Žádný věštec, ale sociopatický dědek. Zakladatel PayPalu se opřel do Warrena Buffetta kvůli bitcoinu

Finančnímu světu podle Petera Thiela vládne gerontokracie. Zaútočil na Warrena Buffetta i šéfy JPMorgan Chase a BlackRocku.

Luboš KrečLuboš Kreč

Investor Peter Thiel je také spoluzakladatelem Palantir Technologies

0Zobrazit komentáře

Peter Thiel je člověk, který rád narušuje zaběhané pořádky. A málokdy si bere servítky. To potvrdil i nyní na Floridě při vystoupení na konferenci věnované kryptoměnám, jejichž je fanouškem. Bez okolků tam tvrdě zkritizoval nejvlivnější postavy finančního světa, že bitcoinu a dalším záměrně hází klacky pod nohy. Jde podle něj o politiku – zatímco kryptoměny jsou součástí hnutí mladých lidí, svět peněz prý řídí zpátečníci a starci.

Thiel, který společně s Elonem Muskem stál u zrodu služby PayPal a patřil k prvním investorům do Facebooku, dokonce v souvislosti s titány Wall Streetu použil slovo gerontokracie, tedy vláda starých. Konkrétně jmenoval tři osobnosti, před kterými se jinak široká veřejnost vesměs sklání: ředitele banky JPMorgan Chase Jamieho Dimona, šéfa investičního fondu BlackRock Larryho Fincka a legendárního investora Warrena Buffetta.

Zvlášť Buffett, podle magazínu Forbes pátý nejbohatší člověk světa, to od Thiela schytal. Díky schopnosti vypozorovat perspektivní firmy a dlouhodobě nadstandardně zhodnocovat peníze podílníků své společnosti Berkshire Hathaway získal Buffett přezdívku věštec z Omahy. Tu také Thiel v Miami parafrázoval, když o jednadevadesátiletém magnátovi řekl, že „nepřítelem číslo jedna pro kryptoměny je ten sociopatický děda z Omahy“.

Buffett se opakovaně vyjádřil na adresu kryptoměn velmi nelichotivě, označil je třeba za krysí jed. Jeho spolupracovník Edward Munger o nich nedávno prohlásil, že jsou jako pohlavní choroba. Paradoxní je, že jejich firma Bershire Hathaway nedávno investovala miliardu dolarů do původně brazilské digitální banky Nubank, která s kryptem pracuje.

Thiel, jehož jmění se odhaduje na pět miliard dolarů, je ikonickou postavou startupového světa. Nejen kvůli PayPalu a Facebooku, ale třeba i tím, že stál u vzniku společnosti Palantir Technologies. Ta spoléhá na umělou inteligenci a pokročilou analýzu dat, s nimiž pak pomáhá vládám a bezpečnostním složkám. Jeho společnost Founders Fund vložila peníze i do Airbnb, Spotify nebo Stripu.

V posledních letech je ale Thiel, původem rodák z Německa, spojený hodně s politikou. V roce 2016 byl výrazným sponzorem Donalda Trumpa, nedávno zaměstnal rakouského exkancléře Sebastiana Kurze, aktuálně platí za nejštědřejšího podporovatele americké pravice.

A politika podle něj stojí i za nenávistí Buffetta a dalších vůči kryptoměnám. „Kryptoměny jsou hnutí. Je otázkou politiky, jestli tohle hnutí uspěje, anebo jestli se jeho nepřátelům podaří náš úspěch zastavit,“ řekl bouřícímu osazenstvu konference Bitcoin 2022.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym