Zámeček ve Francii, mariny v Řecku a hazard v Rumunsku aneb týden nákupů miliardáře Šmejce

Vedle řízení PPF je Jiří Šmejc aktivní i v soukromých investicích. Nakupuje po celé Evropě a spojil se opět s Danielem Křetínským.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

smejc-marina2

Foto: PPF / Cristina Gottardi / CzechCrunch

Jiří Šmejc investuje do přístavů v Chorvatsku a Řecku

0Zobrazit komentáře

Když se daří, tak se daří. Jiří Šmejc nezahálí a rozšiřuje své podnikatelské království o další teritoria. Jeho investiční skupina Emma Capital v posledních dnech oznámila nákup dvou marin v Řecku, které se připojí k již stávajícím přístavištím v Chorvatsku, a dvojitý nákup provedla také v Rumunsku. Tam naopak vsadila na hazardní byznys, jemuž se dlouhodobě věnuje. A aby toho nebylo málo, pořídil si Jiří Šmejc spolu s Danielem Křetínským také zámeček ve Francii, z něhož se oba miliardáři chystají vybudovat luxusní hotel.

Západní a jižní pobřeží Istrijského poloostrova, ostrov Čiovo nedaleko Splitu, západní pobřeží ostrova Korčula a teď nově i dvě místa na nejvýchodnějším cípu Peloponéského poloostrova. Právě tam má nebo bude mít skupina Marina 21 patřící pod Emma Capital své mariny. Jiří Šmejc se v oblasti Středozemního moře chystá vybudovat síť moderních a ekologicky šetrných přístavišť, a tak lze do budoucna očekávat i další akvizice. Prozatím do marin investoval zhruba dvě miliardy korun.

Nyní skupina Marina 21 uzavřela jednání s řeckou společností Tethys o koupi majoritního podílu v marinách Porto Heli a Ermioni na pobřeží Peloponéského poloostrova. Jde o první akvizici mimo Chorvatsko a ve zmíněných projektech získá Šmejcův vehikl šedesátiprocentní podíly. Marina Porto Heli je v provozu od roku 2021, marina Ermioni se začne budovat ještě letos a do provozu by měla být uvedena v roce 2025.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Úspěšných jednání se společností Tethys si velice vážíme. Jsou pro nás potvrzením faktu, že jsme si už po roce působení vybudovali v daném segmentu dobré jméno, které se neomezuje pouze na chorvatský trh, kde jsme se svým podnikáním v této oblasti začínali,“ uvedl k uzavřené transakci Pavel Horák, investiční ředitel Emma Capital a skupiny Marina 21, která vznikla teprve loni. Jejími prvními akvizicemi byly mariny v Novigradu a Trogiru, přičemž nákupy marin v Pule a na ostrově Korčula již má předjednané.

„Působení v této oblasti pro nás znamená víc než pouhé podnikání,“ dodává Pavel Horák. „Jde nám totiž nejen o poskytování služeb na vysoké úrovni a zvyšování uživatelského komfortu. Stejně důležité je pro nás přispět k uchování a ochraně středomořského ekosystému, který považujeme za zcela unikátní a nenahraditelný. Jsme přesvědčeni, že právě způsob provozování marin na něj má nezanedbatelný vliv. A chceme jít cestou těch nejvyšších ekologických standardů.“

Sázení v Rumunsku

Dlouhodobě Jiří Šmejc věří také sázkovému a hazardnímu byznysu. V polovině srpna sice oznámil prodej většiny chorvatské sázkovky SuperSport, za níž inkasuje až 17 miliard korun, ale v zásadě tím jen nabyl kapitál pro další podobné investice. V Rumunsku teď totiž vstoupil do dvou gamingových společností Get’s Bet a Club King. V obou firmách získá Emma Capital majoritní podíly ve výši 67 procent. Jde o první takovou akvizici tuzemského miliardáře v Rumunsku. Zemi už ovšem dobře zná díky plynárensko-energetické společnosti Premier Energy.

