Zaveďme konečně distanční výdej léků na recept, vyzývá zakladatel Lékárna.cz. Když bude vůle, může být do půl roku
Vladimír Finsterle, zakadatel a majitel Lékárna.cz
Jízda jako na nepředvídatelné horské dráze. Těmito slovy začíná popisovat vývoj letošního roku Vladimír Finsterle, zakladatel a majitel nejstarší internetové lékárny u nás – Lékárna.cz. Stejně jako ona i její konkurenti zažívají překvapivý rok a neustále se měnící vládní nařízení navíc mohou celým byznysem ještě výrazně zahýbat.
První tuzemská internetová lékárna začala fungovat už před dvaceti lety a v posledních letech o ní nebylo příliš slyšet, protože ve velkém investovala do rozvoje svých interních systémů. Koncem loňského roku začala sklízet ovoce svého snažení, v únoru překvapila oznámenými výsledky a od té doby, opět stejně jako její konkurenti, rychle roste.
Přesto ředitel Lékárna.cz Karel Klodner pro CzechCrunch nedávno popsal, že i když byla na organický růst připravena, čtyřnásobný skokový nárůst ze dne na den bylo pořádné sousto. Podle Vladimíra Finsterleho a nejnovějších dat letos v tržbách firma vyroste o 70 až 80 procent, čímž by s přehledem překonala hranici jedné miliardy korun.
„Z jarního vývoje jsme se poučili a investovali jsme do věcí, které se ukázaly jako potenciálně nejvíc rizikové, tedy hlavně do dostupnosti zboží. Rozšířili jsme naše skladové plochy, předefinovali jsme si dodavatele podle jejich spolehlivosti a vyhledáváme další české dodavatele, protože to preferují i zákazníci,“ popisuje Finsterle v rozhovoru pro CzechCrunch.
Při sledování preferencí nakupujících vnímá čtyřiapadesátiletý podnikatel stále více i další trend. V souvislosti s pandemií koronaviru dochází k boření bariéry nakupování léků na internetu a zákazníci častěji požadují také možnost online nakoupit i léčiva na recept, takzvaně distančně.
„Pohrávám si s myšlenkou, že začnu pacientům doporučovat, aby oslovili své poslance a o svém problému jim napsali. Krátkodobě to dokážeme vyřešit dobrovolnickou aktivitou, ale pokud má být zdravotnictví postaveno na nějakou škálu, predikovatelnost a dostupnost, musí být distanční výdej dán jasnými legislativními pravidly,“ říká Finsterle.
Máte nějaké signály, že by tuto agendu nějakým způsobem začínalo řešit například ministerstvo zdravotnictví?
To nedokážu říct, priorita státní správy je aktuálně evidentně v zařizování lůžkových kapacit. Věřím však, že se taková odezva dostává i na ministerstvo, hlavně pak k poslancům, kteří doteď byli velmi rezervovaní a myšlenky distančního výdaje léků na recept se obávali.
Určitý signál ale paradoxně vidím na oznámení České lékárnické komory, která publikovala doporučení pro své lékárny, jak v těchto časech zajistit a zvládnout donáškovou službu pomocí dobrovolníků. Lze vidět mentální přerod, hledají další cesty, jak vyhovět pacientům. Řešení ale není udržitelné a systém takto nemůže fungovat dlouhodobě, protože kdo bude kontrolovat kvalitu donášky dobrovolníky?
Podobný projekt s názvem eRecept na jaře spustila konkurenční lékárna Pilulka.cz, ve kterém léky na předpis distribuuje právě pomocí dobrovolníků. Vy jste nad zapojením se do tohoto projektu neuvažovali?
Tento projekt pravděpodobně funguje v rámci zákonných možností, ale ukazuje na nesystémovost celého řešení. My se zákazníky komunikujeme přímo, problém řešíme regionálně alespoň na Chrudimsku, kde máme vlastní kamennou lékárnu. Obecně tedy jdeme vlastní, podle mého názoru správnou cestou, a to cestou prosazení standardního a vymahatelného postupu v rámci legislativy.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.