Kdo je Mira Murati. Tvůrkyně ChatGPT a DALL·E nahradila Sama Altmana v čele OpenAI
Stojí v čele technologického vývoje společnosti OpenAI, která do světa vypustila pokrokové generátory textů a obrázků. Kdo je Mira Murati?
Mira Murati, technická ředitelka společnosti OpenAI
V souvislosti s překvapivým koncem Sama Altmana v pozici šéfa OpenAI, přinášíme náš již dříve napsaný profil jeho nástupkyně Miry Murati: O sofistikovaném chatbotu ChatGPT a tvořivé umělé inteligenci DALL·E toho byla v posledních měsících napsána už spousta. Nástroje, které se již stávají součástí mnoha kreativních odvětví a pomáhají i s rutinními pracovními záležitostmi, se zrodily ve společnosti OpenAI, kterou v roce 2015 spoluzaložil Elon Musk. Pozornost by se ale měla upírat spíše na současnou technickou ředitelku firmy Miru Murati. Pětatřicetiletá Američanka je totiž vzhledem k pokrokům, které OpenAI dělá, jednou z nejvýznamnějších hráček na poli umělé inteligence.
Mira Murati se narodila v albánském Vlorë, v šestnácti letech ale svou zemi opustila a vydala se studovat nejprve do Kanady a pak do Spojených států, konkrétně do New Hampshiru, kde absolvovala obor strojírenství na uznávané Dartmouth College. Ze své první pracovní zkušenosti v bankovní společnosti Goldman Sachs, kde působila jako analytička, rychle přeskočila do francouzské firmy Zodiac Aerospace zaměřené na vývoj v leteckém průmyslu.
V roce 2013 začala pracovat v Tesle, automobilce Elona Muska, kde stála v čele týmu, jenž vyvíjel Model X. Dva roky působila i ve společnosti Leap Motion – z automobilového průmyslu tak přešla do více virtuální sféry, jelikož se věnovala technologii zaměřené na ovládání digitálních objektů pomocí pohybů rukama. Během doby, kdy v Leap Motion pracovala, představila firma nový software navržený pro sledování pohybů rukou.
Už v době, kdy se podílela na vývoji nového elektromobilu v Tesle, se Murati zajímala o umělou inteligenci. Tehdy firma představila ranou verzi autopilota, který byl poháněný asistencí postavenou právě na umělé inteligenci, zároveň technologii stále více zapojovala také přímo ve výrobě aut, kde poháněla roboty. Murati se tak začala zabývat tím, v jakých dalších odvětvích by se dala umělá inteligence využívat.
Magazínu Fast Company Murati řekla, že další pokrok v této technologii bude hrát zásadní roli v tom, jak se vypořádáme s největšími světovými výzvami. V roce 2018 tak nastoupila do společnosti OpenAI, aby se mohla na řešení zmíněných výzev přímo podílet. V té době už se moduly ChatGPT a DALL·E 2 rýsovaly a Murati se dostala do čela jejich výzkumu a vývoje.
Důležitý krok, na kterém trvala, bylo testování produktů napříč širokou veřejností. Na využívání umělé inteligence intenzivně pracuje i Google, který představil vlastní textový generátor Bard. Jenže Google na rozdíl od OpenAI dlouho držel svou technologii pod pokličkou. Murati ale byla od začátku přesvědčená o tom, že lze schopnosti umělé inteligence posouvat jedině tehdy, když se dostane do kontaktu se světem lidí.
„Určitě můžete udělat technologický pokrok ve vakuu, bez kontaktu se skutečným světem. Ale pak se nabízí otázka, jestli se hýbete tím správným směrem,“ řekla pro Fast Company. Podle ní může být vývoj obecné umělé inteligence, ke kterému dochází bez zapojení veřejnosti v laboratoři, velmi problematický, jelikož po jeho představení světu může nastat jakýsi kulturní šok. Navíc se velké jazykové modely mnohem lépe „učí“, když staví na lidské zpětné vazbě.