Život v bytě, se všemi výhodami rodinného domu. Viladům v Praze nabízí moderní bydlení ve městě

Vyrostl ve čtvrti plné rodinných vil a tak trochu vybočuje z řady. Svým obyvatelům přitom nabízí podobný komfort, jaký nabízí i okolní zástavba.

viladum6

Foto: Alex Shoots Buildings

Viladům na okraji Prahy nabízí život v bytě s výhodami rodinného domu

0Zobrazit komentáře

Mít k dispozic všechno, co nabízí rodinný dům, a přitom stále zůstávat v centru dění, Přesně to nabízí bytový dům na okraji Prahy, jehož charakter nejlépe vystihuje slůvko viladům. To je v češtině relativně nové – a jde o výraz pro objekt, do kterého je umístěno několik apartmánů a mezonetů. Ty jsou přitom koncipovány tak, aby jejich obyvatelé žili ve vysokém standardu a měli dostatek soukromí. Další zajímavou architekturu můžete pravidelně objevovat v newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Samostatný vstup, dostatek prostoru a také přístup na soukromou velkou zahradu, to jsou charakteristické prvky běžného rodinného domu. Toto všechno však může nabídnout i bytový dům, pokud je navržen chytře a nechává bytům dostatek prostoru. Takovým domům se říká viladomy a jeden lze najít i na západním okraji Prahy.

Autory Viladomu pod názvem Máj nedaleko lesoparku Brouček je brněnské studio SENAA. Vyrostl v lokalitě plné rodinných vil, díky čemuž na sebe objekt poutá pozornost, přitom však výraznějším způsobem nenarušuje celkový ráz místní zástavby.

Dům za tímto účelem využívá celou řadu detailů a materiálů, které mají s okolím i okolím svou spojitost. Jedná se o jeho tvarosloví, ale také využívání bílých a okrových omítek ve spojení s dřevěným obkladem.

viladum1

Foto: Alex Shoots Buildings

Dům je jiný a přesto zapadá do okolní zástavby

„Prioritou zadání bylo vytvoření příjemného prostředí domu i jednotlivých bytů s vysokým standardem nabízených prostorů a detailů. Důraz je kladen na dosažení velké individuality řešení dispozic, podporování vzájemné nezávislosti, pocitu intimity a soukromí bytů,“ popisují autoři návrhu.

V domě se nachází celkem šest bytových jednotek, každá o dispozici 4+kk. Čtyři byty jsou mezonetové, mají vlastní vchody i zajímavé převýšení, kdy ložnicové patro nabízí převýšení o půl podlaží, což odděluje prostor obývacích pokojů. Zadní byty mají přístup na soukromou zahradu, na které se mimo terasy a zatravněné plochy nachází také bazén.

V podzemí se nachází šest kójí, každá pro jeden byt, a také patnáct parkovacích stání. Potěší i nápaditý detail v podobě basketbalového hřiště, které si našlo místo hned u jednotlivých parkovacích míst.

Samotné interiéry jsou vzdušné a pracují s přírodními materiály. Dřevo se objevuje na podlahách, schodišti i dveří. U stropů byl naopak nechán přiznaný beton, což tvoří ostrý optický kontrast v jinak světlých místnostech. Na světelnosti přidávají i velkoformátová okna, která nabízí bohatý výhled do ulice i na zahrady.

Viladům je odpovědí na současné standardy bydlení, kdy lidé nechtějí tak velký závazek, jakým péče o rodinný dům bezesporu je, přitom však hledají některé benefity, které jsou vlastní právě rodinným domům.

viladum8

Foto: Alex Shoots Buildings

Součástí domu je i basketbalové hřiště