Zásilkovna je na prodej. Může jít o jednu z největších byznysových transakcí roku v Česku

S informací přišly Hospodářské noviny, kterým to potvrdila i zakladatelka mateřské Packeta Group Simona Kijonková.

Peter BrejčákPeter Brejčák

simona-kijonkova2

Foto: Packeta

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny

0Zobrazit komentáře

Donedávna dlouhodobě rostla hlavně organicky, tedy bez dotací od státu, finančních investorů nebo výrazných akvizic. To se má ale v nejbližší době v české logistické společnosti Zásilkovna změnit. Packeta Group, pod jejíž křídla spadá, je totiž po náročném roce na prodej a vzhledem k velikosti firmy může jít o jednu z největších byznysových transakcí letošního roku u nás.

O dění v Zásilkovně jako první upozornily Hospodářské noviny s tím, že jeden z nejvýraznějších hráčů české e-commerce scény sice v posledních letech rychle rostl, loni ale musel šetřit a propouštět. Zásilkovna se podle citace pro HN měla „rozhodnout využít dlouhodobě vysokého zájmu investorů a zjistit podmínky, za kterých by mohla využít jejich finanční prostředky a know-how k dalšímu růstu a posílení své tržní pozice“.

„Můžeme potvrdit, že v současné době probíhají přípravy k oslovení vybraných investorů. Detaily zatím nebudeme více komentovat a ani výsledky nelze v této chvíli jakkoliv předjímat,“ doplnila pro HN i Simona Kijonková, která Zásilkovnu zakládala před třinácti lety. K dokončení transakce by přitom mohlo dojít do konce letošního roku.

V nedávném rozhovoru pro CzechCrunch Kijonková uvedla, že loni skupina Packeta, která kromě Česka působí také na Slovensku, v Německu, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovinsku, dokázala v tržbách vyrůst o třiadvacet procent na 6,1 miliardy korun. Původní plány přitom byly vyšší, kvůli čemuž došlo na úsporná opatření včetně propuštění několika desítek zaměstnanců z celkového počtu 2 200. Včetně brigádníků. Minulý měsíc firma zároveň oznámila, že si od třech bank půjčila celkem miliardu korun.

„Naše EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů – pozn. red.) je od roku 2013 kladná. V roce 2022 jsme skončili na stejné úrovni jako v roce 2021. S ohledem na naše investice, ekonomické dění i propad e-commerce trhu to považuji za skvělý výsledek,“ doplnila dále Kijonková s odkazem na loňský propad objemu prodaného zboží na internetu o dvanáct procent.

Kijonková je v rámci vehiklu JSK Investments, který vlastní se svým manželem Jaromírem, zakladatelem miliardového e-shopu s čočkami Alensa, podle HN největším akcionářem Packeta Group s podílem 48,6 procenta. Téměř 21 procent pak patří Notinu majitele Michala Zámce, jednomu z největších online prodejců kosmetiky a drogérie v Evropě. Mezi další podílníky patří bývalý klíčový programátor Lukáš Bílek, podnikatel Martin Kukačka, dodavatel Štěpán Chytka či jednatel firmy Petr Vytiska.