Zákaz sdílení hesel funguje. Netflix získal více nových předplatitelů, než se čekalo, a akcie rostou

Streamovací službě přibylo ve třetím čtvrtletí devět milionů předplatitelů. Zároveň oznámila, že v některých zemích zdraží.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Streamovací služba Netflix

0Zobrazit komentáře

Jakmile Netflix ve středu večer našeho času oznámil své finanční výsledky za poslední čtvrtletí, jeho akcie po uzavření trhů vyrostly o více než dvanáct procent. Investory potěšilo, že počet nových předplatitelů, které streamovací služba dokázala získat, byl výrazně větší, než předpokládali analytici. Netflixu přibylo od července do konce září devět milionů nových předplatitelů, zatímco předpovědi mluvily o šesti milionech. Celkem má Netflix celosvětově 247 milionů předplatitelů. Nárůst firma přisuzuje i tomu, že se snaží omezit sdílení hesel v rámci jednotlivých účtů.

Nicméně podle očekávaní analytiků dopadly finanční výsledky, Netflix ve třetím čtvrtletí vykázal příjmy ve výši 8,5 miliardy dolarů (199 miliard korun). Další růst tržeb i ziskovosti má pohánět mimo jiné zvýšení ceny vybraných předplatných v některých zemích. Netflix oznámil, že se nová cenová politika prozatím dotkne Spojených států, Velké Británie a Francie. Například cena prémiového tarifu v USA, který je bez reklam, stoupla o tři dolary (70 korun) měsíčně na 23 dolarů (v přepočtu 540 korun). Měsíční předplatné s reklamami nadále stojí sedm dolarů, což odpovídá 165 korunám.

Právě o levnější předplatné, ve kterém diváci narazí na reklamy, má být stále větší zájem. Firma uvedla, že počet předplatitelů tohoto plánu vzrostl mezikvartálně o 70 procent. O jak velký podíl z celkového počtu zákazníků se jedná, není známo. Levnější plán s vloženými reklamami navíc zatím není dostupný ve všech zemích. Ani v Česku, kde mají uživatelé na výběr ze tří tarifů, které jsou všechny bez reklam.

Český plán Basic stojí 199 korun na měsíc a nabízí rozlišení HD a sledování na jednom zařízení. Standard vyjde na 259 korun měsíčně, nabízí Full HD rozlišení a dvě zařízení současně. Tarif Premium za 319 korun měsíčně přidává Ultra HD, sledování až na čtyřech zařízení a prostorový zvuk. Dva dražší plány zároveň nabízí možnost přidat jednoho, respektive dva členy navíc, kteří s vámi nesdílí domácnost.

Jedná se o součást opatření proti sdílení přístupových hesel mezi uživateli, kdy Netflix vyžaduje, aby se sledování filmů přes jedno předplatné využívalo jen v rámci jedné domácnosti. A ne že majitel účtu rozdá hesla i svým přátelům. Další členy mimo domácnost je možné přikoupit za 79 korun za měsíc. Zvýšení počtu předplatitelů pak firma přisuzuje také zásobě nových pořadů. Letos chce Netflix do jejich produkce investovat celkem 13 miliard dolarů (zhruba 305 miliard korun). Firma sice původně počítala se 17 miliardami dolarů (398 miliard korun), ale do jejích plánů zasáhly stávky v Hollywoodu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym