístily v žebříčku stovky největších e-shopů u nás. A navzdory nepříznivé ekonomické situaci, kdy i kvůli vysoké inflaci již více než rok klesá apetit spotřebitelů, někteří z nich hlásí pozitivní výsledky.

Ve druhém díle ankety mezi předními tvářemi českých e-shopů odpovídá ředitel módního a původem slovenského e-shopu Factcool Petr Král, ředitel nábytkářského Bonami Pavel Vopařil, ředitel Astratexu se zaměřením na spodní prádlo Miroslav Tesař a marketingový ředitel Spokojeného psa Tomáš Haškovec.

Otázky jsme jim položili dvě:

  1. Jak se vám vydařila první polovina roku a co očekáváte v té druhé?
  2. Zmiňte tři body/oblasti/projekty/strategie, které ve vašem byznysu pro letošní rok považujete za absolutně klíčové.

Anketa je součástí e-commerce speciálu

petr_kral-factcool

Foto: Factcool

Petr Král, ředitel e-shopu Factcool

Petr Král, ředitel, Factcool

První polovina roku je ovlivněna pomalým rozjezdem na začátku roku, kdy jsme hned v prvním silném měsíci ztratili patnáct procent na obratu, ale všechny následující měsíce už byl meziroční růst. Momentálně za první polovinu roku očekáváme růst kolem pět procent.

Negativním dopadem je zdražení marketingových zdrojů, kdy především na začátku roku šlo o dvouciferný nárůst. Postupně se toto číslo snižuje, ale i nyní máme dvouciferný nárůst v CPA. Pozitivní stránkou jsou nové dohody s dodavateli (zpětné bonusy, marketingová podpora), které nám vykryly dražší marketing, takže výsledky (tržby, ziskovost) jsou v prvním kvartálu meziročně o něco lepší.

Pozitivní změnou je nástup nových kolegů se zkušenostmi z Mallu. Igor Matějov jako ředitel strategie a Štěpánka Vílová jako šéfka marketingu a obchodu. Plus etablování vlastní privátní značky Frogies, která si drží podíl deset procent na tržbách, a hlavně se dobře rozběhl web Frogies, který dosáhne tento rok tržby kolem 160 až 180 milionů korun.

V druhé polovině roku očekáváme zlepšení makro situace a stabilizaci marketingové výkonnosti. A především budeme mít nasazené projekty, které jsou pro tento rok prioritou (reporting, customer management, nové API, vyhledávání). Cílem pro tento rok je obrat 90 milionů eur a přibližně 110 milionů hrubé tržby GMV (přibližně 2,1 miliardy korun a GMV 2,6 miliardy) a kladná EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy – pozn. red.).

Klíčové oblasti:

  • Reporting – denní P&L pro jednotlivá oddělení (marketing, logistika) a země.
  • Zákaznická spokojenost – komplexní práce se zákazníky k podpoře retence, snížení vratkovosti atd.
  • Nové API – otevřená API pro dodavatele.
  • Vyhledávání na webu – mít co nejrelevantnější výstupy.

pavel-voparil-23-2-boxed

Foto: Bonami

Pavel Vopařil, ředitel Bonami

Pavel Vopařil, ředitel, Bonami

V první části roku jsme zaznamenali meziroční pokles, a to především v lednu a únoru, kdy jsme se srovnávali ještě s předválečnou situací. Poslední měsíce se však situace v meziročním srovnání lepší a vykazujeme mírný nárůst. Na trhu stále vidíme nižší poptávku především po zboží zbytnější povahy. Zároveň je i nadále složité predikovat budoucí vývoj, protože historická sezónnost prostě aktuálně nefunguje a poptávka skáče nahoru a dolů. Velké rozdíly také vidíme i mezi jednotlivými trhy, některé vykazují už nyní silný růst, jiné jsou stále problematické. Z toho důvodu je složité teď odhadovat, co se bude dít v druhé polovině roku.

V Bonami jsme nicméně připraveni na různé varianty, protože jsme udělali razantní a včasná opatření již minulý rok. Dovolím si tedy tvrdit, že byť doufáme v lepší, připraveni jsme i na horší vývoj, což považuji za velké plus. Velkou výzvou pro nás bude už zmíněná nevyzpytatelnost poptávky, a tedy i schopnost ji spolehlivěji plánovat. A tou největší výzvou samozřejmě zůstává objem poptávky obecně.

