Tesla se vzpamatovala a připisuje si další rekord. Za třetí čtvrtletí dodala téměř 344 tisíc aut

Ani tak ale automobilka nepřekonala očekávání analytiků, kteří odhadovali, že jich dodá přes 359 tisíc.

Filip HouskaFilip Houska

tesla-model-3

Foto: Tesla

Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Tesla se vzpamatovala z pomalejšího druhého čtvrtletí, během kterého jí kvůli odstávkám továren v souvislosti s pandemií koronaviru klesl počet dodaných vozů zákazníkům, a nyní ohlásila rekordní množství doručených vozů. Americká automobilka pod taktovkou Elona Muska předala majitelům ve třetím čtvrtletí tohoto roku 343 830 aut a oproti druhému kvartálu zvýšila odbyt o 35 procent.

Tesla tradičně reportuje výrobní výsledky několik dní před těmi finančními, na které je obvykle zvědavá většina burzovních analytiků. Hospodářská čísla za třetí kvartál tohoto roku tak půjdou ven 19. října a produkční data ukazují, že ukončené čtvrtletí bude pro společnost znatelně lepší než to předchozí.

Za uplynulé tři měsíce měla Tesla dodat zhruba 325 158 vozů Model 3 a Model Y, počet vlajkových (a tím pádem dražších) vozů s označením Model S a Model X se zastavil na hranici 18 672 kusů. Pro srovnání – ve druhém kvartálu firma vyrobila 258 tisíc aut a zákazníkům jich doručila přes 254 tisíc.

S počtem 343 830 dodaných elektromobilů ovšem Tesla nepřekonala očekávání analytiků, kteří podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali, že jich automobilka zvládne vyexpedovat přes 359 tisíc. Firma Elona Muska nicméně upozorňuje, že s pokračujícím růstem produkce čelí čím dál větším logistickým problémům.

„Historicky se naše objemy dodávek vychýlily ke konci každého čtvrtletí kvůli regionální sériové výrobě vozů. S tím, jak výroba stále roste, je stále náročnější zajistit přepravní kapacitu vozidel – a za rozumnou cenu – v těchto špičkových logistických týdnech,“ uvádí americká automobilka, která před pár dny nalákala i na svého nového humanoidního robota.

„Ve třetím čtvrtletí jsme začali přecházet na rovnoměrnější regionální skladbu vozů v jednotlivých týdnech, což vedlo k nárůstu počtu přepravovaných vozů na konci čtvrtletí. Tyto vozy byly objednány a budou dodány zákazníkům po příjezdu na místo určení,“ doplňuje.

Dlouhodobým cílem Tesly je zvyšovat dodávky zákazníkům v průměru o 50 procent ročně. Aby v letošním roce tohoto cíle dosáhla, musí automobilka ve čtvrtém čtvrtletí předat zákazníkům zhruba 495 tisíc vozů, jak upozorňuje deník The Wall Street Journal.

Načítám formulář...