„Z uzavřených dohod máme velkou radost. Jedná se o společnosti s bohatými zkušenostmi na zdejším trhu a velkým růstovým potenciálem. Věřím, že spojení výborného lokálního managementu, našeho mezinárodního know-how a investičních možností povede k růstu skupiny Get’s Bet mezi nejvýznamnější společnosti na rumunském trhu,“ komentuje rumunské akvizice Pavel Horák. Jeho tým se chce zaměřit především na rozvoj online aktivit obou firem, které disponují více než tisícem poboček po celém Rumunsku. A právě do online světa se stále více přesouvají.

Sám Jiří Šmejc aktuálně působí také jako šéf finanční skupiny PPF, jejíž otěže převzal po zemřelém Petru Kellnerovi a dočasné vládě minoritního podílníka skupiny Ladislava Bartoníčka. V PPF spolupracuje mimo jiné s dalším miliardářem Danielem Křetínským a společně vlastní také luxusní resort na Maledivách pod značkou Velaa. Tento koncept by nyní rádi přenesli také do Francie. Poblíž Paříže totiž za stovky milionů koupili zámek Marais.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

Střídání ve Starbucks. Byznysový idol nahradí muž, který umí prodat kondom, limonádu i dezinfekci

Laxman Narasimhan, který vedl koncern Reckitt, převezme kavárenský řetězec z rukou jeho tvůrce a legendárního manažera Howarda Schultze.

Luboš KrečLuboš Kreč

starbucks_1Story

Foto: Starbucks

Laxman Narasimhan, nový šéf kavárenského řetězce Starbucks

0Zobrazit komentáře

Od roku 1993, kdy poprvé vstoupil do byznysu, žil Laxman Narasimhan na pětadvaceti různých adresách. To není za 29 let úplně špatný „cestovatelský“ výkon. San Francisco, Toronto, Nové Dillí, New York, naposledy Londýn… A teď k nim přibude Seattle. Právě tam se v říjnu přesune, aby nasál vůně a atmosféru ústředí kavárenského řetězce Starbucks, jehož šéfem se v dubnu 2023 formálně stane.

Ten půlrok, který mezi jeho příchodem do firmy a oficiálním převzetím ředitelského žezla uplyne, vyplní stínováním legendy – provázet a zaučovat ho bude samotný Howard Schultz. Tedy muž, bez kterého by Starbucks nebyl globální ikonou a kavárenskou jedničkou. Dost možná by vlastně nebyl vůbec, protože stejně jako Apple měl Steva Jobse, Starbucks má Schultze.

Do firmy přišel poprvé v roce 1981 a z deseti let staré, jen pár restaurací provozující společnosti postupně udělal byznysový stroj, který navíc po pár letech i majetkově ovládl – a následně uvedl na burzu Nasdaq. Poprvé z čela firmy odešel v roce 2000 a stáhl se více do pozadí. Jenže finanční krize, která na Starbucks dolehla, ho přiměla se vrátit, takže v roce 2008 na nejvyšší post opět usedl a zůstal v něm do roku 2017.

Tehdy přišel druhý Schultzův odchod z kanceláře CEO, kde ho nahradil jeho žák Kevin Johnson. Ten se s funkcí ale nakonec nesžil tak, jak si Schultz a představenstvo podniku představovali (navíc gastronomii tvrdě zasáhla covidová pandemie), takže letos na jaře se Schultz vracel znovu. A jedním z jeho úkolů coby dočasného šéfa bylo najít za sebe plnohodnotnou náhradu.

netflix_1

Foto: Starbucks

Šéf Starbucks Howard Schultz

Tou má být právě pětapadesátiletý rodák z Indie Laxman Narasimhan, který poslední tři roky řídil drogistický kolos Reckitt, který má svém portfoliu značky jako Durex, Nurofen, Air Wick, Finish nebo hlavně v zámoří velmi populární čistící prostředek Lysol. „Laxman skončí jako náš šéf k 30. září 2022. Rozhodl se odstoupit z osobních a rodinných důvodů, přesune se do USA, kde dostal nabídku, která mu umožní tam žít s rodinou,“ uvedl britsko-nizozemský koncern krátce předtím, než vešlo ve známost, že onou nabídkou je postavit se do čela Starbucks.

