Založil úspěšný logistický startup Shipvio, teď André Dravecký buduje další. S Ringilem chce digitalizovat přepravu zboží
Objem přepravovaných balíčků a zboží neustále roste, i tak je ale logistika hlavně mezi malými a středními firmami zastaralá a neefektivní. Své o tom ví André Dravecký, zakladatel firmy Shipvio, který se pustil do nové štace s cílem tento stav napravit. V novém startupu Ringil digitalizuje přepravní procesy a na rozjezd nyní od investorů získává 11 milionů korun. Cílem je ale uzavřít finanční kolo s částkou 20 milionů korun, pořád je tak otevřený investicím.
Kola se už teď účastní skupina investorů, kromě fondu Depo Ventures jde o andělského investora ze Silicon Valley Isaaca Applbauma, bývalého top manažera DHL Alexe Pilaře a společnost Principal Engineering, již dříve získal investici od firem Logio a Byznys21. Prostředky chce Ringil využít hlavně na nábor lidí, škálování produktu na evropském trhu a propojení produktu s přepravními partnery.
„Logistika je jedno z největších odvětví na světě. Kvůli nárůstu online nakupování, proměnám v geopolitice či stále většímu důrazu na ekologickou udržitelnost se navíc mnohotvárnost tohoto oboru zvyšuje. Z největších hráčů v logistice se stávají technologické společnosti, ale podstatná část odvětví stále není digitalizovaná. A právě Ringil usiluje o to, aby i malé a střední firmy dostaly k dispozici pokročilé nástroje,“ říká partner Depo Ventures Michal Ciffra.
Ringil umožňuje sledovat přepravu zásilek v reálném čase a logistickým hráčům poskytnout informace, zda bude balíček doručen v dohodnutém termínu nebo kdy byl skutečně předán adresátovi. Platforma operace digitalizuje napříč celým přepravním procesem a usnadňuje kontrolu nad různými systémy od e-mailů po telefony.
„Naší vizí je kompletně automatizovaná logistika či alespoň nákladní doprava. Chceme vybudovat společnost, která tu bude desítky let a pomůže tisícům firem digitalizovat i automatizovat procesy v logistice. Našimi největšími rivaly jsou tužka, papír, e-mail a telefon – tyto nástroje obsluhují 95 procent trhu. Nebude jednoduché je porazit, ale zvládneme to,“ říká zakladatel a šéf Ringilu André Dravecký.
Třicetiletý Dravecký je už ve světě logistiky matadorem. Do oboru se dostal díky svému otci, jenž je dopravcem přes dvacet let a pro kterého pracoval na brigádách jako dispečer i řidič. Když se pak přestěhoval do Prahy, začal dálkově pracovat pro německou spediční firmu, jež zajišťovala dopravu pro americkou armádu, a odtud už to byl jen krůček k vlastnímu byznysu.
V roce 2015 rozběhl startup Shipvio, který funguje jako prostředník mezi dopravcem a zákazníkem s cílem přesunout nákladní silniční dopravu z analogového světa závislého na telefonech, papírech a propiskách do modernější doby.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Shipvio je zodpovědné za celý proces přepravy, což vyžaduje velkou zátěž na operativu. Já ovšem vidím největší přidanou hodnotu našeho týmu v doručení nejlepšího možného softwaru pro řízení celého procesu v rámci přepravy zboží pro tyto firmy,“ říká Dravecký.
I když se jeho první firmě daří – od investorů získala desítky milionů korun, roste o desítky procent ročně a letos očekává obrat na úrovni vyšších jednotek milionů eur – rozhodl se založit další, aby v jednotlivých produktech nedocházelo ke střetu zájmů.
„Chtěli jsme to od začátku oddělit. Také již byla strategie Shipvio připravovat na exit s odděleným týmem. Ringil je naopak firma, kterou plánujeme mít dlouhou dobu, jelikož věříme, že může platformizovat nákladní silniční dopravu,“ doplňuje podrobnosti Dravecký.
S Ringilem se nyní zaměřuje na klienty z řad výrobních a distribučních společností, které potřebují své zboží dodávat dále svým B2B zákazníkům. Navzdory tomu, že platformu spustil koncem loňska v době pandemie koronaviru, na trhu vnímá velkou poptávku. Jako konkrétní klienty jmenuje například Huhtamaki, SV metal i testovací provoz s řetězcem Penny Market.
„V této chvíli finalizujeme dohody s velice zajímavými jmény, která všichni známe. Ještě je ale nemůžeme zveřejnit,“ říká Dravecký s tím, že aktuálním cílem startupu je rozšířit se na trzích v rámci střední a východní Evropy a příští rok expandovat i směrem na západ do Německa.
„André pochází z rodiny, která spravuje menší tuzemskou přepravní společnost. Jeho první projekt Shipvio soutěžil s německou technologickou společností Sennder o prvenství na trhu digitální nákladní přepravy. André je jednoduše předurčen v tomto odvětví dělat velké věci. Celý tým pak doplňují Miloslav Vlach a Michal Bako, kteří mají unikátní zkušenosti s budováním logistických technologických platforem,“ říká Michal Ciffra.
Ringil představuje třetí investici druhého andělského fondu Depo Ventures. Fond již investoval do firmy Blockmate, která pomocí sjednoceného rozhraní umožňuje přístup k finančním datům z kryptoměnových účtů různých globálních služeb, a do startupu GitGut, což je herní hlasový asistent, který s využitím umělé inteligence pomáhá hráčům esportových her.