Netflix zakročuje proti sdílení hesel. V Česku a mnoha dalších zemích si lidé budou muset připlatit

Streamovací služba už nebude dovolovat používat jeden účet mimo jednu domácnost. Podle nových pravidel si takoví diváci budou muset zvlášť připlatit.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

wednesday-netflix-addams-family-jenna-ortega

Foto: Netflix

Jenna Ortega jako Wednesday Addamsová v seriálovém hitu Netflixu

0Zobrazit komentáře

V roce 2017 Netflix na oficiálním Twitteru napsal: „Láska je sdílení hesla“. Příspěvek je na sociální síti stále dostupný, dnes by ho už ale streamovací služba jen tak nesdílela. Ve velkém totiž začala rozšiřovat svůj nový program, který má právě sdílení hesel eliminovat, respektive poměrně výrazně zpoplatnit. Včera nová pravidla vešla v platnost ve Spojených státech a firma je zavádí také v Česku.

Změny mají znamenat, že jeden placený účet už bude možné využívat pouze v rámci jedné domácnosti. Domácnost přitom Netflix na webu popisuje jako „skupinu zařízení připojených k internetu na místě, kde se na Netflix díváte nejčastěji“. Lokaci služba detekuje automaticky, ale má být možné ji nastavit i v televizi. Sledování Netflixu mimo danou domácnost se pak má v novém režimu projevit výzvou ke změně účtu. A v krajním případě až jeho zablokováním.

Lidé sdílející jedno heslo si ale nemusí nutně zakládat nový účet s plnou cenou. Firma pro ně vymyslela tzv. „placené sdílení“, které umožní účet za dodatečný poplatek sdílet s pár dalšími lidmi v jiné lokaci, přičemž každý vyjde na 79 korun měsíčně. Co se týče fungování služby, každý i nadále dostane přístup ke kompletnímu katalogu a vlastní profil s historií i doporučeními. Pár věcí se ale změní – přehrávat půjde na jednom zařízení a samozřejmě bude platit omezení na jednu domácnost.

netflix-password-sharing

Foto: Netflix

V nastavení účtu Netflixu přibyla možnost přidat člena

Netflix slibuje, že službu i nadále bude možné bez problémů používat na cestách či na dovolené. Rodiny, jejichž členové tráví více času v různých místech, ale budou pravděpodobně narážet na problémy a budou nuceny zaplatit dalšího člena.

Předplatné Standard umožňuje přidat jednoho, Premium dva, Basic žádného. Nejdražší kombinace předplatného Premium a dvou dodatečných členů tak vyjde dohromady na 477 korun měsíčně – při rovnoměrném rozdělení 159 korun za jednoho.

Ve srovnání s jinými streamovacími službami, které jsou v Česku dostupné, je to poměrně nízká cena. Konkurence ovšem v současnosti žádný mechanismus pro zamezení sdílení hesel nepoužívá a dosud ani nikdo další neoznámil, že to má v plánu.

Netflix svůj záměr v nějaké formě zakročit proti sdílení hesel poprvé oznámil už více než před rokem. Heslo mimo jednu domácnost podle jeho statistik používalo až sto milionů účtů, tedy polovina celé uživatelské základny služby. Firma se proto rozhodla výrazně změnit dosavadní strategii tolerance a hned v březnu začala v Chile, Peru a na Kostarice testovat nový systém placeného sdílení. V průběhu loňského roku pak testování rozšířila do několika dalších menších teritorií.

Do ostrého provozu novinky začaly vstupovat letos, když je Netflix počínaje únorem začal zavádět v Kanadě, Portugalsku, Španělsku a na Novém Zélandě. Až nyní ale přišla hlavní vlna, zahrnující už zmíněné Spojené státy, Česko a řadu dalších zemí. Není ovšem zcela zřejmé, kdy přesně u nás už nebude možné heslo k účtu sdílet bez dodatečného poplatku.

Když se před časem na internetu objevila verze pravidel nového systému, na Netflix se snesla vlna kritiky ze strany nespokojených uživatelů. Služba také očekává, že část diváků svoje předplatné zruší, v dlouhodobém měřítku ale věří, že se strategie vyplatí a přinese do kasy výrazné navýšení příjmů. V současnosti je firma jedním z terčů kritiky v rámci stávky hollywoodských scenáristů, požadujících lepší finanční ohodnocení a pracovní podmínky.