Zisk se Tesle zdvojnásobil, obrat stoupl o polovinu. Wall Street dal přesto najevo mírnou nervozitu

Zisk za třetí kvartál roku 2022 byl u Tesly 3,3 miliardy dolarů, loni ve stejné době to bylo „jen“ 1,6 miliardy dolarů.

Luboš KrečLuboš Kreč

tesla

Foto: Tesla

Montáž Tesly Y v berlínské továrně

0Zobrazit komentáře

Pozornost, kterou k sobě v posledních týdnech a měsících přivolává Elon Musk, doléhá i na Teslu. Ale podle všeho v pozitivním slova smyslu, protože za třetí kvartál roku 2022 ohlásila další velmi dobré výsledky. Wall Street sice v některých parametrech čekalo ještě o chlup lepší čísla, nicméně i tak automobilka v době hrozící ekonomické recese příjemně překvapila.

V plánu pro letošek má Tesla vyrobit 1,4 milionu aut. To je údaj, který pro ni bude náročné splnit. Za třetí kvartál, jenž skončil 30. září, totiž vyrobila necelých 350 tisíc vozů, takže na poslední tři měsíce roku jí zbývá dodat zákazníkům téměř půl milionu aut, aby dodržela svůj harmonogram.

Jenže co se peněz týče, daří se jí zatím dobře. Mezi červencem a zářím vydělala 3,3 miliardy dolarů a celkem utržila přes 21 miliard dolarů. V ziskovosti se tak přiblížila rekordním výkonům z prvního čtvrtletí letošního roku, kdy profit dokonce překonal hranici 3,3 miliardy dolarů. V ziskovosti pak Tesla překonala očekávání analytiků, mírně za jejich předpoklady zůstala v obratu.

Oproti stejné době loni jde o markantní nárůst, protože zisk tehdy byl „jen“ 1,6 miliardy dolarů a obrat byl o 55 procent nižší. U hodnoty akcií je situace přesně opačná, loni touto dobou měly totiž podobně jako většina burzovních populárních titulů rekordní hodnoty.

Akcie Tesly reagovaly na oznámená data mírným propadem, je znát, že trhy znervózňuje nejasný výhled. Zároveň podobně jako u tržeb i u vyrobených vozů analytici čekali mírně lepší výsledky. V letošním roce jsou akcie Tesly celkově minus 37 procent oproti úrovni z přelomu prosince a ledna. Výrazný pokles ale postihl většinu technologických titulů. I tak zůstává společnost vedená Elonem Muskem zdaleka nejhodnotnější automobilkou světa s tržní valuací bezmála 700 miliard dolarů.

Zakladatel a šéf Tesly Musk k sobě nyní poutá pozornost ale víc jinými aktivitami než auty. Jednak naznačil a následně odvolal, že by další jeho společnost Starlink mohla přestat dotovat satelitní internet pro ukrajinskou armádu, jednak je uprostřed přetahované o Twitter. U něj také nejprve řekl, že ho chce za 44 miliard dolarů koupit, později nabídku stáhl a nedávno zase otočil, že ho chce.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym