Ze zaměstnanců spolupodnikatelé. Jablotron jim jako motivaci rozdá desetinu zisku

Nový benefit má pracovníky skupiny Dalibora Dědka s jejich firmami více spojit. Za loňský rok jim severočeský miliardář rozdělí 60 milionů.

Iva BrejlováIva Brejlová

dedek

Foto: Archiv Dalibora Dědka

Majitel Jablotronu Dalibor Dědek

0Zobrazit komentáře

Celou desetinu ze zisku hodlá jako benefit dát svým zaměstnancům skupina Jablotron Dalibora Dědka, jejímž oborem jsou zabezpečovací zařízení a ochrana majetku. Za loňský rok její hospodaření skončilo čistým ziskem ve výši asi 600 milionů korun, což znamená, že firma svým šesti stovkám zaměstnanců pošle 60 milionů. Na každého tak připadá sto tisíc korun. Peníze navíc lidé dostanou na virtuální investiční účty, kde se budou dál zhodnocovat.

„Chceme, aby lidé měli reálný pocit, že s firmou podnikají,“ říká majitel skupiny Dalibor Dědek. „Tímto benefitem chceme nadstandardně motivovat ty, kteří Jablotron utvářejí. Celý systém investičního spoření udělá ze zaměstnanců spolupodnikatele, kteří tak budou ještě více spjatí s rodinou Jablotronu,“ doplňuje.

Peníze se budou na účet připisovat každý další rok na základě dosaženého zisku, na svých výpisech pak zaměstnanci uvidí, jak se jim prostředky zhodnocují. Vybrat si je ale můžou až po pěti letech.

Dědek zmiňuje, že bez zaměstnanců by skupina nebyla tam, kde nyní je. Nový systém odměňování má pomoct udržet vysoce kvalifikované zaměstnance, které jí konkurence přeplácí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skupinu v současnosti tvoří osmnáct firem. Loňské tržby překročily podle předběžných informací 3,3 miliardy korun. Zmíněný zisk ve výši 600 milionů korun je skoro o polovinu víc než v předchozím roce. Na příštích výsledcích se ale projeví vypnutí byznysu v Rusku, tedy v zemi, která sice podle Dědka pro Jablotron nebyla až tak významná, nicméně tam měl osm tisíc zákazníků a realizoval kolem deseti procent tržeb.

Co se týče systému motivace zákazníků, podle Dědka firma podobný model v Česku nenašla. Úspěch vyjádřený penězi nicméně ve velkém sdílel i Lubo Smid, většinový majitel technologické společnosti STRV. Při zisku před zdaněním a úroky ve výši 105 milionů korun rozdal rovnou 20 milionů.

„Když jsem si odkoupil majoritní podíl, měl jsem pocit, že jsem v tom trochu sám. Chtěl jsem, aby v tom byli lidé se mnou. Navíc si myslím, že je dobré je motivovat i jiným způsobem než základní mzdou,“ řekl šéf STRV pro CzechCrunch.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs