Zájem o ventilátory CoroVent z nemocnic je vysoký. Češi se složili na výrobu 182 kusů, ale pořád se neví, kdo zaplatí další
Plicní ventilátor CoroVent v továrně třebíčské firmy MICo
Na jedné straně je to příběh, v němž se otřepaná fráze zlaté české ručičky prostě hodí použít, na druhé straně se ale pořád neví, jak to celé vlastně dopadne, protože pocity jsou zatím spíše smíšené. Řeč je o plicních ventilátorech CoroVent, které na jaře v bleskovém čase sestavili tuzemští odborníci a široká veřejnost je pak ještě rychleji zaplatila.
Zrekapitulujme si situaci. Je březen, do Česka přichází první vlna koronavirové pandemie, země se na několik týdnů zavírá a nikdo neví, co se bude dít. Hrozí, že v nemocnicích bude nedostatek plicních ventilátorů, kteří pacienti s nejtěžším průběhem onemocnění COVID-19 potřebují, a tak se rychle formuje tým expertů z Fakulty biomedicínského inženýrství na ČVUT a skupiny COVID19CZ.
Tým vedený profesorem Karlem Roubíkem v rekordním čase sestavuje nouzový plicní ventilátor a v rámci velké vlny solidarity prosí o pomoc veřejnost. Češi nelení, doslova během pár hodin na výrobu prvních kusů posílají 15 milionů korun a unikátní přístroje CoroVent, které mají potenciál zachraňovat životy, jdou do výroby. Za peníze občanů se jich vyrobí celkem 182.
Tehdy byl plánovaný scénář – alespoň jak si ho představovali jednotliví aktéři – zhruba následující. Díky obrovské podpoře veřejnosti se vyrobí první kusy, následně se domluví spolupráce se státem, který zafinancuje výrobu dalších CoroVentů, aby byly připravené v případě potřeby pro tuzemské nemocnice, a postupně se bude pracovat na klíčových certifikacích, aby bylo možné využívat ventilátory i ve standardním režimu.
Nejčernější scénáře se na jaře nenaplnily, Česká republika první vlnu zvládla tak, že bylo plnicích ventilátorů dostatek a CoroVenty tak mohly zůstat na skladě. Zástupci ČVUT, které celý projekt zastřešilo, a Jiří Denner, majitel skupiny MICo, jež se ujala výroby, plánovali, že budou pokračovat v jednáních s ministerstvy, aby se domluvili na dalším postupu. Jenže jakmile největší koronavirové ohrožení v zemi opadlo, opadl i zájem státu o CoroVenty.
Když přetočíme o několik měsíců dál, nacházíme se uprostřed října, Česko se v rámci druhé vlny pandemie řítí do nejtěžších týdnů, protože situaci podcenilo, a je již jasné, že tentokrát se vše nezvládne tak dobře. Přes 180 CoroVentů, na které se složilo přes sedm tisíc dárců, leží na skladech firmy MICo Medical, ale teď už není zdaleka jisté, že se bez nich nemocnice obejdou.