Narasimhan vyrostl v Indii, měl dva sourozence, oba ale zemřeli – sestra ještě před jeho narozením a bratr, když mu bylo šest let. Otec byl podnikatel a matka učitelka. Vystudoval nejprve strojírenskou fakultu vysoké školy v Pune, v roce 1991 se přestěhoval do USA, kde ještě absolvoval němčinu a mezinárodní vztahy na univerzitě v Pensylvánii. Na prestižní Wharton School později získal i titul MBA. Bezprostředně po škole nastoupil do poradenské společnosti McKinsey, kde strávil devatenáct let.

V roce 2012 přestoupil Narasimhan do Pepsi, kde působil dalších sedm let na pozici obchodního ředitele, než přijal nabídku přestěhovat se do Londýna a řídit nadnárodní chemicko-drogistický koncern. Ten trpěl řadou problémů a Narasimhan ho začal postupně měnit. Byl v tom úspěšný, do popředí například vystrčil zdravotnické a hygienické prostředky, což se pak vyplatilo při pandemii, kdy lidé mnohem více nakupovali dezinfekční a čistící výrobky. Ostatně akcie firmy na oznámení jeho odchodu reagovaly propadem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak vyplývá i z prohlášení Reckittu, ve Velké Británii s Narasimhanem trvale nežila jeho rodina, ta zůstala v USA. S manželkou Vidhyou mají dvě děti, pětadvacetiletou dceru a osmnáctiletého syna. V Londýně ovšem manažer nebyl sám – byla tam s ním jeho matka. Sám se smíchem při rozhovoru pro The Wall Street Journal připustil, že to ne vždy, především v době lockdownů, bylo snadné: „Jednou se stalo, že jsem měl online mítink a moje matka vstoupila do záběru a vynadala mi, že jsem nevynesl odpadky. Takže jsem musel setkání přerušit a udělat to.“

Žádný velký odpočinek ho nečeká ani v Seattlu, ačkoliv tam s ním už bude jeho manželka a potomci. Také Starbucks, podobně jako předtím Reckitt, prochází proměnou. Tu už začal promýšlet Howard Schultz, protože když v dubnu nastupoval, kromě nalezení svého nástupce si za prioritu vytkl i změny ve fungování firmy a přizpůsobení restaurací nové realitě. Jak té postcovidové, kdy se změnily návyky zákazníků, tak té finančně-ekonomické, protože celý svět trápí inflace, drahé energie a další nejistoty. Narasimhan bude tím, kdo pak bude mít implementaci těchto změn na starost.

Starbucks se zatím daří ekonomickými turbulencemi, které začínají na gastronomii opět tvrdě dopadat, manévrovat úspěšně. Za druhý kvartál tohoto roku se kavárenské společnosti, jež má po celém světě včetně Česka pětatřicet tisíc restaurací, podařilo navýšit meziročně obrat o tři procenta. Bylo to ale dané tím, že zvedla ceny nápojů a zákusků, celkový počet nákupů jí naopak poklesl.

Schultz by měl po nástupu Narasimhana zůstat i nadále v širším vedení Starbucks. A zřejmě se znovu vrátí k tomu, čemu se věnoval v posledních letech nejvíc – stala se z něj ikona manažerského a byznysového světa, vydal několik velmi úspěšných knih o tom, jak vést a budovat velké firmy, zvažoval dokonce kandidaturu na amerického prezidenta. Ta bude mimochodem v listopadu 2024 zase aktuální.