Klíčové oblasti:

  • Vstup do nových segmentů. Kuchyně na míru, po kterých bude následovat nábytek do obývacího pokoje a koupelny na míru – během několika málo týdnů projekt spustíme v Česku. Je to nejsložitější projekt, který kdy Bonami dělalo, a mám velkou radost, že jsme to stihli včas a v kvalitě, kterou jsme chtěli. Více budeme oznamovat brzy.
  • Cenotvorba. Vzhledem k situaci na trhu se tento rok hodně zaměřujeme na představení nových, cenově dostupnějších novinek pro naše zákazníky. Řádově jsme jich představili vyšší jednotky tisíc. Kromě toho jsme začali strojově kontrolovat konkurenční ceny, abychom zákazníkům nabídli srovnatelnou nebo lepší cenu v porovnání s relevantní konkurencí. Zlevnili jsme už kolem 15 tisíc produktů a budeme v tom i nadále pokračovat. Celkově lze říci, že Bonami nabízí své produkty levněji než před šesti měsíci navzdory pokračující inflaci.
  • Zahraniční expanze. V uplynulých letech jsme se dostali na několik nových evropských trhů, zhruba před měsícem k nim přibylo Bulharsko, kam jsme vstoupili v rekordním čase, a už teď to vypadá velmi slibně. Do několika měsíců chystáme expanzi na další trh v rámci Evropy.

tesar-boxed

Foto: Astratex

Miroslav Tesař, ředitel Astratexu

Miroslav Tesař, generální ředitel, Astratex

Po více než roce zaznamenáváme nárůst tržeb v Německu, tentokrát bez Amazonu. Zvětšili jsme kapacity skladu o padesát procent, efektivitu pickování a balení o více než třicet procent. Zavedli jsme takzvané Astra pointy, díky kterým jsme schopni zpracovat lokální vrácené zboží a refundace probíhá okamžitě poté. Jako negativní body vnímáme pokles tržeb oproti loňsku o tři procenta a navýšení počtů vratek.

Klíčové oblasti:

  • Chceme se zaměřit na zrychlení fungování e-shopu, posilování IT, webu a IRP.
  • Budeme posilovat brand awarness v zahraničí, rozvoj byznysu a prodejů v zahraničí, zaměříme se na Německo jako na vstupenku na západní trhy.
  • Samozřejmě nadále rozšiřujeme a prohlubujeme portfolio vlastní značky.
  • Letos jsme spustili online magazín a chceme se zaměřit pomocí magazínu, ale i mailingu více na edukaci a inspiraci zákazníků.
  • Usilujeme také například o trvalé snížení nákladů změnou obalových materiálů, například instalujeme LED světla v prostorách skladu.

tomas_haskovec

Tomáš Haškovec, marketingový ředitel, Spokojený pes

Tomáš Haškovec, marketingový ředitel, Spokojený pes

První polovina roku se nesla na vlně velkých očekávání, co trh provede. Mírně řečeno. Rostli jsme meziročně nad trhem, takže můžeme hodnotit kladně. Myslím samozřejmě nad pet trhem, který nezaznamenal rapidní poklesy. Přesto vnímáme, že je potřeba napnout maximum sil k udržení růstu, případně k upevnění celkem velkého podílu, který na českém trhu máme. Nákupní chování se trochu změnilo a zákazníci vynechávají zbytné zboží. V našem případě je to patrné na změnách v poměrech mezi potravinářským a nepotravinářským segmentem.

Největší výzva? Stále dodávat službu (e-shop totiž nedodává primárně produkty, ale službu a zážitek) v maximální kvalitě a neustále inovovat. Zní to trochu jako klišé, ale Spokojený pes má toto výrazně ve své DNA. Je to totiž jedna z cest, jak ustát tlak na cenu a tlak konkurence.

Klíčové oblasti:

  • Zcela rozhodně to je zákaznický zážitek a obecně práce se zákazníkem a jeho servisem. V době, kdy se díky „krizi“ všichni obracejí ke slevám, případně prodeji na marketplacech, je specializace a fokus na zákazníka jedna z cest.
  • Značka! V současné době je to jeden z pilířů, který nám pomáhá zvládat růst i v této době.
  • Zapomínat na rozvoj, případně nedej bože osekávat marketingové a brandové náklady, to je v dobách krize to nejhorší. Stále musíme přinášet něco nového a každý den musí být náš spokopes ještě o chlup lepší než včera.